Berbr: Podvody byly v juniorské lize. Ty hráče někdo řídil

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2013 10:20
Rozhovor s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem o tom, jak se spustila největší akce proti cinklým sázkám na území ČR
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi
O akci proti cinklým sázkám věděli na FAČR jen čtyři lidé. Roman Berbr byl mezi nimi | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Když praskla ivánkovská aféra s kapříky, ocitli se jeho tehdejší šéfové fotbalového svazu v šoku. Teď je všechno jinak.

Současnou žhavou aféru, v níž bylo už 12 fotbalistů obviněno z korupčních trestných činů spojených se sázkami a manipulacemi zápasů, totiž v tajnosti odstartovalo přímo vedení Fotbalové asociace ČR. A to už před 11 měsíci.

Vyplývá to z rozhovoru, který deníku Aktuálně.cz poskytl Roman Berbr, místopředseda FAČR.

Jak tedy celý ten příběh začal? Byli to sami představitelé FAČR, kdo v té věci podal trestní oznámení?

"Až do takového detailu vám to neřeknu. Ale věc se má tak, že jsme loni v říjnu získali nezvratitelné důkazy a informace o tom, že se nekalosti spojené se sázením dějí v Junior-lize. Tak jsme je předali policii."

Týkalo se to tedy jen Juniorské ligy?

"Nějaké zvěsti jsme měli také o dalších soutěžích, ale nezvratitelné věci týkající se sázek šly z Junior-ligy. Mělo to celé souvislost i s informacemi ze systému Sportradar, který sázky monitoruje (a umí uživatele upozornit na podezřele vysoké sázky na některé příležitosti - pozn. red.)

Plné utajení, věděli to čtyři lidi

Takže jste celou věc předali policii?

"Ano, my nejsme žádná detektivní kancelář, abychom sami něco odkrývali, takže jsme to předali policii. Vše probíhalo v přísném utajení, na Fotbalové asociaci ČR o celé věci věděli jen čtyři lidi. Průběžně jsme s policií komunikovali, v květnu nám sdělili, že se to chystá, ať jsme trpěliví."

Policie zatím sdělila, že obvinila 12 osob. Máte přehled o tom, koho konkrétně se kauza týká a zda se ještě případně může rozšiřovat?

"Ne, to nemám, jen co tak chodí po esemeskách. Teď mi tady vyskočilo, že policie oznámilo číslo 12 obviněných osob."

Jaké důsledky pro český fotbal tahle akce bude mít?

"Žádné. Takhle se s těmi sázkami potýká celý fotbalový svět, nedávno v Maďarsku obvinili 52 osob. Tyhle věci je potřeba vyčistit, to fotbalu jen pomůže."

Myslel jsem důsledky v tom smyslu, že si po takovéhle aféře dají fotbalisté na nějaké manipulace spojené se sázením pozor.

"Byla tu korupční aféra s rozhodčími, ti se také poučili a teď jsou v pořádku. Teď se to týká fotbalistů. A hlavně lidí kolem nich, máme informace, že je řídili lidi, co stáli mimo fotbal."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

před 1 hodinou

Lékaři v USA transplantovali plíce kuřákovi elektronických cigaret

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Další zprávy