Fortuna:Liga • 29. kolo • 18:00

29. kolo české ligy

Souhrnný online přenos z 29. kola české fotbalové ligy.

Hezký podvečer, vítejte u souhrnného online přenosu z 29. kola nejvyšší české fotbalové ligy, v němž vám přineseme nejdůležitější informace ze všech osmi stadionů, na kterých se ve středu od 18:00 začne hrát.

Pojďme se podívat na trochu matematiky, která bude v posledních dvou kolech v některých případech zásadní.

Baník - Slavia

Pokud by se Baníku podařilo vyhrát a zároveň by Slovácko doma s Bohemians 1905 neuspělo, zajistí si postup do skupiny o titul. V opačném případě by se sešívaní mílovým krokem přiblížili k zisku titulu, přestože je ještě čeká právě zmiňovaná skupina o titul.

Sparta - Opava

Jestliže Sparta doma urve vítězství a Baník nebo Slovácko zaváhají, Pražané postoupí do skupiny o titul. K úspěchu by jim mohla pomoci fakta, že Sparta podala v posledních třech zápasech přesvědčivé výkony a s Opavou má historicky skvělou bilanci.

Plzeň - Zlín

Kdyby se Plzni doma povedlo zvítězit za tři body a Slavia v Ostravě ztratila, stále může živit naději na promluvení do boje o titul. Zlín naopak jistě čeká skupina o záchranu, přičemž výhra jej může posunout na 12. příčku.

Dnes je na programu kompletní 29. kolo, hrát se tedy bude kromě tří zmíněných zápasů dalších 5 zajímavých duelů.

Šestnáctiletý Adam Karabec ze Sparty v letošní sezóně stihl zapsat čtyři ligové starty, přičemž vždy přišel na hřiště až v průběhu zápasu a zahrál si nejvýše 20 minut. V utkání s Karvinou dokonce po necelých dvou minutách pobytu na hřišti vstřelil svůj první ligový gól. Jak se bude sparťanskému žolíkovi dařit dnes? Karabec totiž poprvé v kariéře nastoupí v základní sestavě!

V základní jedenáctce Slavie pro změnu dostává po čase šanci Chorvat Petar Musa, jenž přišel v utkání 27. kola s Příbramí na hřiště až v průběhu druhého poločasu a po necelé čtvrthodině pobytu na hřišti stihl vstřelit jedinou branku zápasu a pro sešívané tak získat veledůležité tři body do tabulky.

Zajímavý boj se bude odehrávat také kolem 10. příčky tabulky, tedy hranicí mezi postupem do skupiny o Evropskou ligu a skupinou o udržení.

V případě, že Bohemians 1905 vyhrají ve Slovácku, definitivně se skupině o udržení vyhnou.

O postupovou desítku se bude v Mladé Boleslavi rvát také olomoucká Sigma, která má však po vynucené pauze děsivou bilanci a ze čtyř zápasů zaznamenala jediný bod.

Velmi zajímavou statistikou jsou průměrně naběhané kilometry týmů za zápas před a po pandemii. Plzeň, Liberec a Karviná zapsali v této statistice nejmarkantnější rozdíly.

Podívat se můžete také na zajímavá fitness data jednotlivců.

Skupina o titul již zná rozpis 1. kola. Napoví dnešek, které týmy se na jednotlivých pozicích usadí?

Na všech osmi stadionech se za malý moment začne!

18:00

Utkání právě začala.

18:04

Gól! O první trefu do černého se v zápase Slovácko - Bohemians 1905 postaral Matěj Pulkrab, jenž poslal mezi tři tyče nekompromisní přízemní projektil. To vše po vyložené šanci Slovácka, která gólu Pražanů předcházela.

18:11

Zápasy se přechýlily přes 10. minutu. Stav všech utkání vyjma duelu Slovácka s Bohemians 1905 zůstává bezbrankový.

18:12

A situace Slovácka se po obdržené brance ještě více komplikuje. Milan Petržela totiž po faulu vidí rovnou červenou kartu a míří do sprch!

18:12

Gól! Sparta se pro začátek zápasu uklidňuje vedoucí brankou. Tu v duelu proti Opavě vstřelil po skvěle vyřešeném brejku Libor Kozák.

18:14

Gól! Slovácko vstoupilo do zápasu s Bohemians 1905 hrůzostrašně. Obdržená branka již ve 4. minutě, červená karta Petržely z 12. minuty, Bohemians navíc ve 14. minutě zásluhou Romana Květa navyšují vedení již na 2:0.

18:15

Gól! Úvod zápasu také skvěle vychází Slavii, která hraje utkání s nepříjemným Baníkem. Skóre ve 14. minutě otevřel rumunský útočník Nicolae Stanciu.

18:18

Gól! Tak pozor, Slavia hned po dalších třech minutách hry své vedení ztrácí. Jaroslav Svozil se totiž prosadil z dorážky a vyrovnává stav utkání na 1:1.

18:19

Opava i přes inkasovaný gól hraje na Letné velice aktivně a vysoko napadá rozehrávku Sparty, která s tím má problémy. Na druhou stranu, když se to Kangovi a spol. podaří překonat, má Sparta nadějné šance, jako před chvílí Hložek s Karabcem.

18:19

Gól! První branku vidí diváci také v Příbrami. Domácí obránce Martin Nový střílí svou první ligovou branku v kariéře a Středočeši vedou nad Libercem 1:0!

18:25

Gól! Skóre se poprvé mění také v Plzni. Chuť po dvou méně povedených utkáních si spravuje Jan Kopic, jenž se prosadil střelou na zadní tyč.

18:28

Slavia se po inkasované brance v Ostravě trápí a je zatažená až nezvykle v hloubi vlastní poloviny. Baník se zatím prezentuje skvělým pohybem.

18:31

Gól! Olomouc se zásluhou Davida Housky dostává v Mladé Boleslavi do vedení a boje o postup do skupiny o Evropskou ligu se rozhodně nevzdává.

18:31

Na Letné už to mohlo být 2:0. Karlsson našel na druhém konci vápna Karabce, ale toho zblízka Fendrich vychytal. I následný roh vypadal nebezpečně, ale Opava se znovu ubránila.

18:31

Gól! Příbram se doma proti Liberci dostává do možná trochu překvapivého už dvoubrankového vedení a znovu se prosazuje obránce Martin Nový, který tak zatím hraje životní utkání.

18:32

Příbram měla okamžitě po druhé vstřelené brance další velkou šanci. Ve vápně osamocený Antwi však hlavičkou našel pouze náruč brankáře Knoblocha.

18:34

Slavia je v Ostravě sice více na míči, o nějakém ohrožení Laštůvkovy branky se ale po inkasované brance nedá vůbec hovořit. Baník svého soupeře vysoko napadá a dává mu minimum prostoru.

18:35

O první zápis do utkání se v duelu mezi Českými Budějovicemi a Teplicemi postaral Matěj Radosta, ovšem úplně jiným způsobem, než by si představoval. Po žluté kartě z 34. minuty totiž záhy vidí žlutý kartónek podruhé a míří do sprch! Teplice budou dohrávat v deseti.

18:37

Gól! Plzeň dokázala územní převahu v zápase proti Zlínu přetavit již ve druhou branku. O tu se postaral Jean-David Beauguel.

18:41

Aktivní Stanciu v Ostravě nebezpečně pálil z hloubi pokutového území. Jeho střela trefila blokujícího hráče do ruky, avšak sudí Berka zůstává po poradě s VAR klidný.

18:42

Gól! Liberec střílí pár minut před koncem 1. poločasu důležitou branku. O snižující branku na 2:1 se postaral Jakub Pešek.

18:43

Dávid Hancko viděl žlutou kartu za ostrý skluz a v neděli bude Spartě na Slovácku chybět. Z následného přímého kopu Opava zahrozila nebezpečným centrem, který ale propadl do autu. Sparta tedy pár minut před poločasem dál vede nad Opavou 1:0.

18:43

Gól! Zbraně neskládá také v deseti hrající Slovácko. Gól na 1:2 z pohledu vlastního týmu střílí kapitán Vlastimil Daníček.

18:44

Gól! Jan Kovařík zvyšuje vedení Plzně proti Zlínu už na 3:0 a Viktoria tak půjde do šaten s velice nadějným vedením.

18:47

Baník měl v nastaveném čase prvního poločasu obrovskou šanci. Na přetažený centr na zadní tyči číhal Martin Fillo, který však hlavou netrefil míč ideálně.

18:48

Tak pozor, Plzeň se z třetí branky nakonec neraduje! Sudí po neuvěřitelně dlouhé poradě s VAR nakonec branku Jana Kovaříka z 43. minuty neuznává. Video odhalilo, že si Kovařík těsně před dovršením branky pomohl rukou.

18:52

První poločas na všech stadionech skončil.

Sparta - Opava 1:0.

Bedlivě sledovaný souboj na čele tabulky mezi Slavií a Plzní dostává za současného stavu nový náboj. Pokud by totiž Pražané v Ostravě nevyhráli a Plzeň doma dokráčela ke třem bodům, ztenčil by se náskok sešívaných jen na 6 bodů.

19:02

Druhé poločasy na všech stadionech pomalu začínají.

19:02

Gól! Teplice zkraje druhé půle na nic nečekaly a už po dvou minutách této části hry se dostávají do vedení, přestože od 36. minuty hrají v deseti. Svou sedmou branku v letošní sezóně střílí útočník Jakub Řezníček.

19:04

Slavia se snaží vnést nový impuls do hry dvěma střídáními. Svými výkony v prvním poločase nepřesvědčili Petar Musa a Patrik Hellebrand. Do zápasu naopak naskočili Stanislav Tecl a Lukáš Masopust.

19:07

Stanciu poslal za obranu Baníku náramný pas na Tecla, kterému stačilo gólmana Laštůvku přelobovat. Tecl jakoby se však této situace zalekl a akci vůbec nezakončil.

19:07

Gól! Teplice se v Českých Budějovicích neradovaly z branky dlouho. Po dalších pěti minutách hry totiž střílí branku domácích Pavel Šulc a srovnává tak na 1:1.

19:11

Teplice si v Českých Budějovicích mohly vzít vedení zpět. Střelce první branky Řezníčka však skvěle vychytal brankář Drobný.

19:13

Slavia předvádí zkraje druhé půle úplně jiný fotbal než v závěru té první, kdy působila jakoby vodou opařená. Baník se vůbec nedostává k míči a sešívaní obléhají pokutové území.

19:14

Opava nechala Hložka postupovat z kraje vápna zcela samotného a Slezané mohou děkovat fotbalovým bohům, že to tentokrát mladičkému forvardovi Sparty nesedlo, protože to byla ložená šance.

19:14

Gól! Po třinácti minutách hry druhého poločasu otevírá skóre zápasu Jablonec - Karviná záložník domácích Jan Sýkora.

19:15

Další obří šance Sparty, Libor Kozák s Mobergem Karlssonem mohli zakončovat z bezprostřední blízkosti, ale míč se jim přes bránící opavské hráče nepodařilo procedit.

19:18

V Ostravě se začíná přitvrzovat. V 58. minutě nejprve obdržel žlutou kartu Tecl, o minutu později baníkovec Procházka. Ostravané tak mají pod žlutou kartou už dva obránce.

19:20

Baník se v posledních vteřinách hry srovnal s vysokým napadáním Slavie, po dalším obranném zákroku však přichází žlutá karta, konkrétně pro Potočného.

19:23

Plzeň ve 2. poločase Zlínu téměř nepůjčila balón, stav 2:0 ale prozatím zůstává nezměněn.

19:25

Plzeň v 60. minutě sáhla ke dvojímu střídání. Kayambu s Beauguelem nahradili Mihálik a Chorý.

19:26

Sparta zazmatkovala při bránění a Sáček jen uklízel míč do zázemí. Z následného rohu pak měla Opava největší šanci utkání, ale od Žídka se míč odrazil jen do tyče!

19:27

Rohový kop Opavy mohl znamenat vyrovnání stavu utkání na Spartě, míč však po rohu a Žídkově hlavičce Štetina srazil do tyče!

19:30

Gól! Sparta vede nad Opavou 2:0. Nádherná dorostenecká kombinace Hložka s Karabcem na pravé straně skončila centrem přes vápno na Martina Frýdka a ten protlačil míč do sítě.

19:30

Slavia zahrávala v Ostravě nebezpečnou standardku. Jednu už dnes dokázal Stanciu přetavit v branku, z této situace však nyní nezaprší, zeď Baníku zasahuje.

19:34

Přestože Zlín dokázal ve druhé půli již třikrát vystřelit na branku Plzně, ke kýžené brance zatím ani jeden pokus nevedl. Plzeň si dvoubrankový náskok dobře hlídá.

19:35

Gól! České Budějovice otáčí stav utkání proti Teplicím. Střelcem branky na 2:1 je Ivan Schranz, jenž se dokázal prosadit z dorážky.

19:38

Po dlouhé době vystrčil růžky také Baník. Reiter dostal zajímavý balón za obranu, při snaze o jeho získání do své moci si však počínal nedovoleně.

19:39

Už to vypadalo, že Plzeň v duelu se Zlínem žádné drama nepřipustí. Berani se však zčistajasna dostali do zajímavé přiležitosti. Džafič ale v dobré pozici o pár centimetrů míjí branku. Krátce na to dostává Chorý už svou osmou žlutou kartu v sezóně.

19:43

Sparta proti Opavě zahazuje další šance, Mandjeck ani Hložek nedokázali v dobrých příležitostech překonat Fendricha.

19:43

Do utkání Baník - Slavia zasáhne v závěru také Milan Baroš, který bude mít na starost zejména udělat v obraně Slavie pořádný rozruch.

19:46

Milan Jirásek dostává v zápase proti Slavii stejně jako na podzim červenou kartu. U půlící čáry totiž nechtěně, avšak velmi nepříjemně nakopl Stanciovu nohu a jeho druhá žlutá karta v utkání tak znamená předčasný odchod do sprch.

19:48

Gól! Skóre se v 94. minutě mění v Českých Budějovicích. Pavel Šulc vstřelil svou dnešní druhou branku a zvyšuje na 3:1.

19:49

Slavia se nadechuje k závěrečnému tlaku, Baník zatím statečně odolává. Nastaveno bylo 5 minut nad rámec základní hrací doby.

19:50

Gól! Sigma Olomouc v 93. minutě potvrzuje vítězství v Mladé Boleslavi. Milan Kerbr se z pozice obránce prosazuje a zvyšuje na 2:0.

19:52

Gól! Tomáš Chorý ve velké šanci neuspěl, Milan Havel o minutu později už byl úspěšnější. Plzeň - Zlín 3:0.

19:54

Gól! Tak to je neuvěřitelné. Lukáš Masopust dostal v pokutovém území mraky času a šajtlí v 95. minutě naprosto nekompromisně vymetl pavučinky v rohu branky.

19:56

Po druhé žluté kartě vidí červený kartónek také Stanislav Tecl.

19:57

Gól! Exploze radosti také na opačné straně hřiště, Baník v 97. minutě srovnává stav utkání na 1:1! Vedení Slavie tak trvalo jen necelé tři minuty. Gól posvětilo i video, které zkoumalo, zda se měl rohový kop, po němž padla branka, vůbec zahrávat. Vše se nakonec ukázalo býti v souladu s pravidly. Střelcem důležité branky je Patrizio Stronati.

Sparta - Opava 2:0.

29. kolo nejvyšší české fotbalové ligy je u konce. Kromě zápasu Jablonce s Karvinou byly ve všech utkáních k vidění dvě a více branek, hned na třech stadionech byly uděleny červené karty.

To nejpodstatnější je, že po remíze Slavie v Ostravě a tříbodovému zisku Plzně ze zápasu proti Zlínu se náskok sešívaných na čele ztenčil už jen na 6 bodů.

To je od nás pro tuto chvíli vše. Sledujte také nedělní souhrnný online přenos z posledního kola základní části Fortuna:Ligy. Na počtenou!