maj
9. 8. 2008 10:25
Basketbal, ženy: Čína - Španělsko 67:64

Peking - Čína ukazuje světu, že se na olympijské hry připravila opravdu pečlivě.

Vše odstartoval páteční slavnostní ceremoniál, krátce po začátku sportovních disciplín pak domácí reprezentanti získali dvě zlaté medaile. A navrch potěšil nejlidnatější zemi světa basketbalový tým žen, který v sobotu porazil Španělky.

Vyprodaná hala pro jedenáct tisíc diváků sledovala nádhernou basketbalovou bitvu, ve které až do konce utkání nebylo o výsledku jasno. Favorizovanější evropský tým po celý zápas pouze dotahoval, nadšené hráčky domácích naopak překvapily výborně organizovanou hrou.

Během první čtvrtiny šlo o přetahovanou, jíž ke konci zvládly lépe Číňanky vedené australským koučem Tomem Mahrerem. Do poloviny duelu si pak ženy v červených dresech vybudovaly klíčový náskok, který dosahoval až patnácti bodů.

Španělkám v hale zahráli v průběhu třetí čtvrtiny i známou melodii - skladbu Feel the Rush od Jamajčana Shaggyho. Jihoevropský národ si ji zamiloval při evropském šampionátu, na kterém jeho fotbalisté získali titul. Nyní však příliš nepomohla.

Domácí basketbalistky většinou výborně bránily a málokdy pouštěly soupeřky až pod koš. Během předposledního dějství se nicméně jejich náskok snížil na osm bodů.

Češky nastoupí proti Dream teamu

Všechno spělo k dramatickému konci. Šest minut před koncem se to na palubovce hemžilo ztrátami míče, tři minuty do konce vedly Číňanky už jen o čtyři body. Nervózní závěr ještě umocňovali diváci, kteří vytvořili atmosféru hodnou finále NBA či mistrovství světa.

Čtěte dále: Machová: Na vyprodaný zápas s Čínou se těším

V závěrečných chvílích se Španělky začaly soustředit na trojkové hody, nic jiného jim za šestibodové ztráty nezbývalo. Nejdříve neúspěšně, potom Torrensová zase snížila.

Jenže Čína už důležité vítězství ubránila. Nakonec si do skupiny B připsala první body po výhře 67:64 a napodobila Nový Zéland, jenž porazil Mali 76:74.

Večer pekingského času skupinu uzavře dnešní basketbalový program hodně sledovaný zápas s českou účastí: proti svěřenkyním trenéra Bobrovského nastoupí americký Dream team. Utkání začíná ve 14 hodin středoevropského času.