Šmicrova penalta i německý utěšitel. Finále Ligy mistrů přináší nevídaná dramata

1. 6. 2024 16:02
Fotbalová Liga mistrů má za sebou řadu dramatických finále. Připomeňme si ta, která nejvíc zvedala fanoušky v ochozech stadionů i u obrazovek.

1995: Ajax Amsterdam - AC Milán 1:0

Finále v roce 1995 na Stadionu Ernsta Happela ve Vídni bylo ukázkovým soubojem dvou velkoklubů, které ztělesňovalo "fotbalové dědictví". Zápas rozhodlo taktické mistrovství legendárního trenéra Louise van Gaala, který svému týmu zajistil vítězství 1:0.

Po bezbrankovém prvním poločase udělal Van Gaal několik rozhodujících změn: Franka Rijkaarda posunul hlouběji do pole, aby měl větší kontrolu nad míčem, a na hřiště poslal Patricka Kluiverta. Toto nizozemské duo se v 85. minutě postaralo o jediný gól zápasu. Fabio Capello měl k dispozici milánský tým sešněrovaný kvalitou, ale této legendární jízdě Ajaxu nedokázal odolat. Jak prohlásil mistr světa Jorge Valdano: "Bylo jako to kráska a zvíře."