Brno představilo kouče Habance a posilu Poláka

ČTK ČTK
26. 5. 2016 14:08
Habanec nahradí v šestém týmu uplynulého ligového ročníku odcházejícího kouče Václava Kotala. Jeho novými asistenty budou Richard Dostálek a Lukáš Přerost.
Svatopluk Habanec
Svatopluk Habanec | Foto: ČTK

Brno - Fotbalisté Zbrojovky představili na dnešní tiskové konferenci nového trenéra Svatopluka Habance a posilu středové řady pětatřicetiletého Jana Poláka, jenž se do Brna vrátil po čtrnácti letech. Habanec nahradí v šestém týmu uplynulého ligového ročníku odcházejícího kouče Václava Kotala. Jeho novými asistenty budou Richard Dostálek a Lukáš Přerost.

"Tato akce je finálním završením avizovaného procesu příchodů Poláka a trenéra Habance do Brna," řekl majitel klubu Václav Bartoněk, který Polákovi symbolicky předal dres s číslem osm. Od nového trenéra si Bartoněk slibuje změnu strategie a herního stylu.

Diváky chtějí lákat na lepší fotbal

"Musíme hrát atraktivnější fotbal. I když jsme dosáhli šestým místem na velmi dobrý výsledek, tak na naše zápasy chodilo více diváků venku než doma. Nebýt vyprodaného utkání se Spartou, tak byl průměr daleko horší. Zastřešili jsme stadion, zlepšili občerstvení, máme kvalitní promo akce před utkáními. Průměr na domácí zápasy se ale zvedl jen o pět set diváků," konstatoval Bartoněk.

Trenér Habanec přichází do nového působiště s koncepcí, jejímž hlavním cílem bude herní kvalita a fotbalovost. "Nebudeme hrát na krásu a držení míče. S takovou taktikou se góly nedávají. Nedokážu říci, jak dlouhý čas změna potrvá," dodal Habanec, jenž uvažuje v horizontu tří až čtyř let.

Do té doby by měl být postaven nový fotbalový stadion za Lužánkami. "V tomto stánku by se mělo Brno stát stálým členem nejlepší pětky ligových týmů," je přesvědčen Habanec, který by chtěl tým ještě posílit o dva rychlostní typy hráčů.

Z Poláka bude defenzivní štít

Polák měl o svém návratu do Brna, kde s fotbalem začínal, definitivně jasno až v posledním měsíci. V druholigovém Norimberku mu končila smlouva, ke konci soutěže se zranil a byl čtyři týdny mimo.

"Po mém uzdravení si trenér přál dohrát baráž s týmem, který měl poslední měsíc k dispozici. O mém dalším osudu mi nedal v Norimberku nikdo nic najevo," poznamenal Polák, který při pokračování kariéry uvažoval jen o Brně a Norimberku. Ve Zbrojovce by měl hrát na místě středového štítu před čtyřmi obránci.

Tým povede Došek

Habanec přiznal, že v posledním měsíci, kdy seděl na dvou židlích, prožil neklidné období. Chtěl dotáhnout k co nejlepšímu výsledku Slovácko a současně už měl v hlavě změny v novém působišti.

"Nenazval bych můj příchod do Brna výměnou trenéra. Vedení klubu si mě vybralo proto, že moje předcházející štace byly dlouhodobé. Nejednalo se o šoky, kdy má trenér nastartovat tým. Platí to jak o mém působení v Teplicích, tak i na Slovácku," tvrdí Habanec. Spolupracovat bude se známým ze svého posledního působiště Liborem Doškem, který bude vedoucím týmu, a trenérem juniorky Vladimírem Michalem, jenž se vrátil do Brna rovněž ze Slovácka.

Dál už to pod Kotalem nešlo

"Chtěl bych, aby se v klubu prořízla jednota myšlení mezi ligovým celkem, juniorkou a devatenáctkou. Tyto týmy budou v úzkém spojení. Měl bych být schopen organizačně řídit, jakým směrem se budou tyto celky ubírat," nastínil svoji roli Habanec, který před příchodem do Zbrojovky detailně probral situaci s odcházejícím koučem Kotalem, který uplatňoval defenzivní myšlení.

"Mým úkolem je tým pozvednout. Je potřeba ještě kromě Poláka získat dva kvalitní hráče do základní sestavy. Kotal odvedl perfektní práci. Sám říkal, že vyždímal citron týmu. Stejně jako já ve Slovácku, dál už to pod mým vedením nešlo," doplnil nový kouč.

Polák nebude dle jeho slov jediným vůdčím hráčem týmu. Habanec počítá i s uzdraveným Pavlem Zavadilem, brankářem Dušanem Melichárkem a hodně si slibuje v nové roli i od Doška.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy