Bility chce šéfovat FIFA, odvolal se k CAS proti vyřazení z voleb

ČTK ČTK
10. 12. 2015 8:23
Dalším ze zájemců o post prezidenta mezinárodní federace FIFA, který se odvolal proti svému vyřazení z kandidátské listiny, je šéf liberijského fotbalu Musa Bility. Volby jsou na programu už 26. února.
Sídlo FIFA v Curychu.
Sídlo FIFA v Curychu. | Foto: Reuters

Lausanne - Šéf liberijského fotbalu Musa Bility se chce u mezinárodní arbitráže CAS domoci zařazení mezi oficiální uchazeče o místo předsedy mezinárodní federace FIFA. Volební komise FIFA v listopadu jeho přihlášku po prověrkách etické komise vyřadila, přesný důvod ale nezveřejnila.

Zástupci CAS Bilitymu přislíbili zrychlené projednání, aby se v případě úspěšného odvolání stihl zapojit do voleb, které jsou na programu 26. února. Slyšení se uskuteční ještě před Vánocemi a verdikt CAS oznámí do konce roku.

Na arbitráž se už v listopadu obrátil další vyřazený kandidát David Nakhid. Komise přihlášku někdejšího kapitána reprezentace Trinidadu a Tobaga nepřijala, protože podle ní nesplnil požadovanou podmínku pěti nominací od národních federací.

Ve hře o místo nástupce Seppa Blattera tak momentálně je pět kandidátů. Schvalovacím procesem prošli Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale. Na seznam se ještě může vrátit šéf UEFA Michel Platini, pokud u CAS uspěje s odvoláním proti dočasnému zákazu působení ve fotbale.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy