Bony Wilfried mohl nahradit Falcaa, líčil na něj i Tottenham

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 9. 2014 6:00
Někdejší sparťan Bony Wilfried nakonec transferním oknem neproskočil. Ale velkého přestupu se podle jeho agenta Dalibora Laciny brzy dočká
Bony Wilfried (vpravo), jeden z nejlepších střelců minulého ročníku Premier League
Bony Wilfried (vpravo), jeden z nejlepších střelců minulého ročníku Premier League | Foto: Reuters

Praha - Do poslední chvíle byl ve hře. Nakonec se ale přestup někdejšího sparťana Bonyho Wilfrieda ze Swansea do klubu absolutní světové špičky ještě odložil. Zdá se ale, že ne nadlouho.

"V souvislosti s Bonym jsme ještě v neděli večer hledali nějaké řešení s Danielem Levym, šéfem Tottenhamu. A v pondělí se ozvalo i Monaco, ale to už bylo opravdu na poslední chvíli a nebylo dost času to zrealizovat," říká Dalibor Lacina, šéf agentury International Football Marketing & Management, který Bonyho Wilfrieda zastupuje.

"Ale nijak jsme se tím nestresovali. Bonymu je teprve 25 let, má za sebou první a velmi úspěšnou sezonu v Premier League. A my víme, že chvíle, kdy posune svou kariéru mezi absolutní elitu, přijde," říká Lacina.

Cena útočníka z Pobřeží slonoviny už na přestupním trhu vystoupala někam ke 20 milionům liber. To je zhruba 700 milionů korun, tedy 7x víc, než kolik Sparta zinkasovala, když ho v lednu 2011 prodávala do nizozemského Arnhemu.

A zajímavá procenta ze zisku si pak připočetla i při Bonyho další změně adresy, to když loni za 14 milionů eur zamířil do Swansea. Kam přijde, tam Bony střílí góly, spoustu gólů. A tak už je o něj zájem i na těch nejlepších adresách.

První sezona jako z pohádky

Ze Sparty odcházel s 33 góly v soutěžních zápasech, v Arnhemu jich za dva a půl roku stačil nasázet 58, v pouhých 77 duelech. To dává průměr 0,75 gólu na zápas. Prostě paráda.

Gólostroj jménem Bony funguje i ve Swansea. "A to měl zkraje problémy s tím, než se vyřídila všechna pracovní povolení. Takže do sezony vstoupil s menším mankem, které ovšem záhy dohnal. Pracoval individuálně s kondičním trenérem, rychle chytil tempo soutěže, dal první góly - a po Vánocích střelecky přímo explodoval," mapuje Bonyho první sezonu v Premier League jeho agent Dalibor Lacina.

Celkem 26 gólů ve 48 zápasech, to je bilance, která se cení všude, v Anglii obzvlášť. Trefoval se v Evropské lize i v Premier League, v ní vsítil 16 branek. A víc jich v minulém ročníku anglické ligy zaznamenali jen Suárez, Sturridge, Touré, Agüero a Rooney.

"Hned v první sezoně se Bony Wilfried dostal mezi Top 6 nejlepších střelců Premier League. Dělali jsme si srovnávací analýzu a z ní vycházelo jasné zjištění, že Bony měl první lepší sezonu v Anglii než Negredo, Džeko, Soldado či Giroud. V těch 48 zápasech přidal Bony ke 26 gólům i 8 asistencí. Jednoznačně se v Anglii stal shooting-star minulé sezony," rekapituluje Dalibor Lacina.

Haló, tady Dortmund

Jeho klient tedy neměl o zájemce nouzi. "O přestupu jsme se bavili s Borussií Dortmund. Podle mě by k sobě Bony s Aubameyangem krásně pasovali, ale německý klub dal nakonec přednost Italu Immobilemu," říká český agent.

"Bonyho kariéra průběžně stoupá a teď už je ve fázi, že pro něj má smysl přemýšlet jen o těch opravdu největších klubech. Ono to souvisí i s tím, jak stoupá jeho cena. Jsme se Swansea domluveni na určité částce, za kterou by ho klub uvolnil. A zaplatit tu částku si opravdu nemůže dovolit každý, takže se okruh zájemců zužuje jen na ty největší kluby," říká Lacina.

Částka, o které hovoří, by měla činit 20 milionů liber. A takové peníze mají v kase třeba v Monaku. "Tahle možnost odchodu do Francie tady byla, s Monakem jsme komunikovali průběžně, že by pro ně Bony byl zajímavou variantou v případě, kdyby se jim podařilo včas vyřešit otazník Falcaa."

Ve hře Liverpool s Tottenhamem

A ve hře byly i Liverpool a Tottenham. "Liverpool dal nakonec přednost variantě s Balotellim, byla pro ně méně nákladná než případný příchod Bonyho. A s Tottenhamem jsme byli v kontaktu neustále. Nakonec se nezrealizoval odchod Soldada, takže na Bonyho už Tottenham neměl dostatečný volný budget. Ještě v neděli večer jsme s Danielem Levym, ředitelem klubu, hledali nějaké řešení. Ale jak už jsem zmínil, netlačili jsme nijak na pilu, nebyli jsme pod stresem, že by se přestup musel právě teď zorganizovat za každou cenu," říká Lacina.

V pondělí po odchodu Falcaa do Manchesteru United se mu ještě ozvalo Monako. "Ale už to bylo příliš pozdě, to bychom časově nezvládli vyřídit."

Ani Bony podle Laciny nikam nepospíchá. "Není to hráč, co by někde pobyl sezonu a zase šel. Ve Spartě strávil tři a půl roku, v Arnhemu dva a půl. Je mu pětadvacet, nemusí se teď nikam hnát za každou cenu."

Swansea je navíc na startu nové sezony v luxusní situaci. "Po třech kolech 9 bodů, Bony má v klubu pevnou pozici, absolutní důvěru, to je něco, co on potřebuje. S vedením klubu máme výborné vztahy, oni také na nic netlačí, máme ohledně Bonyho jasně naformulovanou dohodu - a uvidíme, co přinese třeba už zimní přestupní období," napovídá Lacina.

Bony Wilfried má vlastně dva agenty. "Tím prvním je jeho dlouholetý přítel z Pobřeží slonoviny. A já se spolu s ním starám o Bonyho vlastně od první chvíle, kdy se objevil v Evropě," vysvětluje Dalibor Lacina.

Jeho klient má pevnou pozici i v reprezentaci Pobřeží slonoviny, na světovém šampionátu v Brazílii se blýskl i dvěma zásahy.

Ale tým skončil poněkud smolně už ve skupině. "Škoda, kdyby se dostali přes Řeky, hráli by s Kostarikou, takže tam byla slušná šance jít do čtvrtfinále. Světový šampionát je samozřejmě takový fotbalový globální workshop. Úspěch na něm zvyšuje atraktivitu hráčů exponenciálně," říká Lacina.

"Bony se tam prosadil, ukázal své možnosti. Ale on o nich už nikoho přesvědčovat nemusí. Ukazuje je pravidelně v anglické lize, která bezesporu patří mezi nejkvalitnější soutěže světa. A já jsem přesvědčen, že potenciál sportovního růstu v něm ještě určitě je. Ten největší přestup kariéry má ještě před sebou," prorokuje Bonyho český agent Dalibor Lacina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy