Chelsea ztratila v Kluži, kyperská pohádka pokračuje

Martin Jůzek, maj
1. 10. 2008 22:37
Inter Milán - Werder Brémy 1:1

Praha - Několik překvapivých výsledků přinesla středeční Liga mistrů. Letos poprvé ztratila body Chelsea, která uhrála v rumunské Kluži pouze bezbrankovou remízu.

Na východě Evropy málem neuspěla ani Barcelonu, jejíž výhru nad Šachťarem Doněck zachránil dvěma góly v závěru Messi.

Snad nejvíce zaskočil další úspěch kyperské Famagusty. Po dva týdny staré remíze s Werderem Brémy nyní doma v derby porazila Panathinaikos Atény 3:1. A právě kyperský celek, který se do hlavní soutěže prokousal přes dvě předkola, teď spolu s Interem Milán vede skupinu B.

Atlético a Liverpool suverénní

Z českých zástupců měl největší důvod ke spokojenosti Tomáš Ujfaluši. Jeho Atlético Madrid je zatím po dvou zápasech suverénní. Na domácí půdě teď porazilo Olympique Marseille 2:1.

Španělský celek se ujal vedení hned v páté minutě zásluhou Aguera, jenže netrvalo dlouho a bylo srovnáno. Hosty po čtvrthodině hry vrátil do zápasu Niang, na něhož obrana v čele s českým obráncem zapomněla.

Jenže pak přišel ostrý faul Taiwa, který sice sudí ocenil jen žlutou kartou, ale z následné standardní situace vstřelilo Atlético vítěznou branku. Pernia poslal přízemní centr na Garciu, jenž spičkou kopačky zajistil domácím tři body.

Ve druhém střetnutí skupiny D si Liverpool poradil s nizozemským Eindhovenem a na Anfield Road se mohly konat oslavy hned z několika důvodů.

Letní posila z Tottenhamu Robbie Keane se trefila premiérově v dresu Liverpoolu. A Steven Gerrard, který v 76. minutě zvyšoval na 3:0, zaznamenal už svůj stý gól za "Reds".

Výhru 3:1 nemohl zkazit ani korigující Koevermans.

Chelsea a Kluž vévodí skupině A

Petr Čech s Chelsea se představil v Rumunsku. Kdo čekal od loňského finalisty pohledný fotbal, byl ze zápasu v Kluži zklamán. Rumunský celek spíše bránil bezbrankový stav a londýnský klub zase přes převahu nedokázal skórovat.

Juan Culio a Bosingwa v zápase Kluž - Chelsea
Juan Culio a Bosingwa v zápase Kluž - Chelsea | Foto: Reuters

"Blues" navíc přišli o Didiera Drogbu, jenž se v průběhu druhé půle zranil a trenér Scolari jej musel vystřídat.

Skupinu A tak nyní vede Chelsea o skóre před Kluží. Oba celky mají čtyři body.

Třetí je AS Řím, které uspělo na hřišti trápícího se Bordeaux. Francouzi sice díky Gourcuffovi vedli 1:0, jenže ve druhé půli Vučinič vyrovnal. Italského vicemistra, který v prvním utkání LM prohrál doma s Kluží, potom v závěru spasil dvěma góly Julio Baptista.

Kypr už lepší než Řecko

Anorthosis Famagusta překvapuje Evropu stejně jako další trpaslík z Borisova. Jenže tento kyperský celek má po dvou odehraných zápasech slušnou šanci na postup - na rozdíl od Bělorusů.

Čtěte dále: Jako noční můra. Borisovu se klaní i kouč Juventusu

Na úvod uhrál v Brémách remízu 0:0, teď si vedl ještě lépe. Doma, respektive na stadionu v Nikósii, porazil Panathinaikos Atény.

Famagusta vstoupila do zápasu výborně, ale nakopl ji v 11. minutě moment, o němž se bude možná ještě dlouho mluvit.

Domácí měli výhodu autového vhazování, po kterém míč letěl přímo na hlavu hostujícího obránce Sarriegiho. Španělský bek v tísni nasměroval balon přímo k tyči a do vlastní sítě - 1:0. Na dvoubrankový rozdíl zvýšil o chvíli později Srb Dobrašinovič.

Přemožitel Sparty ze třetího předkola snížil zásluhou Salpingidise, jenž proměnil penaltu po ruce jednoho z domácích beků. Ale aténský tým to v derby neprobudilo, žádné další šance si nevytvořil a inkasoval ještě jednou, když se v 78. minutě trefil střídající Íráčan Taher.

Už něvěřili, ale vyhráli. Radost Barcelony v Doněcku
Už něvěřili, ale vyhráli. Radost Barcelony v Doněcku | Foto: Reuters

V dalším duelu skupiny B se body dělily, Inter jen remizoval s Werderm 1:1, když na brzký gól Maicona odpověděl po hodině hry Pizarro. Italský šampion mohl být ale za bod rád, v závěru tentýž muž spálil vyloženou šanci.

Ve skupině C uspěli favorité, i když Barcelona měla se Šachťarem Doněck, za nějž nastoupil Tomáš Hübschman, velké problémy. Až do 87. minuty prohrávala po brance Ilsinha z 45. minuty.

Španěly na Ukrajině probrala až střídající hvězda Lionel Messi. V 87. minutě vyrovnal a ve čtvrté minutě nastaveného času, když už vše směřovalo k remíze, strhl tři body na stranu svěřenců trenéra Guardioly.

Sporting Lisabon potom doma porazil švýcarskou Basilej.