Před rokem vazba, teď volá Pelta do Evropy. Moje nejemotivnější chvíle ve fotbale, říká šéf Jablonce

ČTK ČTK
27. 5. 2018 15:41
Majitel jabloneckého klubu a kontroverzní bývalý šéf českého fotbalu zvažoval, že už ve sportu nebude působit, teď se těší na evropský pohár.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Loni na přelomu května a června byl Miroslav Pelta kvůli dotační kauze ve vazbě. O rok později prožíval nejemotivnější chvíle svého sportovního života. Fotbalisté Jablonce, kterým šéfuje, završili v sobotu vydařené jaro vítězstvím 2:0 nad Slováckem, obsadili v HET lize konečné třetí místo a mají jistotu, že si poprvé v historii klubu zahrají skupinu evropského poháru, čeká na ně Evropská liga.

"Vždy jsem říkal, že mám sen, abych přivedl Jablonec do nějaké hlavní evropské soutěže. Když si vzpomenu, že před rokem jsem byl někde úplně jinde, nevěděl jsem, co se mnou bude, co bude s jabloneckým fotbalem… Jsem rád, že se za 12 měsíců stalo to, co se stalo," řekl Pelta po závěrečném ligovém kole.

Třiapadesátiletý funkcionář byl vloni v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a později musel do vazby, kde rezignoval na post šéfa fotbalové asociace. O měsíc později byl z vazby propuštěn.

"Mám radost, že mě podržela rodina, manželka. V době, kdy jsem se vrátil, jsme se v rodině hodně bavili, jestli budu, nebo nebudu pokračovat ve vlastnictví a vedení fotbalového klubu na téhle úrovni. Rozhodujícím faktorem bylo, že se ode mě neodvrátili zásadní lidé," uvedl.

"Tím, že ten klub je můj, a obzvlášť v téhle situaci beru postup do Evropské ligy jako pro mě asi to nejvíc. Co se týče emocí, které jsem teď v závěru prožíval," dodal bývalý funkcionář Sparty.

Jablonec byl po podzimu až osmý v tabulce. K týmu se vrátil trenér Petr Rada a mužstvo dovedl k 35 bodům, což ze Severočechů udělalo nejlepší celek jarní části soutěže.

"Měli jsme menší rozpočet, ale rozhodli jsme se správně jak v transferové politice, tak jsme hlavně udělali v zimě změnu na pozici hlavního trenéra. Získat 35 bodů a postoupit s mužstvem do finále poháru, je velký úspěch. Velké absolutorium pro Petra Radu," uvedl Pelta.

"Každý má svůj způsob vedení mužstva, Petr Rada je na hráče důrazný, agresivní a je na ně tlak. To je cesta, kterou Jablonec potřeboval. Vyhýbala se nám navíc zranění a někteří hráči udělali obrovský výkonnostní vzestup. Ukázalo se, že Jablonec dlouhodobě získával hráče, kteří měli svoji kvalitu. Prokázali, že patří k absolutní české špičce," dodal Pelta.

Jeho klub za postup do skupiny Evropské ligy dostane asi 70 milionů korun. "V případě, že bychom nikam nepostoupili, museli bychom být, co se týče prodeje hráčů, více povolní. Teď bude záležet na nabídce, pokud by byla extra výhodná. Ale nejsme v situaci, že budeme muset, protože příjmem za postup do základní skupiny Evropské ligy máme na příští sezonu zajištěno financování. Ale i když Jablonec postoupil do Evropy, musí rozpočet zreálnit," upozornil Pelta.

Zatím není jisté, zda bude Jablonec moci hrát skupinu na svém stadionu, který má kapacitu 6108 míst. "Myslím, že v nejbližších dnech přijede expertní komise z UEFA, která řekne. Jeden z problémů, který budeme muset řešit, je kapacita. Uděláme vše, co bude v našich silách, i včetně magistrátu, abychom Evropskou ligu představili na půdě města. Myslím, že si to všichni zaslouží. Když člověk vidí, jaká věhlasná mužstva jako Arsenal či AC Milán budou skupinu hrát, je to pro nás velká výzva," uvedl Pelta.

Mužstvo podle něj bude třeba doplnit. "Vše se bude odvíjet od toho, jaká bude transferová politika směrem ven. V tuhle chvíli je jisté jen to, že odejde Pernica do Plzně. Počítáme s tím, že budou potřeba tři čtyři hráči na rozšíření kádru. Bude náročné cestování, mohou přijít zranění a nemůžeme si dovolit, abychom neměli dostatečně široký kádr," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy