Argentinci po boji vyřadili Mexiko

SportPlus, ČTK
24. 6. 2006 23:33
Lipsko  - Fotbalisté Argentiny zdolali v osmifinále MS Mexiko až v nastaveném čase, zápas vyhráli 2:1. Uvnitř: Galerie a Animace gólu.
Argentinec Maximiliano Rodriguez (v modrobílém) dává gól v prodloužení zápasu s Mexikem. | Foto: Aktuálně.cz

Mexičané se ujali vedení v šesté minutě brankou Márqueze, už o čtyři minuty později však poslal Borgetti míč do vlastní sítě. V osmé minutě nastavení rozhodl zápas nádherným gólem z dálky Rodriguez.

Argentinci se ve čtvrtfinále utkají v pátek v Berlíně s Německem.

Argentinský trenér José Pekerman se vrátil k osvědčené útočné dvojici Crespo - Saviola, ale než se favorit dostal k první vážnější akci, už prohrával. A bylo to na tomto turnaji vůbec poprvé. V šesté minutě totiž poslal Pardo z přímého kopu míč do šestnáctky, Méndez ho přizvedl a kapitán Márquez, na něhož Argentinci u vzdálenější tyče úplně zapomněli, ho ve skluzu zasunul pod břevno.
Ale Mexičané se z náskoku těšili jen čtyři minuty. Pak Riquelme rozehrál roh a Crespo vnesl mezi bránící protihráče takový zmatek, že dezorientovaný Borgetti hlavičkoval do vlastní sítě. Od excelentního hlavičkáře z anglického Boltonu, který se po zranění vrátil do mexické sestavy, se góly čekaly, ale na druhé straně hřiště.

Mexičan Rafael Marquéz slaví svůj gól v zápase s Argentinou.
Mexičan Rafael Marquéz slaví svůj gól v zápase s Argentinou. | Foto: Reuters

Argentinci se často pokoušeli o kolmé přihrávky za obranu; na jednu takovou si v 23. minutě naběhl Crespo, přehodil brankáře, ale branku těsně minul. Borgetti pak svou chybu málem napravil, ale jeho bombu pod břevno gólman Abbondanzieri vytlačil nad branku.

Mexičané se svému soupeři ve všem vyrovnali, v držení míče měli dokonce mírně navrch. A argentinský stoper Heinze mohl být rád, když jeho hrubka při rozehrávce těsně před přestávkou skončila jen žlutou kartou.

V 54. minutě měl další obrovskou šanci Borgetti, ale souboj s argentinským gólmanem, tentokrát z bezprostřední blízkosti, opět prohrál. Na opačné straně Riquelme několikrát vybídl své spoluhráče perfektní přihrávkou. Saviola po jeho kolmici šel sám na brankáře, ale nedal. Mexický gólman se vytáhl i při Rodriguezově střele a míč vyrazil nad břevno.

Čtvrt hodiny před koncem normální hrací doby nahradil Crespa v argentinském útoku Tevez a jeho dravost dělala soupeři problémy. Nový muž na trávníku se už po pěti minutách probil s míčem až k brankáři, ale překonat ho nedokázal. Pomoci mu přišel i Messi, slavící své 19. narozeniny.

Mexičan Jared Borgetti (v zeleném) si právě v souboji s Hernanem Crespem z Argentiny dává vlastní gól. | Foto: Reuters

Mexičanům citelně chyběl tvůrce hry Pardo, který si už v prvním poločase poranil stehenní sval. Přesto mohl Fonseca rozhodnout, ale jeho hlavička šla vedle a zápas dospěl do prodloužení.

V něm měla brzy důvod k oslavám modrobílá část vyprodaného hlediště a v ní i Diego Maradona. Rodriguez si totiž už po osmi minutách elegantně zpracoval na prsou Sorínův centr a levačkou ho poslal z 25 metrů do sítě. Pro záložníka Atlétika Madrid to byl už třetí gól na turnaji a Argentinu vynesl mezi nejlepší osmičku.

Vyčerpaný soupeř už se na odpověď nevzmohl. Argentinci začali slavit, jen jeden z nich byl smutný: trenér Mexika Ricardo Lavolpe.

Autor vítězného gólu prohlásil, že vůbec neměl v úmyslu střílet. "Ale když ten míč tak pěkně spadl přede mě, tak jsem to zkusil. Byla to jedna z těch střel, co jsou buď do sítě nebo na tribunu," řekl Maxi Rodriguez.

Kapitán Mexika Rafael Márquez si trochu stěžoval na rozhodčího. "Některá jeho rozhodnutí byla komická, ale nevymlouváme se. Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách. Víme, že je teď celé Mexiko smutné stejně jako my," řekl Márquez.

Výsledek:
Argentina - Mexiko 2:1 po prodloužení (1:1, 1:1)
10. vlastní Borgetti, 98. Rodriguez - 6. Márquez. Rozhodčí: Busacca - Buragina, Arnet (všichni Švýc.). ŽK: Heinze, Sorín - Márquez, Castro, Torrado, Fonseca. Diváci: 43.000 (vyprodáno).
Argentina: Abbondanzieri - Scaloni, Ayala, Heinze, Sorín - Rodriguez, Mascherano, Cambiasso (76. Aimar) - Riquelme - Saviola (84. Messi), Crespo (76. Tevez). Trenér: Pekerman.
Mexiko: Sánchez - Méndez, Osorio, Salcido - Castro, Márquez, Pardo (38. Torrado), Guardado (67. Pineda), Morales (74. Zinha) - Fonseca, Borgetti. Trenér: Lavolpe.