Aféra nespí, policie obvinila tři osoby. Chřestýš: Nic nevím

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 3. 2013 10:38
V souvislosti s fotbalovou korupcí obvinila Policie ČR tři osoby
Policie obvinila tři lidi z fotbalové korupce. Já obvinění nedostal, říká Martin Svoboda
Policie obvinila tři lidi z fotbalové korupce. Já obvinění nedostal, říká Martin Svoboda | Foto: Jan Škrle

Praha - Policie ČR potvrdila, že obvinila tři osoby z trestných činů v případu souvisejícím s fotbalem.

"Jeden muž je obviněn z přijímání úplatku, druhý z podplácení a třetí z neoznámení trestného činu," řekl pro deník Aktuálně.cz Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie. To vše v souvislosti se zápasem Gambrinus ligy v sezoně 2011/12.

Charakteristika by tedy mohla pasovat na rozhodčího Tomáše Adámka, který v listopadu oznámil, že jej měl Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, uplatit sumou 200 000 korun. Měla to být odměna za vítězství Plzně v ligovém utkání v Jablonci.

Adámkovu výpověď později potvrdil i čtvrtý sudí duelu Pavel Býma. Oba rozhodčí si na události spojené s březnovým utkáním Jablonec-Plzeň (0:2) vzpomněli až na konci minulého roku. Odtud může plynout obvinění Býmy z toho, že zadržoval informace.

Může jít o jiný případ, Chřestýš obvinění nemá

Jenže nelze vyloučit, že může jít také o úplně jiný, dosud nemedializovaný případ. Deník Aktuálně.cz totiž hovořil se dvěma aktéry případu spojeného s duelem Jablonec-Plzeň.

A jak Martin Svoboda, tak Pavel Býma tvrdí, že jim žádné obvinění předáno nebylo.

"Já jsem žádné obvinění nepřevzal, jen mi policie vrátila věci zabavené při domovní prohlídce a koncem měsíce si mě pozvala na další výslech," říká Martin Svoboda, který v době, kdy se inkriminovaný zápas Jablonec-Plzeň hrál, nepracoval pro žádný klub v ČR.

"Taky mi nic nedošlo," říká Pavel Býma.

Nelze tedy vyloučit, že se aktuální policejní zpráva týká úplně jiného zápasu a jiných lidí. Policie odmítá obviněné osoby jakkoli ztotožnit.

Projděme si policejní zprávu detailněji. Píše se v ní o zahájení trestního stíhání tří osob, a to v souvislosti s ovlivněním jednoho utkání fotbalové Gambrinus ligy v sezoně 2011–2012.

"Jeden z obviněných se dle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV dopustil trestného činu přijetí úplatku, kdy mu měla být nabídnuta finanční částka za to, aby jako hlavní rozhodčí svým výkonem ovlivnil průběh jednoho utkání Gambrinus ligy.

Policie: Tento případ nevypadl z tašky

Druhý muž, který měl tento úplatek nabídnout a později i předat, se dle závěrů policistů dopustil trestného činu podplácení.

Třetí muž měl být přítomen jednání mezi shora uvedenými osobami, při kterém došlo k nabídnutí úplatku. Vzhledem k tomu, že uvedenou skutečnost neoznámil, je jeho jednání kvalifikováno jako neoznámení trestného činu," píše se ve zprávě.

"Tento případ však nesouvisí s tzv. Křetínského taškou, o které už několik měsíců informují média. Událostmi ve fotbalovém prostředí se náš útvar i nadále intenzivně zabývá," říká se ještě ve zprávě.

Daniel Křetínský, šéf Sparty, přinesl do sídla FAČR zprávy o nekalostech v českém fotbale v září loňského roku. V ruce přitom měl černou tašku, která dala případu jméno.

Všechno se to událo jen několik dní po zápase Plzeň-Sparta (1:0), v němž sudí Matějek Spartu  poškodil.

Předseda FAČR Miroslav Pelta pak informace od Křetínského předal policii. Šéf její protikorupční sekce Tomáš Martinec pak koncem října oznámil, že policie obdržela jen informace, nikoli důkazy.

Několik dní nato pak sudí Tomáš Adámek učinil notářské prohlášení o tom, že mu Martin Svoboda nabídl 200 000 korun, když Plzeň v Jablonci, v zápase řízeném Adámkem, zvítězí.

Raději povolali sudího z Německa

Jejich údajnou schůzku v Průhonicích následně jiným notářským záznamem potvrdil Pavel Býma.

Martin Svoboda veškerá obvinění, že by kdy měl uplácet rozhodčí, kategoricky odmítá.

Pikantní je, že informace o obviněních přichází jen několik dní před dalším ligovým kláním mezi Spartou a Plzní. Aby se předešlo dalším spekulacím, bude jejich sobotní duel řídit německý sudí Wolfgang Stark.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Británie a EU se blíží pobrexitové dohodě o Severním Irsku

Británie a Evropská unie uzavřely celní dohodu, která by mohla otevřít cestu k ukončení sporů ohledně Severního Irska po odchodu Británie z Evropské unie (EU). O průlomovém souhlasu Bruselu s návrhem, který by ukončil kontroly zboží mířícího na severoirský trh. EU také poprvé připustila, že Evropský soudní dvůr by mohl rozhodovat o otázkách týkajících se britské provincie pouze v případě, že by mu případ postoupily samy severoirské soudy. Informoval o tom web deníku The Times.

Celní část britsko-unijní dohody chtěli vyjednavači veřejně představit už v prosinci, ale na poslední chvíli oznámení zrušili, píše list. Podle jednoho ze zdrojů se EU obávala, že by premiér Rishi Sunak neprosadil celý balík u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) ani u stoupenců brexitu ve vlastní Konzervativní straně. Londýnský zdroj uvedl, že Sunak chtěl mít celou dohodu připravenou k podpisu, místo aby ji oznamoval po částech.

Podle obou zdrojů musely obě strany ustupovat ze svých požadavků. Celní dohoda v mnohém vychází z britského návrhu. Zboží pro severoirský trh nebude kontrolováno, zboží určení k dalšímu exportu projde celní kontrolou v přístavech v Severním Irsku, popisuje dohodu The Times. Británie a EU budou navíc sdílet údaje o pohybu přepravců.

Rozhovory o severoirském protokolu, tedy o té části brexitové dohody, která hovoří o kontrolách zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, byly po sedmiměsíční pauze obnoveny loni v říjnu. Šéf britské diplomacie James Cleverly na začátku roku uvedl, že jednání postupují poměrně rychle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy