6. 4. 2008 19:10
Arsenal - Liverpool 1:1
Oba soupeři se potkali už ve středu při Lize mistrů
Oba soupeři se potkali už ve středu při Lize mistrů | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalistům Arsenalu se vzdaluje anglický titul. V sobotním šlágru 33. kola proti Liverpoolu získali jen bod, když na gól Crouche odpověděl Bendtner. Ani tlak v závěru zápasu další branku domácím nepřinesl.

Zaváhal však také Manchester, který si odvezl z Middlesbrough také pouhý bod. Situace tak využila Chelsea, jež vyhrála na stadionu Manchesteru City a náskok United snížila na tři body. Navíc oba týmy čeká za tři týdny vzájemný duel.

Arsenal ještě nedávno vedl Premier League, ale poté přišla dlouhá krize bez vítězství a rázem je vše jinak. Tři body získali svěřenci Arsena Wengera pouze v jediném z posledních šesti utkání.

Navíc mají "Kanonýři" tak nabitý program, že bojují právě s Liverpoolem o postup do semifinále Ligy mistrů. V jejich prvním vzájemném utkání též padly dvě branky a duel skončil stejným výsledkem - 1:1.

Oba trenéři šetřili opory

Tentokráte však měl zápas zcela odlišný průběh. Diváci se na Emirates Stadium dočkali mnohem ofenzivnějšího fotbalu a zvláště v posledních minutách ze sebe vydali fotbalisté na obou stranách poslední zbytky sil.

Trenéři překvapili hned na začátku. Wenger do základní sestavy postavil místo kanonýra Adebayora dánského mladíka Bendtnera a také Hleb s Clichym zůstali jen na lavičce. Na druhé straně Benitez nasadil jen tři hráče, co nastoupili v úterý v základu. Nechal například odpočívat Gerrarda, Torrese a Hyypiu.

Už ve třetí minutě zkoušel Peter Crouch pozornost domácího brankáře Almunii, jeho pokus z velké dálky nebyl příliš nebezpečný. Také o chvíli později byl v hlavní roli brankář, na druhé straně Reina zneškodnil příliš krátký centr Fabregase.

Ačkoliv Liverpool rozhodně nehrál v nejsilnějším možném složení, byl to on, kdo byl aktivnější.

Ve 42. minutě přišel první gól zápasu. Reina dalekým odkopem našel Benayouna, ten přiťukl Crouchovi a po střele vysokého útočníka se měnilo skóre. Do konce poločasu se nic výrazného nestalo.

Bendtner srovnal, ale promarnil další šance

Ve druhém dějství se však děly věci. Oba trenéři poslali na trávník své opory a hrálo se stylem nahoru dolů. Už v 52. minutě byl blízko vyrovnání Kolo Touré. Nikým neobsazený hlavičkoval po rohovém kopu těsně vedle tyče.

O chvíli později se Arsenal přece jen dočkal. Po přímém kopu Fabregase dolétl míč až do vápna, kde se ve zmatku nejlépe zorientoval Bendtner, vyskočil nejvýše a jeho hlava trefila balon přesně - 1:1.

Jako by v tu chvíli někdo polil londýnský klub živou vodou. Také fanoušci se probudili a jedna útočná akce střídala druhou.

Kolem sedmdesáté minuty se "Kanonýři" dostali k několika šancím. Nejdříve Carragher zblokoval střelu Fabregase, potom Flamini pálil z hranice vápna ke vzdálenější tyči, jenže tam se položil již připravený Reina.

Zápas gradoval. Následně zase hrozil Liverpool, když do otevřené obrany nabíhal střídající Voronin. V 83. minutě nedokázal zpracovat míč, když obehrál vyběhnuvšího Almuniu, krátce nato nenašel Gerrard při brejku Torrese.

Arsenal chtěl vyhrát, tři body by mu pomohly v boji o titul. Jenže marně se snažil dobýt branku hostů, ani v nastaveném čase, kdy se najednou objevil ve vápně Bendtner. Byl zcela osamocen, ale míč špatně zpracoval a moment překvapení byl ten tam.

Oba celky se utkají opět už v úterý na Anfield Road, kde nastoupí k odvetě Ligy mistrů.

Manchester zaváhal, Chelsea snížila odstup

Klopýtnutí Arsenalu nedokázali využít fotbalisté Manchesteru, kteří také pouze remizovali na hřišti Middlesbrough. Skóre utkání otevřel už v desáté minutě Cristiano Ronaldo, pro nějž to byl už 37. gól v letošní sezoně.

Pak však obrana United dvakrát propadla a Afonso Alves toho dokázal patřičně využít. Tváří v tvář brankáři van der Saarovi nezklamal a obě své příležitosti proměnil. Middlesbrough tak od 56. minuty vedlo 2:1.

Půlhodinu před koncem vrhl Manchester vše do útoku. Ze hřiště během pěti minut postupně odešli Tévez, O'Shea a Ferdinand a nahradili je Park, Hargreaves a Piqué.

Na víc než vyrovnávací branku to ovšem už nestačilo. V 74. minutě se po centru korejce Parka trefil s přispěním teče domácího obránce Rooney a stanovil konečný stav.

Další klub z Londýna, jenž může pomýšlet na titul, nezaváhal. Chelsea si po porážce s Fenerbahce Istanbul v Lize mistrů vše vynahradila v Premier League, kde v sobotu porazila Manchester City 2:0 a udržela druhou příčku.

Fotbalisté "Blues" si připsali šestou výhru za sebou a jsou tak naprostým opakem Arsenalu. V tabulce ztrácí na vedoucí Mancester už pouze tři body a boj o titul je tak stále otevřený.

Na hřišti soupeře jim ke třem bodům pomohl hned na začátku Dunne, jenž si v šesté minutě srazil do vlastní brány centr Anelky. Chelsea potom přidala ještě jeden gól, o nějž se ranou zblízka postaral v 52. minutě Kalou.

Reading musel v přímém souboji o záchranu proti Newcastlu postrádat Marka Matějovského, jenž byl minulý týden po dvou žlutých kartách vyloučen. A tato absence se ukázala jako hodně znatelná.

Newcastle nedal hostům téměř žádnou šanci. V podvečerním utkání dominoval a převahu zúročil také v góly. Nejdříve se v osmnácté minutě trefil Martins, těsně před pauzou zvýšil Owen a skóre uzavřel v 58. minutě Viduka.

Přece jen se však v sobotních utkáních Premier League objevil český fotbalista. Radek Černý se vrátil mezi tři tyče a pomohl Tottenhamu k remíze na hřišti Blackburnu. "Kohouti" se ujali vedení v 7. minutě Berbatovem, po půlhodině hry srovnal na konečných 1:1 Pedersen.

V posledním zápase 33. kola dokázali fotbalisté Evertonu přehrát poslední Derby a stále zůstávají ve hře o předkolo Ligy mistrů. Na čtvrtý Liverpool teď ztrácí tři body.