Angličané v kvalifikaci roznesli Andorru, Dánové i posedmé vyhráli

9. 10. 2021 23:26
Fotbalisté Anglie v sedmém zápase kvalifikace mistrovství světa 2022 zvítězili na hřišti Andorry 5:0 a upevnili si vedení ve skupině I. Dánsko vyhrálo v Moldavsku 4:0, ve skupině F i posedmé naplno bodovalo a je blízko přímému postupu na šampionát v Kataru.
James Ward-Prowse a Conor Coady
James Ward-Prowse a Conor Coady | Foto: Reuters

Angličtí vicemistři Evropy k šesté kvalifikační výhře v utkání, které vedly ženské rozhodčí v čele s Ukrajinkou Monzulovou, nakročili už v úvodním poločase, kdy skórovali Chilwell a Saka. Třetí branku hostů zařídil v 59. minutě Abraham a po něm se trefili ještě Ward-Prowse dorážkou vlastní neproměněné penalty a střídající Grealish.

Albion má čtyřbodový náskok před Albánií, která zvítězila v Maďarsku 1:0. Další bod ztrácí třetí Polsko po domácím triumfu 5:0 nad San Marinem. Outsider skupiny i posedmé vyšel naprázdno a má skóre 1:29.

Už v prvním poločase se v Kišiněvě prosadili Dánové Skov Olsen, Kjaer z pokutového kopu, Nörgaard a Mähle. Hosté v kvalifikaci dál drží stoprocentní bilanci i neprůstřelnost. Seveřané vedou o sedm bodů před druhým Skotskem, které v Glasgow zdolalo Izrael 3:2. O domácím triumfu rozhodl až ve čtvrté minutě nastavení McTominay.

Švédsko porazilo Kosovo 3:0 a je dál druhé ve skupině B. Její tabulce vévodí s bodovým náskokem Španělsko, které odehrálo o zápas víc. Favority v Solně poslal do vedení ve 29. minutě Forsberg z penalty, po hodině hry zvýšil Isak a v 79. minutě uzavřel skóre střídající Quaison. Švédové vyhráli čtvrté z pěti kvalifikačních utkání.

Srbsko uspělo v Lucembursku 1:0 a poskočilo do čela neúplné tabulky skupiny A o bod před Portugalsko, které má utkání k dobru. Hostům zařídil nejtěsnější výhru Vlahovičův gól z 68. minuty.

Ukrajina v Helsinkách porazila Finsko 2:1 a ve skupině D po úvodních pěti remízách poprvé zvítězila. V tabulce je druhá o čtyři body za vedoucí Francií.

Švýcarsko zvítězilo v Ženevě nad oslabeným Severním Irskem 2:0 a ve skupině C je druhé o tři body za Itálií. Úřadující evropští šampioni mají o jeden odehraný duel více.

Kvalifikace mistrovství světa 2022 ve fotbale:

Skupina A:

Baku: Ázerbájdžán - Irsko 0:3 (0:2)

Branky: 7. a 39. Robinson, 90. Ogbene.

Lucemburk: Lucembursko - Srbsko 0:1 (0:0)

Batumi: Gruzie - Řecko 0:2 (0:0)

Branky: 90. Bakasetas z pen., 90.+5 Pelkas.

Solna: Švédsko - Kosovo 3:0 (1:0)

Branky: 29. Forsberg z pen., 62. Isak, 79. Quaison.

Vilnius: Litva - Bulharsko 3:1 (1:0)

Branky: 82. a 84. Černych, 18. Lasickas - 64. Despodov.

Ženeva: Švýcarsko - Severní Irsko 2:0 (1:0)

Branky: 45.+3 Zuber, 90.+1 Fassnacht. ČK: 37. Lewis (Sev. Irsko).

1. Itálie 6 4 2 0 12:1 14
2. Švýcarsko 5 3 2 0 6:1 11
3. Severní Irsko 5 1 2 2 4:5 5
4. Bulharsko 6 1 2 3 4:9 5
5. Litva 6 1 0 5 4:14 3

Skupina D:

Nur-Sultan: Kazachstán - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)

Branky: 25. a 66. Prevljak.

Helsinky: Finsko - Ukrajina 1:2 (1:2)

Branky: 29. Pukki - 4. Jarmolenko, 34. Jaremčuk.

Glasgow: Skotsko - Izrael 3:2 (1:2)

Branky: 30. McGinn, 57. Dykes, 90.+4 McTominay - 5. Zahavi, 32. Dabbur.

Tórshavn: Faerské ostrovy - Rakousko 0:2 (0:1)

Branky: 26. Laimer, 48. Sabitzer.

Kišiněv: Moldavsko - Dánsko 0:4 (0:3)

Branky: 23. Skov Olsen, 34. Kjaer z pen., 39. Nörgaard, 44. Mähle.

Skupina I:

Andorra la Vella: Andorra - Anglie 0:5 (0:2)

Branky: 17. Chilwell, 40. Saka, 59. Abraham, 79. Ward-Prowse, 86. Grealish.

Budapešť: Maďarsko - Albánie 0:1 (0:0)

Branka: 80. Broja.

Varšava: Polsko - San Marino 5:0 (2:0).

Branky: 10. Šwiderski, 20. vlastní Brolli, 50. Kedziora, 84. Buksa, 90.+1 Piatek.

1. Anglie 7 6 1 0 23:2 19
2. Albánie 7 5 0 2 11:6 15
3. Polsko 7 4 2 1 24:8 14
4. Maďarsko 7 3 1 3 12:11 10
5. Andorra 7 1 0 6 4:19 3
6. San Marino 7 0 0 7 1:29 0