Švýcaři se zlobí: Kvůli porážce, penaltě a Freiovi

8. 6. 2008 10:00
Švýcaři ztratili v prvním zápase svého kapitána
Alexander Frei
Alexander Frei | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Basilej (od našeho zvláštního zpravodaje) - Lítost, rozčarování a také zloba vůči českému týmu. Taková atmosféra teď panuje ve Švýcarsku. Stačil k tomu jeden zápas, ve kterém pořadatel mistrovství Evropy prohrál 0:1.

Svěřenci trenéra Karla Brücknera dobyli Basilej a vděčí za to jedné střele Václava Svěrkoše. Jinak ale byli horším týmem, směrem dopředu se jim vůbec nedařilo. Zatímco hostující výběr byl nadmíru efektivní, domácím se nepodařilo proměnit ani jednu šanci.

"To byl ale hořký vstup do šampionátu," shoduje se většina švýcarského tisku. Kromě porážky totiž reprezentace helvétského kříže ztratila svého kapitána Alexandra Freie. Osmadvacetiletý kanonýr byl střídán o poločase kvůli zranění.

Podle prvního vyšetření pro něj šampionát skončil. Přetrhl si kolenní vazy v levém koleni, což by ho mělo vyřadit ze hry minimálně na šest týdnů. Tamní média byla z této situace hodně rozčarována. Podle nich se jednalo o faul Zdeňka Grygery.

Odpískal ho i sudí Rosetti, ovšem jak se ukázalo ve zpomaleném záběru, český obránce zasáhl míč.

Čtěte více:
Svěrkoš: Nejdůležitější gól. Brückner mi podal ruku
Brückner: Jsem spokojený, ale ještě půjdeme nahoru

"Nikdo mi k tomu nic neříkal. Jen teď mi někdo sdělil, že to viděl v televizi a že nešlo o nic úmyslného. Po zápase jsme se Freiovi omlouval, ale ne proto, že bych fauloval. Došlo tam k nešťastné náhodě, je mi ho líto," vyprávěl Grygera po skončení duelu.

Také další čeští reprezentanti se vrátili k inkriminovanému momentu ze závěru první půle. Souboj o balon vystřídal pád a grimasa švýcarského kapitána. Po ošetření dostal ortézu a pláč jasně ukázal, že útočník sám tuší, že skončil.

"Vím, jak se teď cítí. Přeji mu brzké uzdravení," říkal po zápase Jan Koller, který byl před dvěma roky v podobné situaci. Také v prvním zápase tehdy světového šampionátu se zranil a turnaj pro něj předčasně skončil.

"Po zápase jsem ho jen pozdravil, protože odjížděl do nemocnice na vyšetření. Popřál jsem mu hodně štěstí. Ale trošku mě to mrzí kvůli němu. Já osobně vím, jak miluje fotbal. Pro něj to byla čest být kapitánem týmu, který hraje před domácím publikem. A teď pro něj šampionát možná skončil po čtyřiceti minutách," dodal brankář Petr Čech, jenž se s Freiem potkal v Rennes.

Nebyl to jediný důvod švýcarské zloby, která zavládla na stadionu v Basileji. Tomáš Ujfaluši totiž ve druhé půli zahrál rukou ve vápně. Rozhodčí Rosetti ukázal, aby se hrálo dál. Publikum začalo pískat, penalta se však nekopala.

"Rozhodl se, že ji neodpíská. Ať si každý udělá závěry sám," řekl diplomaticky kouč švýcarského výběru Kobi Kuhn. Jeho svěřenci se však stejně jako domácí fanoušci shodli: Sudí jim upřel pokutový kop.