9. 12. 2009 22:34
Postup si zajistily i Stuttgart a Olympiakos
Mario Ballotelli se raduje z gólu Interu Milán.
Mario Ballotelli se raduje z gólu Interu Milán. | Foto: Reuters

Praha - FC Barcelona, Inter Milán, VfB Stuttgart a Olympiakos Pireus si jako poslední čtyři týmy zajistily postup do osmifinále Ligy mistrů.

Ze základních skupin tak postoupilo do jarních vyřazovacích bojů po třech týmech z Anglie, Španělska a Itálie, dvě mužstva bude mít v osmifinále Německo a Francie a po jednom týmu Rusko, Portugalsko a Řecko.

Potřinácté za sebou postoupil přes základní skupinu Real Madrid, Arsenal slaví desátý postup v řadě, naopak CSKA Moskva a Girondins Bordeaux postoupily dál vůbec poprvé. Poprvé od roku 2004 si pak na jaře nezahraje vítěz následujícího ročníku FC Liverpool.

Los osmifinále proběhne příští pátek v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu.

Dva velcí favorité skupiny F Barcelona a Inter se strachovali o postup až do středečních závěrečných zápasů.

Ve vyrovnané skupině bojovali dlouho o postup fotbalisté Rubinu Kazaň a Dynama Kyjev. Ruský mistr se však musí spokojit s "postupem" do jarních bojů Evropské ligy, vítěz ukrajinské ligy v této sezoně v evropských pohárech končí.

Barca prolomila mizernou bilanci na Ukrajině

Barceloně stačila k postupu na hřišti Dynama i prohra o jeden gól. Jenže ten inkasovala už ve 2. minutě. Po přímém kopu Milevského si míč do brány srazil gólman Valdés.

Španělský mistr však poté spustil obrovský tlak a domácímu týmu bylo v mrazivém večeru až do konce zápasu pořádné horko.

Zásluhou Xaviho se Barca ještě do poločasu radovala z gólu, a pojistila si tak postup.

Přestože se i ve druhém poločase hrálo opět na jednu bránu, podruhé udeřila Barcelona až v závěru. V 86. minutě se z přímého kopu nádherně trefil čerstvý držitel Zlatého míče Lionel Messi, a zajistil tak katalánskému týmu po dvou vysokých porážkách na hřišti Dynama výhru.

Inter, kterému stačila v případě neprohry Barcelony i remíza, si pojistil postup ná úkor Kazaně také už v prvním poločase. V 31. minutě Balotelli patičkou od brankové čáry nahrál Eto'ovi a Kamerunec svým prvním gólem v soutěži po příchodu z Barcelony rozjásal diváky.

A když se v 64. minutě prosadil z přímého kopu i druhý útočník Interu Balotelli, odpor ruského mistra byl definitivně zlomen.

Stuttgart rozhodl o postupu třemi góly do 11. minuty

Zatímco Barceloně i Interu stačila k postupu i remíza, v německé lize se trápící Stuttgart musel v přímém souboji doma porazit rumunského mistra Unireu Urziceni.

Předposlední tým tabulky bundesligy před tímto zápasem odvolal strůjce předchozích úspěchů Markuse Babbela a do boje o všechno vsadil vše na nového kouče Christiana Grosse.

A ten nelehkou roli zvládl doslova brilantně. Stuttgart, za který nenastoupil nemocný Jan Šimák, vedl už v 11. minutě 3:0. Hosté se pak v dalším průběhu hry zmohli jen na snížení na 1:3.

Už dříve měli naopak postup z prvního místa zajištěn hráči FC Sevilla, kteří si výhrou 1:0 nad Glasgow Rangers 1:0 připsali jubilejní 50. výhru a 150. gól v evropských pohárech.

Liverpool opět prohrál, brankář Lutychu vyrovnal v poslední minutě

Posledním postupujícím se stal Olympiakos. Řecký mistr však nenechal nic náhodě a porazil Arsenal hrající bez Tomáše Rosického 1:0.

Standardu Lutych, jemuž by nepomohla kvůli výhře Olympiakosu k postupu ani výhra, doma s Alkmaarem vyrovnal v poslední minutě, když mu účast alespoň v Evropské lize vystřelil brankář Sinan Bolat.

Další mizérii naopak opět předvedl Liverpool, který už v předem rozhodnuté skupině podlehl na domácím hřišti 1:2 Fiorentině.

Italský tým si tak zajistil postup z prvního místa na úkor Lyonu, kterému nestačila ani výhra 4:0 nad Debrecínem. Ten neuhrál při své premiéře jako jediný tým v soutěži ani bod.