Ani jednadvacítka neunikla potupě. V Dánsku dostala pět gólů, postup se vzdaluje

Aktualizováno 10. 9. 2024 20:33
Čeští fotbalisté do 21 let utrpěli v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy 2025 debakl 0:5 v Dánsku. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka si výrazně zkomplikovali postup na šampionát, na který se už nemůžou probojovat přímo.
Čeští fotbaloví fanoušci - ilustrační foto
Čeští fotbaloví fanoušci - ilustrační foto | Foto: Reuters

Na dnešního soupeře, který vede skupinu I, ztrácejí šest bodů, byť odehráli o zápas méně. Stejně bodů jim chybí i na druhé Velšany, kteří dnes vyhráli na Islandu 2:1.

"Lvíčata" musí v říjnu vyhrát ve Walesu i doma zdolat Litvu, aby skončila alespoň druhá a mohla pomýšlet na další boj o šampionát. Ani dvě výhry jim však nemusejí stačit, jelikož o bod před nimi je ještě Island.

Češi po první půli prohrávali po brance Williama Bövinga. Po změně stran domácí rozhodli o triumfu mezi 48. až 61. minutou, kdy skórovali třikrát. Postupně se trefili Mika Biereth, Oliver Sörensen z penalty a Thomas Kristensen.

V závěru stanovil konečný výsledek Mathias Kvistgaarden. Češi neskórovali proti Seveřanům ani podruhé v kvalifikaci, loni v říjnu s nimi doma navzdory dlouhému oslabení remizovali bez branek.

Na šampionát přímo postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na ME jistou.

"Odehráli jsme slušný první poločas, měli jsme poměrně vyrovnaný počet příležitostí. Nehráli jsme špatně. Nezvládli jsme začátek druhého poločasu a bylo prakticky rozhodnuto o utkání. Myslím si, že i někteří hráči nevěřili, že můžeme alespoň zkorigovat výsledek. Výsledek 0:5 je tristní," řekl Suchopárek na on-line tiskové konferenci.

Češi v pátek po obratu zvítězili na hřišti beznadějně poslední Litvy 2:1 a nutně potřebovali bodovat i dnes. Po necelé půlhodině hry se ale branky dočkali Dánové. Hostující obrana po centru odvrátila míč na hranici vápna k Bövingovi, který střelou z voleje otevřel střelecký účet svého týmu.

Navýšení výsledku mohl přinést Gaaei, jenže z úhlu napálil z přímého kopu břevno. Na druhé straně se do největší šance "Lvíčat" v utkání dostal kapitán Václav Sejk, zamířil však pouze do gólmana Jörgensena.

Tři minuty po změně stran Dánsko opět udeřilo, když Biereth střelou z vápna i pomocí teče od Prebsla překonal Kinského.

Následně brankář Slavie fauloval ve vápně Kvistgaardena a nařízený pokutový kop proměnil Sörensen. Další zásah přidal zblízka Kristensen a v závěru se dočkal trefy i Kvistgaarden.

"Hodnotí se mi to strašně těžce, prohrát 0:5 je za mě strašně moc. Výkon nebyl hodný tomu, za co hrajeme a jaké zkušenosti máme. Výkon byl hodný možná mladším žákům, protože jsme utkání tak moc otevřeli, až jsem to nechápal. Nedokáži si to zhodnotit jinak než jako strašně bolavý zápas. Pro mě je to strašně nepochopitelné," uvedl útočník Sejk.

Utkání skupiny I kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let ve Vejle:

Dánsko - Česko 5:0 (1:0)

Branky: 28. Böving, 48. Biereth, 54. Sörensen z pen., 61. Kristensen, 87. Kvistgaarden. Rozhodčí: Dudic - Küngová, Müller (všichni Švýc.). ŽK: Kričfaluši, Koželuh, Kinský (všichni Česko). Diváci: 2595.

Dánsko: Jörgensen (79. Jungdal) - Gaaei, Kristensen, Provstgaard, Jelert (62. Andersen) - Böving (63. Fraulo), Chukwuani, Sörensen, Jensen (72. Bech) - Biereth (72. Osula), Kvistgaarden. Trenér: Höjer.

Česko: Kinský - Koželuh, Halinský, Prebsl, Suchomel - Kričfaluši (55. Alijagič), Vydra - Karabec (46. Slončík), Langhamer (55. Icha), Daněk (87. Spáčil) - Sejk (87. Vecheta). Trenér: Suchopárek.

Island - Wales 1:2 (0:0)

1. Dánsko 7 4 2 1 16:8 14
2. Wales 7 4 2 1 12:9 14
3. Island 6 3 0 3 9:10 9
4. Česko 6 2 2 2 8:10 8
5. Litva 6 0 0 6 5:13 0