Beránek novým trenérem Slavie. Varianta Hapal padla

Sport Sport
16. 6. 2014 15:40
Miroslav Beránek převezme opět fotbalový tým Slavie jako hlavní kouč
Miroslav Beránek se po jedenácti letech vrací jako trenér do fotbalové Slavie
Miroslav Beránek se po jedenácti letech vrací jako trenér do fotbalové Slavie | Foto: ČTK

Praha - Fotbalová Slavia už má nového trenéra. Po letech se do klubu vrací Miroslav Beránek, který naposledy vedl reprezentaci Kazachstánu.

Informuje o tom klubový web.

V roli hlavního kouče Beránek střídá Nizozemce Alexe Pastoora, který dal přednost angažmá v pozici asistenta Marka Van Bastena v Arnhemu.

Ještě v závěru minulého týdne se zdálo, že favoritem na uvolněnou židli trenéra Slavie je Pavel Hapal. Slovenská Senica mu dokonce veřejně udělila povolení s pražským klubem vyjednávat. Ale zjevně bez pozitivního výsledku. Ve hře byl i Svatopluk Habanec, toho ale odmítlo uvolnit Slovácko.

Do Edenu se tak vrací sedmapadesátiletý Miroslav Beránek. Naposledy tu působil před jedenácti lety.

Vrátit naději, víru a hrdost

„Je to pro mě velká výzva. Slavii se v poslední době nedařilo. Chtěl bych, aby se nám povedlo vrátit slávistům naději, víru a hrdost,“ řekl Beránek pro slavia.cz.

Sám působil v klubu v éře, kdy Slavia pravidelně hrávala evropské poháry. V posledních letech se ale klub pohybuje v nižších patrech tabulky, v uplynulém ročníku zachránil svou prvoligovou účast až v posledním kole, a to ještě pouze díky souběhu dalších výsledků.

S týmem se Beránek poprvé uvidí ve středu.  „Čeká nás práce ve velkém tempu, na kterou se těším. Budeme chtít vrátit Slavii tam, kam patří,“ věří trenér.

Do přípravy už by se neměl zapojit brankář Kamil Čontofalský. Vedení klubu už informovalo o tom, že s ním do budoucna nepočítá. Sportovní manažer klubu Karol Kisel hovořil o velkém personálním řezu, kterému by mohlo padnout za oběť až sedm jmen současného kádru.

Hráči mají být také na úvod přípravy seznámeni s rozhodnutím vedení klubu o vysokých pokutách, udělených za nedostatečný přístup k závěrečnému utkání minulého ročníku v Ostravě.

Jednání vlastníka klubu Aleše Řebíčka s ruským investorem stále k ničemu nevedou. Slavia tedy musí pracovat především s variantou, že se rozpočet klubu na sezonu nebude navyšovat, naopak lze spíše očekávat utahování opasků.

Brücknerův žák zkusí probudit Slavii

Beránek ve Slavii působil už jako hráč, a to pět let, počínaje rokem 1984. Celkově odehrál ve Slavii 352 zápasů, z toho 128 ligových.

Ve Slavii se nejprve objevil v roli asistenta, v roce 1995 pak jako hlavní trenér. Po štacích v Kladně a Blšanech se v roce 2001 do Slavie vrátil a získal mimo jiné domácí pohárovou trofej.

Trenérskou kariéru zahájil Beránek v rakouském Gmundu, kde ukončil i tu hráčskou. Následovala angažmá ve Slavii (nejprve jako asistent, následně sezonu jako hlavní trenér), na Kladně, v Blšanech, odkud se v roce 2001 do Slavie vrátil a získal si fanoušky nejen ziskem domácího poháru, ale hlavně atraktivní útočnou hrou.

Prosadil se i na mezinárodním poli. Zkušenosti sbíral jako asistent u národního týmu po boku Karla Brücknera. S "jedenadvacítkou" získal jako hlavní kouč titul mistrů Evropy. Působil i v Debrecínu, kazašské Astaně a u reprezentace Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy