Boleslav doplatila na svou nezkušenost

ČTK
24. 8. 2006 10:58
Mladá Boleslav - Tříbranková ztráta fotbalistů Mladé Boleslavi z prvního utkání na půdě Galatasaray se ukázala být podle očekávání nepřekonatelnou překážkou v boji o postup do hlavní soutěže.

Dvojzápas 3. předkola Ligy mistrů s tureckým šampionem ambicióznímu klubu potvrdil, že výkony postačující na domácí špičku jsou mezi evropskou elitou málo. V premiérové sezoně na mezinárodní scéně chyběly Středočechům zejména zkušenosti, které mohou nyní sbírat v Poháru UEFA.

Již po losu bylo jasné, že Mladá Boleslav dostala soupeře z kategorie těžko překonatelných. Zatímco Turci s řadou ostřílených reprezentantů a mnoha zahraničními akvizicemi hrají Ligu mistrů či Pohár UEFA pravidelně, tým kouče Dušana Uhrina se v Evropě teprve začíná rozkoukávat. To co stačilo na Valerengu Oslo, bylo na Galatasaray málo.

Základ k postupu položil soupeř na domácím trávníku, kde vyhrál 5:2. Šance na zvrat by asi zvýšil rychlý mladoboleslavský gól v odvetě, ale ten ve středu nepřišel. Zkušený celek belgického kouče Erika Geretse v prvním poločase domácí prakticky k ničemu nepustil.

Hosté předčili domácí v individuální technice, míč je dokonale poslouchal a jeho držením s pomocí krátkých přihrávek ukrajovali minutu za minutou. "Hráli jsme to, co jsme chtěli. Do vápna šlo dost centrů, ale neskórovali jsme," komentoval kouč Uhrin hlavní nedostatek.

Dalším důležitým faktorem podle něj bylo, že zatímco soupeř nastoupil v kompletní sestavě, jemu chyběly dvě opory. Absence záložníka Abraháma a útočníka Kuliče byla zjevná.

"To je však úzce spjato s postavením českého fotbalu v pohárové Evropě - oba chyběli pro disciplinární tresty za obdržené karty z minulého kola. Galatasaray to potkat nemohlo, protože v letošním ročníku teprve v soutěži začínal," posteskl si Uhrin.

Alespoň v odvetě sehráli Mladoboleslavští s favoritem dobrý zápas a díky Palátově brance z 88. minuty na 1:1 odvrátili druhou porážku. Ve druhém poločase dostali domácí soupeře pod tlak, ale hosty výrazně podržel brankář Mondragon.

Když už branka visela na vlásku, udeřil Hasan Sas a prakticky jedinou povedenou střelou vzal domácím poslední zbytky nadějí. "V tom je síla soupeře. Jedna šance a gól a je rozhodnuto," řekl Uhrin.

Mladoboleslavští po překvapivém druhém místě v minulém ligovém ročníku každopádně nehodlají slevovat z vysokých cílů a mají v plánu obstát v Poháru UEFA. V něm by je v případě úspěchu v prvním kole čekaly nejméně další čtyři zápasy ve skupině, což by znamenalo vítanou příležitost k nabrání dalších cenných zkušeností.

I proto vedení klubu ještě v závěru přestupního termínu usiluje o vylepšení kádru, který by podle posledních zpráv mohli rozšířit Jan Rajnoch ze Slovácka a Aleš Urbánek, jenž může být i díky svým zkušenostem z Ligy mistrů platnou posilou. Bývalý sparťan v loňské sezoně zažil úspěšné tažení prestižní soutěží v dresu Artmedie Bratislava, kde mu skončila smlouva.