Brali bychom i remízu, přiznal Čech po Švýcarsku

8. 6. 2008 13:00
Petr Čech věděl, že výkon týmu nebyl ideální
Petr Čech byl opět silnou oporou národní reprezentace.
Petr Čech byl opět silnou oporou národní reprezentace. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Basilej (od našeho zvláštního zpravodaje) - Především o tři fotbalisty byl po zápase Švýcarsko - Česko mimořádný zájem. Novinářům dlouho odpovídal Jan Koller, potom se o své pocity dělil střelec jediné branky Václav Svěrkoš.

Jako poslední přišel mezi české žurnalisty Petr Čech. Reprezentační jednička se věnovala televizním štábům, potom ještě zamířila mezi zahraniční novináře.

Uplynula více než hodina po skončení zahajovacího utkání šampionátu a hvězda Chelsea vysvětlovala, jak důležitá je výhra nad spolupořadatelem turnaje.

"Víme, že se nám zápas nepovedl úplně stoprocentně. Jsme si vědomi, že to nebylo z naší strany ideální," prohlásil mimo jiné šestadvacetiletý gólman.

Čtěte více: Svěrkoš hrdinou. Češi začali Euro výhrou, ale nezářili

Petře, první utkání máte úspěšně za sebou. Můžete ho zhodnotit?
Když se člověk dívá na zahajovací zápasy, tak mají vždy zvláštní atmosféru. Teď jsme tu čest měli my a jsem rád, že jsme to zvládli co se týče výsledku na výbornou. Máme tři body a ty se počítají dvojnásob.

A jak to vypadalo z vašeho pohledu?
Jsem rád, že můj šedesátý start v reprezentaci dopadl vítězstvím. Navíc já jsem se na úvodní zápas těšil, vrátil jsem se na místo, kde jsme vyhráli mistrovství Evropy jednadvacítek.

Měl jste hodně práce. Počítal jste s tím?
Máte pravdu, zachytal jsem si. Myslím, že pro každého brankáře je lepší, když si zahraje. Samozřejmě znamená to, že jsme nehráli úplně nejlépe. Ale my to víme. Víme, že se nám zápas nepovedl úplně stoprocentně. V druhém poločase jsme ztráceli zbytečně moc míčů a dostávali jsme se tím pod tlak.

V čem jste viděl problém?
Oni hráli naplno. Když je člověk pod tlakem, tak se objeví vždy nějaká skulinka. Obrana si ale myslím zaslouží absolutorium.

Při jaké šanci soupeře vám bylo nejhůře?
Bylo tam hodně situací, kdy kluci ubránili míče do vápna, stačilo, kdyby to někdo tečoval, tak vše mohlo být jinak. Nejhůře mi bylo ve druhé půli, kdy jsem vyrážel tu střelu Barnetty. Protože on šel ze šesti metrů, navíc se to otřelo o Davida Rozehnala, který nepatrně změnil směr.

Zranění Freie mě mrzí

Asi hodně problémů vám nadělal Frei...
V prvním poločase, když by dali gól, tak by utkání vypadalo jinak. Tohle byl možná nejdůležitější zákrok, protože to bylo pořád 0:0. Potom se ukázalo, že jedna branka stačila. Kdyby to Frei dal, asi by se vše odvíjelo jinak.

Jenže potom se zranil. Mluvili jste spolu?
Mluvil jsem s ním před zápasem. Po zápase jsem ho jen pozdravil, protože odjížděl do nemocnice na vyšetření. Popřál jsem mu hodně štěstí. Ale trošku mě to mrzí kvůli němu, já osobně vím, jak miluje fotbal. Pro něj to byla čest být kapitánem týmu, který hraje před domácím publikem. A teď pro něj šampionát možná skončil po čtyřiceti minutách.

Čtěte více: Švýcarská zloba. Kvůli porážce, penaltě a Freiovi

Zato na druhé straně se dlouho útočníkům nedařilo. Co říkáte na to, že trenér tam poslal Svěrkoše a ten rozhodl zápas?
Byli jsme připraveni, že když budeme potřebovat rychlíka na hrotu, tak tam jsou Bary a Svěrky. Trenéři tam poslali jeho a měli šťastnou ruku. Střídání rozhodlo zápas. Věděli jsme, že tahle varianta může nastat.

Nakonec se mohli fotbalisté radovat
Nakonec se mohli fotbalisté radovat | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dá se to srovnat s minulým evropským šampionátem, kdy jste se na úvod trápili s Lotyšskem?
Proti Lotyšsku jsme hráli dobře, měli jsme tam hodně šancí, i když oni dali gól. Tady to bylo jiné, kdyby zápas skončil remízou, tak bychom to asi brali. Je důležité, že jsme si vědomi, že ten zápas nebyl z naší strany ideální. Když se všechno daří, tak to je jednoduché. Ale když se nedaří a vyhraje se, tak to je dobrý jev. Uvidíme, jak s tím naložíme v dalších zápasech.

Po skončení zápasu jste spadl k zemi. Vychutnával jste si výhru?
Byl jsem unavený, nezastírám, že to stálo hodně sil. Ale taky jsem měl radost.

Tomáš Ujfaluši prohlásil, že je pro hráče snazší, když za sebou mají nejlepšího brankáře na světě. Co na to říkáte?
Hezky se to poslouchá, ale ještě není konec turnaje. Snad to tak bude i dál.

Nyní vás čekají Portugalci, už o nich přemýšlíte?