Škoda dal 100. gól v české lize, postaral se jím o vítězství Boleslavi nad Zlínem

20. 11. 2021 17:44
Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v 15. kole první ligy Zlín 1:0. O triumfu domácích rozhodl v 25. minutě svým 100. gólem v české nejvyšší soutěži Milan Škoda. Bohemians 1905 zvítězili nad Českými Budějovicemi 3:1, Olomouc doma s Hradcem Králové ztratila dvoubrankové vedení a remizovala 2:2.
Milan Škoda v boleslavském dresu
Milan Škoda v boleslavském dresu | Foto: ČTK

Mladá Boleslav začala aktivně. Na přelomu šesté a sedmé minuty zlínský brankář Rakovan vychytal Ewertona a následnou Škodovu střelu z otočky z malého vápna zblokovala hostující obrana na roh. V 15. minutě si na druhé straně Šeda, který nastoupil do 150. ligového utkání, poradil s Tkáčovou ranou.

O deset minut později se domácí ujali vedení, když si Škoda naběhl na Preislerův centr z rohového kopu a hlavou nedal Rakovanovi šanci. Bývalý hráč Bohemians 1905 či Slavie dal šestý gól v ligové sezoně. Zlín inkasoval po třech kolech.

Hosté se snažili odpovědět, jenže Tkáčovu střelu z šestnáctky mladoboleslavská defenziva zblokovala. V závěru úvodního dějství se Středočeši tlačili za navýšením náskoku, Douděra však 100. start v lize kvůli ofsajdu gólem neoslavil.

V úvodu druhého dějství domácí nevyužili brejk a Ewerton o chvíli později zamířil z hranice vápna mimo tři tyče. Neproměněné příležitosti domácí málem mrzely, jelikož zlínský útočník Poznar překonal Šedu, kvůli ofsajdu však branka neplatila. Zlínský kapitán po téměř hodině hry napřáhl zpoza šestnáctky a Šeda konečky prstů vytáhl míč na roh.

V 71. minutě střelu střídajícího Ladry zastavil hostující stoper Procházka. V závěru Rakovan vytáhl mimo branku odražený míč a střídající Lukáš Mašek zasáhl z úhlu tyč.

Mladá Boleslav zdolala v lize "Ševce" po třech zápasech. Svěřenci trenéra Jarolíma získali doma v sezoně nejvyšší soutěže 16 z celkových 20 bodů. Zlín venku nevyhrál čtvrtý ligový duel po sobě.

Klusáček oslavil jubileum výhrou

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili nad Českými Budějovicemi 3:1. Pražané rozhodli už v úvodním dějství, kdy se trefili Ibrahim Keita a Petr Hronek. V 58. minutě snížil Fortune Bassey, ale poslední slovo měl v závěru střídající Matěj Koubek. "Klokani" v lize bodovali po třech porážkách za sebou a poskočili na 11. místo neúplné tabulky. Dynamo venku v nejvyšší soutěži podeváté po sobě nezvítězilo a je deváté.

Jihočeši zahrozili jako první. V sedmé minutě poslal do vápna centr levý bek Sladký a míč se nikým netečován otřel o tyč. Za chvíli vystřelil Mršič a domácí brankář Bačkovský jeho přízemní pokus vyrazil.

Těsně za polovinou první půle otevřeli skóre Bohemians. Hronkovu ránu ve 24. minutě ještě skvěle vytáhl gólman Vorel, ale na Keitovu dorážku pod břevno už nemohl dosáhnout. Francouzský útočník dal svou druhou branku v ligové sezoně.

V 35. minutě "Klokani" zvýšili. Květ si ve vápně narazil s Dostálem a přihrál Hronkovi, který zblízka zamířil přesně k tyči. Záložník Bohemians skóroval poprvé v ligovém ročníku. Hned za minutu mohl odpovědět Hellebrand, střelou z hranice vápna ale těsně minul. Poté mířil těsně nad Mihálik a prostor mezi tyčemi netrefil ani Bassey.

Pět minut po změně strana mířil nad domácí Vondra. Jinak byli nadále nebezpeční hosté, kteří se přece jen dočkali snížení. V 57. minutě ještě Bassey trefil jen brankovou konstrukci, ale o minutu později už z další akce překonal Bačkovského, jemuž míč prošel na přední tyči.

Vorel v 70. minutě špatným odkopem nabídl šanci Květovi, ale ten odkrytou hostující branku minul. Čtvrthodinu před koncem zamířil střídající Novák tyč, Vondrův pokus vyrazil Vorel a Hronek zamířil vedle.

V 79. minutě doklepl míč do sítě domácí Bartek, ale gól kvůli ofsajdu nakonec neplatil. Pojistku přidali Pražané až v 87. minutě, kdy se po spolupráci dvou střídajících hráčů a přihrávce Nováka trefil přesně do horního rohu Koubek. Kouč Bohemians Klusáček tak mohl vítězstvím oslavit jubilejní 100. zápas v roli prvoligového trenéra.

Olomouc neudržela dvoubrankové vedení

Fotbalisté Olomouce doma s nováčkem Hradcem Králové ztratili dvoubrankové vedení a remizovali 2:2. Hanáci sice v nejvyšší soutěži prolomili sérii 425 minut bez vstřelené branky, ale nezvítězili popáté za sebou.

Ve 28. minutě otevřel skóre Antonín Růsek a těsně po změně stran přidal druhý gól Radim Breite. Poté ale střídající Jakub Rada snížil z penalty a Adam Vlkanova vyrovnal. "Východočeši" protáhli čekání na výhru na tři kola a v neúplné tabulce zůstali šestí, Sigma je na osmém místě.

Opatrný začátek přinesl první náznak šance až v 18. minutě, kdy po rohovém kopu zakončoval hostující Král jen do rukavic brankáře Macíka. O pět minut později poprvé zahrozila také Sigma a po Zmrzlého centru hlavičkoval těsně nad Růsek.

Stejný hráč se dostal k zakončení hlavou také ve 28. minutě a tentokrát už po Zahradníčkově centru z přímého kopu poslal Olomouc do vedení. Růsek se v ligové sezoně trefil potřetí.

Hradec mohl hned vzápětí snížit, Vlkanovův přízemní centr k překvapení domácího brankáře zamířil přímo do branky a slovenský brankář musel předvést pohotový zákrok.

Domácím výborně vyšel vstup do druhého poločasu a po necelé minutě odskočili Hradci na rozdíl dvou branek. Po další Zahradníčkově přihrávce postupoval z pravé strany do šestnáctky Breite a prostřelil brankáře Fendricha. Zaskakující kapitán Hanáků si připsal premiérový ligový gól v ročníku.

Hezkou individuální akci po odehrané hodině předvedl Vlkanova a olomoučtí hráči ho zastavili jen za cenu faulu v pokutovém území. K nařízené penaltě se postavil Rada a střelou k pravé tyči ji bezpečně proměnil.

Hradečtí poté sice převzali iniciativu a Macík musel zasahovat proti pokusu Vašulína. Šanci skórovat ale měl také domácí Sedlák, jehož střela z voleje jen těsně přelétla břevno Fendrichovy branky. Hosté dokázali srovnat čtvrt hodiny před koncem po centru z pravé strany a propadlém míči na zadní tyči, kde se nejlépe zorientoval Vlkanova a zblízka propálil Macíka.

V samostatném úniku 10 minut před koncem hry mohl Sigmě vrátit vedení Zahradníček, jenže v rozhodující chvíli si míč ukopl a nedokázal zakončit. Na straně hostů po rohovém kopu zamířil hlavou těsně vedle Král. Olomouc tak počtvrté za sebou v lize s Hradcem neprohrála, doma však "Votroky" porazila v jediném z posledních pěti duelů.

15. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 25. Škoda. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, Mikeska - Machálek (video). ŽK: Smrž, Matějovský, Douděra - Čanturišvili. Diváci: 2022.

Ml. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler - Matějovský, Smrž - Skalák (63. Ladra), Hlavatý (63. L. Mašek), Ewerton (78. Jurásek) - Škoda (84. Fila). Trenér: Jarolím.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov (81. Nečas) - Tkáč (81. Hrdlička), Conde, Čanturišvili (70. Fantiš) - Dramé (86. Simerský), Poznar, Janetzký (70. Hlinka). Trenér: Kalivoda.

Bohemians Praha 1905 - Dynamo České Budějovice 3:1 (2:0)

Branky: 24. Keita, 35. Hronek, 88. Koubek - 58. Bassey. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Vodrážka - Berka (video). ŽK: Talověrov (Č. Budějovice). Diváci: 3496.

Bohemians: Bačkovský - Köstl, Bederka, Vondra - Dostál, Jindřišek, Květ (76. Nový), Hronek (85. Koubek), Kovařík (69. V. Novák) - Keita (76. Bartek), Puškáč (69. Necid). Trenér: Klusáček.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Sladký (46. Talověrov) - Hellebrand, Hora (86. Brandner) - Van Buren (76. Škoda), Mihálik, Mršič - Bassey. Trenér: Horejš.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 2:2 (1:0)

Branky: 28. Růsek, 46. Breite - 64. Rada z pen., 76. Vlkanova. Rozhodčí: Pechanec - Paták, Dresler. ŽK: Zahradníček - Kodeš, Král, Prekop, Rada, Vlkanova, Urma, Leibl. Diváci: 3167.

Olomouc: Macík - Látal, Greššák, Vepřek, Zmrzlý - Zahradníček (83. Hadaš), Breite, Růsek (72. Daněk), Sedlák, González (83. Šíp) - Zifčák (89. Matoušek). Trenér: Jílek.

Hradec: Fendrich - Klíma, Král, Čech (61. Vašulín) - Mejdr, Kodeš, Urma, Novotný (46. Rada) - Dvořák (90.+3 Soukeník), Prekop (90. Leibl), Vlkanova. Trenér: Koubek.