Blamáž a bezmoc. Na Hiddinkův tým se valí kritika

ČTK ČTK
14. 10. 2014 13:07
Blamáž, ostuda, bezmocnost a nejhorší prohra desetiletí. Tak píše nizozemský tisk o pondělní prohře nizozemských fotbalistů v kvalifikaci mistrovství Evropy 0:2 na Islandu.
Guss Hiddink.
Guss Hiddink. | Foto: ČTK

Amsterodam - Blamáž, ostuda, bezmocnost a nejhorší prohra desetiletí. Tak píše nizozemský tisk o pondělní prohře nizozemských fotbalistů v kvalifikaci mistrovství Evropy 0:2 na Islandu. Největší kritika padá na hlavu trenéra Guuse Hiddinka, pod kterým Oranjes prohráli tři ze čtyř zápasů včetně duelu s českou reprezentací.

"Nizozemský tým pod vedením trenéra Guuse Hiddinka je úplně ztracený. Ze třetího týmu z MS se během chvíle stalo ubohé mužstvo v psychickém rozkladu," píše komentátor deníku De Telegraaf.

"Bolestivě bezmocné Nizozemsko," hlásá titulek deníku De Volkskrant. "Nazvěme to ostuda. Nazvěme to jeden z největších propadáků holandského fotbalu v posledním desetiletí," začíná článek s odkazem na to, že Nizozemci naposledy v soutěžním utkání prohráli o dva góly v roce 2000 s Portugalskem.

Podobně hodnotí zápas i ostatní média. "Bezmocní a zoufalí," píše deník Algemeen Dagblad. "Národní tým byl v útoku naprosto neschopný. Byla to blamáž."

Van Gaal prý nebyl docěnen

Nejčastějším terčem kritiky je trenér Hiddink, který nedokázal navázat na práci Louise Van Gaala a sílí hlasy na jeho odvolání.

"Autoritativní Van Gaal dával hráčům pokyny téměř ke všemu. Arjen Robben a další dělali to, co trenér požadoval. Van Gaalův vliv na tým nebyl doceněn. Až nyní se ukazuje, že mužstvo potřebuje pořádné vedení a nespoléhat se jen na to, že je to třetí tým mistrovství světa. Současný vlídný přístup Hiddinka nefunguje," míní komentátor De Volkskrantu.

Podle něj je třeba, aby si Hiddink sjednal v týmu větší respekt a ukázal, že se nebojí ani hvězd. "Musí začít jednat a to rychle. Stažení nevýrazného Sneijdera o poločase byl první krok, i když nepřinesl požadovaný výsledek. Podobných kroků je třeba více," dodal.

Média rovněž volají po okamžité analýze a změnách, na které nyní nastává nejvhodnější doba. Do konce roku totiž Nizozemce čeká jen přípravné utkání s Mexikem a kvalifikační zápas s Lotyšskem. "A to by měl porazit i trápící se holandský tým. Proto přichází čas na změny," vyzývá De Volkskrant. "Systém, hráči, trenér, vše si zaslouží důkladné zvážení. Je třeba přijít na to, co se musí změnit, jinak hrozí, že národní tým na mistrovství Evropy nepostoupí," obává se deník.

 

Právě se děje

Další zprávy