67. Lingr
76. M. Jurásek
85. M. Jurásek
45+6 Jovovič

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání 17. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Slavií Praha a Jabloncem. Zápas začíná v neděli 29. ledna v 15 hodin.

Zimní pauza je minulostí. Česká nejvyšší fotbalová soutěž Fortuna:Liga se včera znovu po pauze rozjela a nebyla nouze o zajímavé výsledky. Po podzimní části zůstali ve hře o titul zřejmě už jen tři kluby. Nejlépe na tom byla Plzeň, ta však včera nečekaně klopýtla doma s Hradcem Králové a komplikuje si situaci. Sedmibodovou ztrátu chtěla trochu zmírnit Sparta, jenže v Olomouci po matném výkonu a několika nepříjemných zraněních jen remizovala 1:1 a příliš se nedotáhla. Možná se ale bude smát třetí aspirant na titul. Pražská Slavia za pár desítek minut přivítá v Edenu Jablonec a v případě výhry se posune do čela tabulky o bod před Plzeň.

Sešívaní neprožili úplně optimální podzim. V ligové sezoně se jim dařilo v domácím prostředí, venku to však bylo horší. Přesto zůstali jen dva body za vedoucí Plzní. Po včerejší ztrátě Západočechů navíc mohou jít do čela. Nevedlo ani v evropských pohárech, kde bude po delší době družina kouče Trpišovského chybět ve vyřazovací části. Kádr Slavie byl na podzim až příliš široký, často se měnila sestava. Bez pohárů byl tento stav neudržitelný, proto muselo pár hráčů z kola ven. Klub tak přišel o rychlíky Sora a Usora, přesto ale možná ještě čistka bude pokračovat, kádr je stále příliš široký. Zvlášť, když se z hostování vrátili Van Buren nebo Talovjerov.

Nejvýraznější posilou vršovického celku by měl být nigerijský stoper Igoh Ogbu. Společně s ním přišel i například Petr Hronek. Velký zájem měla Slavia také o Mojmíra Chytila. Útočník Olomouce, který zažil snivý reprezentační debut, však zatím zůstává na Hané. Sigma jej odmítá pustit, podle šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka je však vše domluveno na letní přestup, kdy Olomouc dostane sotva třetinu zprvu požadované ceny. Bude ještě zajímavé sledovat, jaké přesuny v kádru sešívaných nastanou a jestli se sestava na jaře ustálí.

Jindřich Trpišovský dnes zvolil tuto sestavu. V bráně bude Ondřej Kolář, před ním nastoupí v obraně Schranz, Ousou, Eduardo Santos a David Jurásek. Střed pole obstarají Ševčík s Hromadou, před nimi bude operovat Lingr, na křídlech pak Jurečka s s Olayinkou a na hrotu bude kapitán Tecl. Jen na lavičce tak zůstávají zimní posily navrátilci z hostování. Ze zdravotních důvodů nenastoupí Bořil, Holeš, Hovorka, Kačaraba, Masopust a Pech.

To Jablonec je na tom po podzimu mizerně. Už minulá sezona byla v jejich podání nečekaně špatná. Nepomohla ani změna kouče. Vysoce ceněný Dvid Horejš zatím nenavázal na skvělou práci z Českých Budějovic. Severočeši jsou až čtrnáctí s pouhými šestnácti body. Nedaří se jim hlavně venku, což ještě při domácí bilanci Slavie dnes nevyznívá úplně pozitivně. Navíc Jablonec prohrál čtyři z posledních pěti podzimních duelů. Bude tak zajímavé sledovat, jestli se v jarní části tým zvedne a ukáže, že kvalitou kádru do sestupového pásma nepatří. Začátek je ale pro ně nadmíru obtížný.

V této sestavě dnes nastupují hosté z Jablonce. Chybí jim vykartovaný Heindenreich, zranění Krob, Malínský nebo Martinec. Obraně bude znovu jako na podzim šéfovat Akpudje, tentokrát už bez Coolse, ale po boku Krále. Střed pole patří Považancovi s Kratochvílem, o branky by se měli starat Ikaunieks s Jovovičem. Šanci dostává mládí, devatenáctiletý Černák v záloze a v bráně teprve dvacetiletý Surovčík.

Oba celky už na trávníku Fortuna Areny. Domácí tradičně v sešívaných dresech, hosté hrají v černém. Hlavním rozhodčím bude Dalibor Černý.

Utkání právě začalo.

1

Slávisté chtěli hned v první minutě kopat penaltu po pádu Lingra ve vápně. Faul to však nebyl. Následná rána Ševčíka byla sražena mimo bránu, rohový kop se ale překvapivě nekopal.

3

Složení jablonecké defenzivy je podle očekávání. Akpudje hraje ve středu obrany s Králem, Surzyn hraje pravého obránce a vlevo naskakuje Daniel Souček. Pavel Šulc hraje na desítce, Černák s Jovovičem na křídlech.

8

Václav Jurečka se pěkně protáhl do prostoru před vápnem a vyzkoušel vystřelit slabší levou nohou. Mladý slovenský brankář Surovčík míč v pohodě lapil.

11

Slavia se raduje, ale branka Jurečky po rohovém kopu byla posouzena jako ofsajdová. Míč se však k němu po rohovém kopu odrazil od hostujícího hráče, proto po konzultaci s videem branka platí. Václav Jurečka je prvním jarním střelcem Slavie.

14

Dva slepené rohové kopy neodvrátila hostující obrana příliš jistě, přímé ohrožení brány ale z toho nebylo.

17

V obraně Severočechů můžeme vidět mnohá nedorozumění. Tímto tempem je otázkou času, než sešívaní udeří podruhé.

20

Zajímavá standardní situace od Jablonce, Akpudje přetlačil Lingra, jenže po několika odrazech z toho byl jen rohový kop pro hosty.

23

Ševčík posílal centr do vápna, ale jen mezi dva své spoluhráče.

24

V nahrávače se proměnil Stanislav Tecl, jenže nadýchaný centr poslal Lingr hlavou z dobré pozice mimo.

26

Po pěkné akci se ve vápně dostal do šance Tecl, ale z otočky trefil jen hostujícího obránce.

28

Z následného rohového kopu ale sešívaní udeřili. Na centr Ševčíka si nejvýše vyskočil Eduardo Santos, posunul hlavou míč na zadní tyč, tam zůstal volný Jurečka a podruhé dnes byl na správném místě.

29

Tentokrát ale VAR uznal, že už bývalý útočník využil ofsajdového postavení. Branka teda neplatí a stav zůstává 1:0.

31

Ošetřován byl zhruba dvě minuty hostující křídelník Jovovič. Vypadá to ale, že Černohorec bude v pořádku.

38

Jurásek poslal krásnou přihrávku do vápna, tam se dvakrát uvolnil Tecl, jenže zakončení mu dnes nepřeje. Z dobré pozice zamířil zkušený útočník mimo bránu.

40

Nadějný brejk Jablonce táhl středem Šulc, jenže nezvolil přihrávku a po souboji s Hromadou před vápnem upadl. Zákrok to však podle sudího Černého byl čistý a faul se nepískal.

42

Jovovič je z hostí asi nejaktivnější. Po zasekávačce to zkoušel technicky na zadní tyč, rána mi však nesedla a Kolář si hravě s míčem poradil.

45

Vladimir Jovovič je opravdu aktivní a v závěru půle se dostává více do hry. Tentokrát pálil z větší dálky, po teči Ousoua se ale málem dostal k dorážce Černák.

45+1

Po dvou delších pauzách způsobených přezkoumáváním a jednom ošetřování se nastavuje hned 8 minut.

45+6

Tak to gól jako učebnice. Z levé strany si pěkně naběhl na střed hřiště, před vápnem se odhodlal ke střele a nádhernou ranou pod břevno nedal šanci ani Kolářovi. Opravdu parádní individuální akce černohorského křídelníka.

První půle končí, stav je 1:1.

Vynikající tempo měl první poločas v Edenu. Hlavně domácí Slavia hrála první půlhodinu výborně, v 11. minutě se trefil Václav Jurečka. Nejprve pomezní jeho branku odvolal, po konzultaci s videem ale bylo rozhodnuto, že míč šel od hráče hostí. Jurečka se po rohovém kopu prosadil i podruhé ve 28. minutě, tentokrát už ale využil svého ofsajdového postavení. Jednu šanci zmařil i kapitán Tecl.

Po půlhodině hry se začal dostávat do akcí Jovovič, napotřetí mu jeho střela vyšla náramně. Musel si počkat až do 6. minuty nastavení, jeho branka však stála za to. Do druhé půle tak půjdou oba týmy za nerozhodného stavu, což je pro hosty skoro až zázračná pozice.

Začalo druhé dějství.

46

Jindřich Trpišovský udělal dvě změny. Dohráli dnes Schranz i aktivní střelec Jurečka, místo nich naskočili Douděra a Matěj Jurásek.

46

Také druhý střele Vladimir Jovovič už na hřišti není, nepustilo ho zranění. Místo něj bude na křídle hrát Dominik Pleštil.

50

Velmi nadějný brejk Slavie, jenže Matěj Jurásek místo nahrávky ještě dělal kličku a po ní teatrálně spadl a žádal si penaltu. Tu však sudí Černý razantně odmítl.

56

Pavel Šulc si vysloužil po faulu žlutou kartu.

57

Davis Ikaunieks se dostal do úniku, jenže neprostřelil Koláře. Nakonec šel nahoru i praporek, lotyšský útočník totiž využil ofsajdového postavení.

61

Mick van Buren se vrací v dresu Slavie na ligové trávníky. Po hostování v Liberci dostává znovu šanci, nahrazuje Stanislava Tecla.

65

Tak to je návrat jako hrom. Po devíti brankách v dresu Liberce se trefuje Mick van Buren i v dresu Slavie. Po několika odražených míčích a vydřených soubojích se dostal míč k nizozemskému útočníkovi, ten z 20 metrů napřáhl ke střele a trefil se parádně k tyči.

67

Tak to je dost razantní zlom v utkání. Ztráta na půli hřiště, míč se znovu dostal k Van Burenovi, ten pěknou kolmicí poslal do vápna Lingra a produktivní záložník se štěstím prostřelil Surovčíka.

72

Čtvrtá změna v týmu Slavie. Ondřej Lingr po brance odchází, místo něj naskakuje Lukáš Provod.

76

Další branka Slavie, který stvrzuje zřejmě výhru favorita. Po pěkné akci van Burena přiťukl Olayinka ve vápně míč k Matěji Juráskovi a ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

80

Hosté střídali, Černáka nahradil Petrák. Poslední změna i v kádru Slavie, Petera Olayinku nahradil Ewerton.

81

Velmi dobře si počíná dnes i David Jurásek, jenže svého jmenovce v kolonce branek nedohnal. Dvakrát během posledních tří minut byl ve vynikající pozici, jenže nezakončil přesně.

85

Velké nedorozumění v obraně Jablonce znamená pátou branku. Nákop Davida Juráska za obranou hledal Matěje Juráska, tomu ještě přiťukl míč obránce Král. Brankář Surovčík poněkud zaspal, Matěj Jurásek byl u míče dřív, udělal mu kličku a do odkryté brány zvýšil skóre.

Je konec, Slavia vítězí 5:1.

Velmi dobrý výkon dnes až na výjimečnou pasáž předvedla pražská Slavia. Ta od úvodu dominovala, v 11. minutě pak otevřel skóre po rohovém kopu Jurečka. Ten se radoval i podruhé, ale gól byl zrušen kvůli ofsajdu. Poté přišla ke konci poločasu pasáž Vladimira Jovoviče. Nejdříve byl ošetřován, poté dvakrát zahrozil, napotřetí už se parádně trefil a do pauzy srovnal.

Do druhé půle však nenaskočil, navíc střídání se povedla Slavii. Navrátilec z hostování Van Buren nejprve strhl vedení na stranu sešívaných, poté předložil gól na zlatém podnose Lingrovi. Hosté otevřeli hru a favorit trestal. 2x se prosadil střídající Matěj Jurásek. Velmi dobrý výkon znamená posun na první místo před Plzeň, která včera zaváhala.

Ode mě to je pro tuto chvíli vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.