Místo národního ptáčka ruka boží. V Argentině chtějí na bankovku Maradonův gól

ČTK ČTK
8. 12. 2020 11:09
Argentinská senátorka navrhla, aby se nedávno zesnulá fotbalová legenda Diego Maradona objevila na penězích.

Norma Durangová z provincie La Pampa představila kongresu projekt bankovky v hodnotě 1000 pesos (zhruba 250 korun), na jejímž líci by měla být Maradonova podobizna a na rubu zobrazení jednoho z jeho slavných gólů proti Anglii ve čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku 1986.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel v šedesáti letech 25. listopadu na srdeční selhání. V Argentině měl status národního hrdiny a patří k nejslavnějším postavám v historii země.

"Nechceme pouze uctít našeho hrdinu, ale také máme na zřeteli ekonomickou stránku věci. Myslíme si, že když k nám přijedou turisté, budou si chtít svého 'Maradonu' odvézt domů," uvedla senátorka Durangová.

Není jasné, jaký z gólů proti Anglii by se měl na bankovce objevit. Maradona nasměroval Argentinu k vítězství 2:1 nad rivalem z Evropy dvěma brankami, jež se nesmazatelně zapsaly do sportovní historie. Nejprve překonal brankáře Petera Shiltona úmyslnou rukou, kterou později označil za "boží", a krátce poté předvedl úchvatné sólo z vlastní poloviny hřiště, jež bylo vyhlášeno nejkrásnějším gólem v dějinách MS.

Myšlenka na zobrazení "boží ruky" na oficiálním státním dokumentu okamžitě vyvolala u některých Argentinců kritiku, neboť by to mohlo být vnímáno jako schvalování porušování pravidel. "Chceme připomenout Maradonu, v dobrém i ve zlém, protože to je světově nejproslulejší Argentinec," uvedla senátorka Durangová, o jejímž návrhu budou zákonodárci rozhodovat na začátku příštího roku.

Současná tisícipesová bankovka zobrazuje argentinského národního ptáka, jímž je hrnčiřík prostý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

Další zprávy