Berbr: Podvody byly v juniorské lize. Ty hráče někdo řídil

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2013 10:20
Rozhovor s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem o tom, jak se spustila největší akce proti cinklým sázkám na území ČR
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Když praskla ivánkovská aféra s kapříky, ocitli se jeho tehdejší šéfové fotbalového svazu v šoku. Teď je všechno jinak.

Současnou žhavou aféru, v níž bylo už 12 fotbalistů obviněno z korupčních trestných činů spojených se sázkami a manipulacemi zápasů, totiž v tajnosti odstartovalo přímo vedení Fotbalové asociace ČR. A to už před 11 měsíci.

Vyplývá to z rozhovoru, který deníku Aktuálně.cz poskytl Roman Berbr, místopředseda FAČR.

Jak tedy celý ten příběh začal? Byli to sami představitelé FAČR, kdo v té věci podal trestní oznámení?

"Až do takového detailu vám to neřeknu. Ale věc se má tak, že jsme loni v říjnu získali nezvratitelné důkazy a informace o tom, že se nekalosti spojené se sázením dějí v Junior-lize. Tak jsme je předali policii."

Týkalo se to tedy jen Juniorské ligy?

"Nějaké zvěsti jsme měli také o dalších soutěžích, ale nezvratitelné věci týkající se sázek šly z Junior-ligy. Mělo to celé souvislost i s informacemi ze systému Sportradar, který sázky monitoruje (a umí uživatele upozornit na podezřele vysoké sázky na některé příležitosti - pozn. red.)

Plné utajení, věděli to čtyři lidi

Takže jste celou věc předali policii?

"Ano, my nejsme žádná detektivní kancelář, abychom sami něco odkrývali, takže jsme to předali policii. Vše probíhalo v přísném utajení, na Fotbalové asociaci ČR o celé věci věděli jen čtyři lidi. Průběžně jsme s policií komunikovali, v květnu nám sdělili, že se to chystá, ať jsme trpěliví."

Policie zatím sdělila, že obvinila 12 osob. Máte přehled o tom, koho konkrétně se kauza týká a zda se ještě případně může rozšiřovat?

"Ne, to nemám, jen co tak chodí po esemeskách. Teď mi tady vyskočilo, že policie oznámilo číslo 12 obviněných osob."

Jaké důsledky pro český fotbal tahle akce bude mít?

"Žádné. Takhle se s těmi sázkami potýká celý fotbalový svět, nedávno v Maďarsku obvinili 52 osob. Tyhle věci je potřeba vyčistit, to fotbalu jen pomůže."

Myslel jsem důsledky v tom smyslu, že si po takovéhle aféře dají fotbalisté na nějaké manipulace spojené se sázením pozor.

"Byla tu korupční aféra s rozhodčími, ti se také poučili a teď jsou v pořádku. Teď se to týká fotbalistů. A hlavně lidí kolem nich, máme informace, že je řídili lidi, co stáli mimo fotbal."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 24 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy