Před rokem vazba, teď volá Pelta do Evropy. Moje nejemotivnější chvíle ve fotbale, říká šéf Jablonce

ČTK ČTK
27. 5. 2018 15:41
Majitel jabloneckého klubu a kontroverzní bývalý šéf českého fotbalu zvažoval, že už ve sportu nebude působit, teď se těší na evropský pohár.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Loni na přelomu května a června byl Miroslav Pelta kvůli dotační kauze ve vazbě. O rok později prožíval nejemotivnější chvíle svého sportovního života. Fotbalisté Jablonce, kterým šéfuje, završili v sobotu vydařené jaro vítězstvím 2:0 nad Slováckem, obsadili v HET lize konečné třetí místo a mají jistotu, že si poprvé v historii klubu zahrají skupinu evropského poháru, čeká na ně Evropská liga.

"Vždy jsem říkal, že mám sen, abych přivedl Jablonec do nějaké hlavní evropské soutěže. Když si vzpomenu, že před rokem jsem byl někde úplně jinde, nevěděl jsem, co se mnou bude, co bude s jabloneckým fotbalem… Jsem rád, že se za 12 měsíců stalo to, co se stalo," řekl Pelta po závěrečném ligovém kole.

Třiapadesátiletý funkcionář byl vloni v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a později musel do vazby, kde rezignoval na post šéfa fotbalové asociace. O měsíc později byl z vazby propuštěn.

"Mám radost, že mě podržela rodina, manželka. V době, kdy jsem se vrátil, jsme se v rodině hodně bavili, jestli budu, nebo nebudu pokračovat ve vlastnictví a vedení fotbalového klubu na téhle úrovni. Rozhodujícím faktorem bylo, že se ode mě neodvrátili zásadní lidé," uvedl.

"Tím, že ten klub je můj, a obzvlášť v téhle situaci beru postup do Evropské ligy jako pro mě asi to nejvíc. Co se týče emocí, které jsem teď v závěru prožíval," dodal bývalý funkcionář Sparty.

Jablonec byl po podzimu až osmý v tabulce. K týmu se vrátil trenér Petr Rada a mužstvo dovedl k 35 bodům, což ze Severočechů udělalo nejlepší celek jarní části soutěže.

"Měli jsme menší rozpočet, ale rozhodli jsme se správně jak v transferové politice, tak jsme hlavně udělali v zimě změnu na pozici hlavního trenéra. Získat 35 bodů a postoupit s mužstvem do finále poháru, je velký úspěch. Velké absolutorium pro Petra Radu," uvedl Pelta.

"Každý má svůj způsob vedení mužstva, Petr Rada je na hráče důrazný, agresivní a je na ně tlak. To je cesta, kterou Jablonec potřeboval. Vyhýbala se nám navíc zranění a někteří hráči udělali obrovský výkonnostní vzestup. Ukázalo se, že Jablonec dlouhodobě získával hráče, kteří měli svoji kvalitu. Prokázali, že patří k absolutní české špičce," dodal Pelta.

Jeho klub za postup do skupiny Evropské ligy dostane asi 70 milionů korun. "V případě, že bychom nikam nepostoupili, museli bychom být, co se týče prodeje hráčů, více povolní. Teď bude záležet na nabídce, pokud by byla extra výhodná. Ale nejsme v situaci, že budeme muset, protože příjmem za postup do základní skupiny Evropské ligy máme na příští sezonu zajištěno financování. Ale i když Jablonec postoupil do Evropy, musí rozpočet zreálnit," upozornil Pelta.

Zatím není jisté, zda bude Jablonec moci hrát skupinu na svém stadionu, který má kapacitu 6108 míst. "Myslím, že v nejbližších dnech přijede expertní komise z UEFA, která řekne. Jeden z problémů, který budeme muset řešit, je kapacita. Uděláme vše, co bude v našich silách, i včetně magistrátu, abychom Evropskou ligu představili na půdě města. Myslím, že si to všichni zaslouží. Když člověk vidí, jaká věhlasná mužstva jako Arsenal či AC Milán budou skupinu hrát, je to pro nás velká výzva," uvedl Pelta.

Mužstvo podle něj bude třeba doplnit. "Vše se bude odvíjet od toho, jaká bude transferová politika směrem ven. V tuhle chvíli je jisté jen to, že odejde Pernica do Plzně. Počítáme s tím, že budou potřeba tři čtyři hráči na rozšíření kádru. Bude náročné cestování, mohou přijít zranění a nemůžeme si dovolit, abychom neměli dostatečně široký kádr," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Metro na části linky B nejezdí, pod soupravu spadl člověk

Provoz linky B pražského metra mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most ve čtvrtek dopoledne zastavil pád člověka pod soupravu ve stanici Vysočanská. Muž na místě zemřel, s největší pravděpodobností se jednalo o sebevraždu, řekla mluvčí policie Martina Špryslová. Dopravní podnik v místě výluky prodloužil trasy některých tramvají i autobusů.

"Ve stanici metra Vysočanská došlo ke srážce osoby se soupravou metra. Bohužel jsme už nedokázali pomoci, člověk zemřel. V místě je provoz metra přerušen," informovali na Twitteru záchranáři. Na místě jsou i hasiči.

před 54 minutami

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy