Berbr: Podvody byly v juniorské lize. Ty hráče někdo řídil

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2013 10:20
Rozhovor s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem o tom, jak se spustila největší akce proti cinklým sázkám na území ČR
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Když praskla ivánkovská aféra s kapříky, ocitli se jeho tehdejší šéfové fotbalového svazu v šoku. Teď je všechno jinak.

Současnou žhavou aféru, v níž bylo už 12 fotbalistů obviněno z korupčních trestných činů spojených se sázkami a manipulacemi zápasů, totiž v tajnosti odstartovalo přímo vedení Fotbalové asociace ČR. A to už před 11 měsíci.

Vyplývá to z rozhovoru, který deníku Aktuálně.cz poskytl Roman Berbr, místopředseda FAČR.

Jak tedy celý ten příběh začal? Byli to sami představitelé FAČR, kdo v té věci podal trestní oznámení?

"Až do takového detailu vám to neřeknu. Ale věc se má tak, že jsme loni v říjnu získali nezvratitelné důkazy a informace o tom, že se nekalosti spojené se sázením dějí v Junior-lize. Tak jsme je předali policii."

Týkalo se to tedy jen Juniorské ligy?

"Nějaké zvěsti jsme měli také o dalších soutěžích, ale nezvratitelné věci týkající se sázek šly z Junior-ligy. Mělo to celé souvislost i s informacemi ze systému Sportradar, který sázky monitoruje (a umí uživatele upozornit na podezřele vysoké sázky na některé příležitosti - pozn. red.)

Plné utajení, věděli to čtyři lidi

Takže jste celou věc předali policii?

"Ano, my nejsme žádná detektivní kancelář, abychom sami něco odkrývali, takže jsme to předali policii. Vše probíhalo v přísném utajení, na Fotbalové asociaci ČR o celé věci věděli jen čtyři lidi. Průběžně jsme s policií komunikovali, v květnu nám sdělili, že se to chystá, ať jsme trpěliví."

Policie zatím sdělila, že obvinila 12 osob. Máte přehled o tom, koho konkrétně se kauza týká a zda se ještě případně může rozšiřovat?

"Ne, to nemám, jen co tak chodí po esemeskách. Teď mi tady vyskočilo, že policie oznámilo číslo 12 obviněných osob."

Jaké důsledky pro český fotbal tahle akce bude mít?

"Žádné. Takhle se s těmi sázkami potýká celý fotbalový svět, nedávno v Maďarsku obvinili 52 osob. Tyhle věci je potřeba vyčistit, to fotbalu jen pomůže."

Myslel jsem důsledky v tom smyslu, že si po takovéhle aféře dají fotbalisté na nějaké manipulace spojené se sázením pozor.

"Byla tu korupční aféra s rozhodčími, ti se také poučili a teď jsou v pořádku. Teď se to týká fotbalistů. A hlavně lidí kolem nich, máme informace, že je řídili lidi, co stáli mimo fotbal."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy