Místo národního ptáčka ruka boží. V Argentině chtějí na bankovku Maradonův gól

ČTK ČTK
8. 12. 2020 11:09
Argentinská senátorka navrhla, aby se nedávno zesnulá fotbalová legenda Diego Maradona objevila na penězích.

Norma Durangová z provincie La Pampa představila kongresu projekt bankovky v hodnotě 1000 pesos (zhruba 250 korun), na jejímž líci by měla být Maradonova podobizna a na rubu zobrazení jednoho z jeho slavných gólů proti Anglii ve čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku 1986.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel v šedesáti letech 25. listopadu na srdeční selhání. V Argentině měl status národního hrdiny a patří k nejslavnějším postavám v historii země.

"Nechceme pouze uctít našeho hrdinu, ale také máme na zřeteli ekonomickou stránku věci. Myslíme si, že když k nám přijedou turisté, budou si chtít svého 'Maradonu' odvézt domů," uvedla senátorka Durangová.

Není jasné, jaký z gólů proti Anglii by se měl na bankovce objevit. Maradona nasměroval Argentinu k vítězství 2:1 nad rivalem z Evropy dvěma brankami, jež se nesmazatelně zapsaly do sportovní historie. Nejprve překonal brankáře Petera Shiltona úmyslnou rukou, kterou později označil za "boží", a krátce poté předvedl úchvatné sólo z vlastní poloviny hřiště, jež bylo vyhlášeno nejkrásnějším gólem v dějinách MS.

Myšlenka na zobrazení "boží ruky" na oficiálním státním dokumentu okamžitě vyvolala u některých Argentinců kritiku, neboť by to mohlo být vnímáno jako schvalování porušování pravidel. "Chceme připomenout Maradonu, v dobrém i ve zlém, protože to je světově nejproslulejší Argentinec," uvedla senátorka Durangová, o jejímž návrhu budou zákonodárci rozhodovat na začátku příštího roku.

Současná tisícipesová bankovka zobrazuje argentinského národního ptáka, jímž je hrnčiřík prostý.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy