Za gól může ten černoch, prohlásil Petržela. Král stupidity a rasismu, kontrují afričtí fotbalisté

František Typovský František Typovský
19. 3. 2018 16:30
Fotbalový trenér Vlastimil Petržela je známý svými ostrými výroky. Hodnocení zápasu s Plzní, při němž se opřel do stopera Bijimineho, ale rozvířilo ostré reakce ze strany afrických fotbalistů na sociálních sítích.
Vlastimil Petržela (2016)
Vlastimil Petržela (2016) | Foto: ČTK

Zlín - Nově jmenovaný kouč Zlína Vlastimil Petržela na sebe v neděli po utkání HET ligy mezi Fastavem a Plzní opět upozornil nevybíravými slovy, kterými je pověstný. Tentokrát ale jeho prohlášení dost možná překročila pomyslnou hranici. Petržela totiž v pozápasovém interview glosoval jediný gól Plzně těmito slovy: "To byla hrubá chyba toho černocha!"

Čtyřiašedesátiletý kouč v rozhovoru pro televizní kamery narážel na situaci ze dvanácté minuty, v níž hostující Kovařík pláchl po levé straně a posadil míč na hlavu Daniela Koláře, který vstřelil jediný gól utkání. Právě Koláře měl hlídat  stoper z Demokratické republiky Kongo Jonathan Kabasele Bijimine.

"Když už to naučíte některé, kteří vám rozumějí, tak… Tento to ještě nepochopil nebo já nevím, co tam dělal," komentoval zkušený kouč počínání Jonathana Bijimineho. "Jinak hrál dobře. Líbí se mi, ale udělal chybu. Obsadil první tyč a nechal celý prostor volný," dodal.

Bijimine sice zatím nerozumí česky, hovoří ale kromě francouzštiny také anglicky a italsky. 

Je přitom možné, že si nový trenér Zlína pouze nedokázal vzpomenout na jméno konžského obránce, přesto celá kauza začala žít volným životem na sociálních sítích.

Foto: Instagram Ibrahima Traorého

Nejprve na slova Petržely reagoval jeden z jeho svěřenců, záložník Ibrahim Traoré. Na sociální síti Instagram sdílel slova svého kouče s komentářem: "V Česku je normální takhle mluvit." Přidal ještě hashtagy "rovnost" a "stop rasismu". 

Ještě dále šel Konžan Joel Kayamba, aktuálně hájící barvy SFC Opava ve druhé lize. Pětadvacetiletý rychlonohý útočník se rovněž vydal na Instagram a byl vůči zlínskému trenérovi daleko ostřejší.

"Jsem opravdu smutný, že tady člověk může říct svému hráči, že je černý. Gól Plzně proti Zlínu byla chyba pravého obránce, který ani neumí bránit. Ale jak je možné, že o Jonathanovi řekl, že je černý? Nemůžete být pyšní na český fotbal, když tady budete mít tohoto zas****ho trenéra Petrželu, krále stupidity a rasismu. Miluju Česko a bělochy a nemám s nimi žádný problém, ale musíme se navzájem respektovat a ukončit tyhle rasistické řeči.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy