Den 13: Zlato Špotákové i zklamání pětibojaře Svobody

Red Spo
21. 8. 2008 18:30
Hlasujte v pravidelné anketě Aktuálně.cz

Peking - Ve znamení úspěchu oštěpařky Barbory Špotákové se nesl třináctý den olympijských her. Sedmadvacetiletá atletka vybojovala pro Českou republiku třetí zlatou medaili, když překonala dosavadní evropský rekord a v posledním šestém hodu poslala své náčiní do vzdálenosti 71,42 metru.

Rodačka z Jablonce nad Nisou tedy právem aspiruje na "úspěch dne" v pravidelné anketě redakce Aktuálně.cz.

Českým smutným hrdinou se naopak stal moderní pětibojař David Svoboda. Ten měl sice po třech disciplínách nadějně vykročeno k medaili, ale jeho sny zhatil parkur, kde nedokázal na koni jménem HunHun absolvovat několik překážek a poté co dokonce vypadl ze sedla, musel čtvrtou disciplínu vzdát. 

Nedobře vypadaly také vyhlídky Romana Šebrleho. Po tom, co pokazil vrh koulí, ale zmobilizoval své síly a kvalitním výkonem ve skoku vysokém, kde překonal 211 cm, se dostal zpět do bojů o medaile. Do druhého dne bude nakonec útočit z pátého místa.

Souhrn dne:

Dálkový plavec Vítek skončil na desítce sedmnáctý
Český dálkový plavec Rostislav Vítek v premiéře plaveckého maratonu na deset kilometrů výrazně nepřekvapil a skončil na sedmnáctém místě.

Oštěpař Veselý a výškařky postoupili do finále
Finálovou účast si vybojoval v ranních hodinách oštěpař Vítězslav Veselý, který dosáhl výkonu 81,20 m. Postup do konečných bojů si zajistily také výškařky Iva Straková a Romana Dubnová.

Čínský kůň shodil pětibojaře Svobodu i medailové naděje
Skutečně smolné odpoledne zažil moderní pětibojař David Svoboda. Český reprezentant se nacházel po třech disciplínách na druhém místě, ale jeho naděje na zisk medaile zhatil parkur. Tam si totiž vylosoval domácího koně jménem HunHun a po několika nezdolaných překážkách čtvrtou disciplínu vzdal. Náhradník zraněného Libora Capaliniho, Michal Michalík pak celkově skončil šestý.

Fantastická Špotáková! Češi vezou z Pekingu další zlato
Odpolední drama na olympijském stadionu vygradovala reprezentační oštěpařka Barbora Špotáková do nové úrovně. Nejenže rozjásala posledním hodem české fanoušky a získala zlatou medaili, stala se taktéž držitelkou nového evropského rekordu. Ten nyní činí 71,42 metru.

Šebrle je po prvním dnu pátý. Medaile jsou na dohled
První den desetiboje má za sebou i Roman Šebrle. Ten se dokázal po horším vstupu do soutěže zvednout a díky dobrému výkonu ve skoku vysokém se opět dostal do boje o medailové příčky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy