Fanouškovské desatero, co byste měli vědět, než pojedete na Euro

Projděte si desatero rad, které by měl vzít v potaz každý fanoušek, který se v červnu hodlá vydat na evropský fotbalový šampionát do Francie.
Za 17 dnů se rozběhne naplno evropský fotbalový svátek. Ve Francii, kde se šampionát odehraje i s ohledem na teroristické hrozby posledních měsíců, připravují organizátoři řadu bezpečnostních opatření. Fotbalová asociace ČR ve spolupráci s bezpečnostní agenturou navíc připravila pro fanoušky zvláštní desatero doporučení to, jak by se měli v dějišti Eura chovat. Pojďme si jej projít....
Jeďte s předstihem - V době konání Eura bude zavedena ochrana hranic s Francií. Budou tu probíhat namátkové kontroly a je tedy možné, že se na přechodech budou tvořit kolony a nějaký čas si tam počkáte. Pokud chcete riziko zdlouhavého popojíždění eliminovat, nejezděte přímo v den utkání. Samozřejmě si pořádně překontrolujte všechny doklady a pozor, pokud hodláte vyrazit firemním vozidlem, musíte mí písemný a ověřený souhlas majitele vozu ideálně ve francouzštině nebo angličtině.
Pospíchejte pomalu - Když už jsme u té automobilové dopravy, je důležité připomenout některá francouzská pravidla silničního provozu. Rychlostní omezení platí jako u nás, 50 km/h v obci, 90 mimo ní, 130 na dálnici. Pokud se rozjedete víc, než je povoleno, počítejte s pokutou minimálně 137 eur. Stejně tak si zaplatíte i za užívání dálnice, nejsou tu známky jako v České republice, ale vybírají se poplatky v mýtných branách. Za každých 100 kilometru dáte zhruba 6 eur.
Využívejte hromadnou dopravu - Z výše uvedených bodů desatera logicky plyne, že nejlépe vám bude pokud si vydáte do Francie jiným dopravním prostředkem, než je automobil. I proto, že parkování tu také není ideální a o to horší to bude v době šampionátu. Proto se snažte co možná nejvíc využít hromadnou dopravu. V den zápasu vám stačí vstupenka na zápas a nemusíte se starat o jízdenku. Městem budou korzovat i speciální autobusy s označením UEFA EURO 2016, které vás propojí mezi letištěm, stadionem i fanzónami.
Foto: Milan Kammermayer
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 5. 2016 20:24
Projděte si desatero rad, které by měl vzít v potaz každý fanoušek, který se v červnu hodlá vydat na evropský fotbalový šampionát do Francie.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy