4. 6. 2014 19:46
Fotbalovou národní ligu ovládli fotbalisté Český Budějovic, které tak postupují do Synot ligy spolu s Hradcem Králové.
Spolu s Hradcem Králové postoupily do první ligy i České Budějovice
Spolu s Hradcem Králové postoupily do první ligy i České Budějovice | Foto: ČTK

Sezimovo Ústí - Do nejvyšší české fotbalové soutěže se vrací známá jména. Fotbalovou národní ligu totiž ovládly České Budějovice a do Synot ligy je doprovodí druhý Hradec Králové.

Rozhodly o tom až výsledky posledního kola, ve kterém Jihočeši rozstříleli Táborsko vysoko 6:0 a Hradec ve východočeském derby porazil Pardubice těsně 1:0.

Stadion Táborska v Sezimově Ústí, obklopený lesem, obsypaly tisícovky diváků, průběh zápasu ale většinu z nich rychle zarmoutil. Budějovicím stačil k návratu do ligy bod, na remízu ale nechtěly spoléhat a na domácí doslova vlétly.

Už ve čtvrté minutě se dostal k míči za vápnem Machovec a přesnou ranou k tyči propálil brankáře Tomu. Autor úvodní branky potvrdil, že je ve střelecké formě a za dalších šest minut se trefil znovu, tentokrát hlavou po rohu.

Příprava na Táborsko se vyplatila

Hosté v jihočeském derby zcela kralovali a už po čtvrthodině zasadili zdecimovanému Táborsku další úder. Po rychlém brejku se přízemní střelou k tyči prosadil Benát a pár domácích fanoušků zklamaně zamířilo domů.

Budějovice přitom ještě po 19. kole ztrácely na postup šest bodů, z posledních jedenácti kol ale desetkrát vyhrály. "Zvládli jsme ten psychicky náročný zápas skvěle. Hrála pro nás i remíza, ale na tu jsme nechtěli hrát. Byli jsme na domácí skvěle připraveni," řekl novinářům kouč Dynama Luboš Urban.

"Kluci nám u přípravy, když jsme měli video nebo u tabule, skoro až usínali, ale vyplatilo se to. Domácí jsme nepustili do ničeho, dali jsme šest gólů a ještě čtyři další tutovky zahodili. Skvělá tečka za skvělou sezonou, hlavně za jarem," dodal Urban.

Naopak hráčům Táborska poté, co promarnili šanci na historický postup, nebylo moc do řeči. "V předchozím průběhu sezony dostaneme 21 gólů a teď šest v jednom utkání. Vůbec jsme to nezvládli. Přijde tolik fanoušků a my předvedeme tohle," litoval obránce Ivan Ciferský.

V Pardubicích to bylo drama

Hradci na hřišti Pardubic šance na postup svazovala nohy a v prvním poločase jakoby ani do ligy nechtěl. Do druhé půle však s vědomím výsledku z Táborska nastoupil s mnohem větší bojovností a hned si vytvořil dvě velké šance.

Kuličovu střelu k tyči zneškodnil brankář Frydrych, Shejbal trefil při závaru jen tyč. "Votroky" pak udržel ve hře brankář Koubek, který vyrazil gólovou střelu Řezníčka.

Hosté vrhli vše do útoku, na hrot se vysunul i vytáhlý stoper Rolko a přineslo to odměnu. V 78. minutě se na hranici vápna uvolnil hezkou kličkou Halilovič a střelou k tyči poslal Hradec do nejvyšší soutěže. "Emir má dobrou střelu a je dobře, že se o to pokusil.

Je obounohý, technicky velmi zdatný. Jeden čas byl na farmě v Převýšově a teď rozhodnul o postupu," chválil bosenského záložníka trenér Luboš Prokopec.

Ředitel Hradce: Nikdy jsem nezažil takové nervy

"Chci na dálku pogratulovat i Budějovicím, které na jaře hrály skvěle, což potvrdily dnešním vítězstvím. Myslel jsem si, že bude na postup stačit 54 bodů, ale soupeři hráli skvěle, takže jsme nakonec potřebovali 61. Ale my i Budějovice postupujeme zaslouženě," dodal hradecký kouč.

Fanoušci Hradce pak se závěrečným hvizdem vtrhli na hrací plochu a slavili společně s fotbalisty pokřikem "Už jsme zase prvoligoví". "Bylo to strašně moc vyčerpávající. Když jsem hrál fotbal, tak jsem nezažil takové nervy," řekl generální ředitel Východočechů Richard Jukl.

"Poslední dva měsíce byly velmi těžké, proto jsme hrozně rád, že to kluci zvládli i přes tu nervozitu. Určitě to byl mnohem těžší boj o postup než před čtyřmi lety," dodal Jukl.

30. kolo druhé fotbalové ligy:

Pardubice - Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 78. Halilovič. Rozhodčí: Bílek - Blažej, Filípek. ŽK: Klátil, Dostálek, Vencl, Kudrna, Jeřábek - Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák. Diváci: 2500.

Pardubice: Frydrych - Přibyl (79. Pospíšil), Vencl, Jeřábek, Šejvl - Dostálek, Řezníček (60. Němeček), Fusek, Kudrna - Klátil, Fikejz (82. Kim Te-won). Trenér: Krejčí.

Hradec Králové: Koubek - Holeš, Plašil, Rolko, Poděbradský - Malinský (61. Zelený), Hable, Halilovič (81. Križko), Shejbal (71. Čermák) - Kulič, Dvořák. Trenér: Prokopec.

MAS Táborsko - Dynamo České Budějovice 0:6 (0:3)

Branky: 5., 11. a 52. Machovec, 16. Benát, 77. Hanzlík, 82. Kalod. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Jiřík. Bez karet. Diváci: 7465.

Táborsko: Toma - Kotrba, Mráz, Ciferský, Štrbák - Šiml (24. Vukadinovič) - Džafič (64. Nešický), Šimák, Javorek, Presl - Strnad (56. Musiol). Trenér: Frňka.

Č. Budějovice: Křížek - Novák, Lengyel, Deli, Machovec - Klesa (79. Linhart), Benát, Brunclík, Funda (74. Hanzlík) - Herzán (58. J. Hála) - Kalod. Trenér: Urban.

Bohemians Praha - Frýdek-Místek 7:1 (3:1), Karviná - Varnsdorf 1:2 (0:2), Třinec - Žižkov 1:0 (1:0), Vlašim - Most 0:4 (0:3), Vltavín - Ústí nad Labem 0:0, Zlín - Sokolov 5:0 (1:0).