Brazilci ovládli Pohár FIFA. USA sahaly po senzaci

28. 6. 2009 22:24
Brazílie - USA 3:2
Brazílie slaví triumf v Poháru FIFA
Brazílie slaví triumf v Poháru FIFA | Foto: Reuters

Johannesburg - Fotbalisté Brazílie potřetí v historii slaví vítězství v Poháru konfederace FIFA, když v nedělním finále v Johannesburgu porazili po velkém obratu celek USA 3:2.

Přitom po poločase prohrávali obhájci titulu z roku 2005 s překvapením turnaje 0:2, ale ve druhé půli dokázali zápas otočit.

Američené se sice mohli chlubit čerstvým skalpem evropských šampionů ze Španělska, ale velkým favoritem utkání zůstávali Brazilci.

Ti také začali utkání aktivněji, jenže už v desáté minutce se překvapivě dostali do vedení Američané.

Španělé jsou třetí. Jižní Afriku udolali v prodloužení
Kdo vyhraje Pohár FIFA? Brazílie nehodlá USA podcenit

Zdánlivě neškodný centr Jonathana Spectora prodloužil v šestnáctce k tyči Clint Dempsey a překonal gólmana Julia Cesara.

Šokovoní Brazilci se vrhli do útoku, jenže naráželi na výborně organizovanou defenzivu svěřenců Boba Bradleyho.

Do šance se sice dostal Andre Santos, jenž přinutil brankáře Howarda k výbornému zákroku. Záhy však Američané z rychlého brejku znovu ztrestali zmatkující obranu Brazilců.

Po necelé půlhodině hry už to bylo 2:0, když si Landon Donovan parádně zpracoval přihrávku, pohrál si s bránícím Ramiresem a následně obstřelil gólmana Julia Cesara.

Luis Fabiano řídil obrat

Po druhém gólu se Američané nechali od Brazilců zatlačit a do poločasu mohl snížit jinak spíše matný Robinho. Ale proti byl gólman Howard.

Po změně stran už byl zápas zcela v režii Brazilců. Luis Fabiano hned po přestávce zužitkoval pas od Maicona v kontaktní gól.

Najednou byla obrana Američanů mnohem prostupnější. V poli nedokázali podržet míč a tempo hry diktovali Brazilci.

Ti po hodině hry sice slavili vyrovnání, když střelu Kaká vyrážel Howard zřejmě až poté, kdy míč přešel celým objemem brankovou čáru. Jenže sudí branku neuznal.

Tým Carlose Dungy dosáhl na vyrovnání až o čtvrt hodiny později.  A opět se o to postaral pátým gólem v pátém zápase na turnaji Luis Fabiano, jenž dorazil do branky od břevna odraženou střelu Robinha.

Brazilci zaslouženě dokonali obrat šest minut před vypršením základní hrací doby. Robinhův roh přistál na hlavě Lucia, jenž vyhrál souboj s Dempseym a vstřelil vítězný gól.

Finále Poháru FIFA:
USA - Brazílie 2:3 (2:0)
10. Dempsey, 27. Donovan - 46. a 74. Luis Fabiano, 84. Lucio. Rozhodčí: Hansson - Andren, Nilsson (všichni Švéd.). ŽK: Bocanegra - Felipe Melo, Andre Santos, Lucio.
USA: Howard - Spector, Onyewu, Demerit, Bocanegra - Clark (88. Casey), Feilhaber (75. Kljestan) - Dempsey, Donovan - Davies, Altidore (75. Bornstein). Trenér: Bradley.
Brazílie: Julio César - Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos (66. Alvés) - Gilberto Silva, Felipe Melo - Ramires (67. Elano), Kaká, Robinho - Luis Fabiano. Trenér: Dunga.