Prymula chce zavřít celé Česko, sám šel na fotbal. Babiš s ním ukončil spolupráci

Sport Sport
Aktualizováno 18. 2. 2021 22:40
Premiérovi Andreji Babišovi chce navrhnout, aby Česko vzhledem k horšící se epidemické situaci sevřela na dva až tři týdny striktní opatření, sám však bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula vyrazil do hlediště sledovat fotbalové utkání play off Evropské ligy Slavia Praha - Leicester City (0:0). Babiš s Prymulou jako svým poradcem kvůli tomu ukončil spolupráci.
Roman Prymula na utkání Slavie
Roman Prymula na utkání Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Na utkání, které se hrálo v pražském Edenu, nemohli kvůli opatřením proti šíření koronaviru fanoušci, Prymula na něj však zamířil a sledoval ho z VIP prostoru.

 "Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků. Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma," sdělil Prymula pro Deník N.

Se svými argumenty ovšem u Babiše nepochodil. "Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma," napsal premiér Novinkám.cz s tím, že s Prymulou ukončil spolupráci.

"Nemluvě o tom, že to zase působí papalášsky. Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné," prohlásil premiér.

Počínání svého předchůdce v čele resortu následně v rozhovoru pro DVTV zkritizoval i Jan Blatný. "Určitě si myslím, že to není správné. Jít špatným příkladem je vždycky chyba," prohlásil ministr zdravotnictví.

Na fotbal se Prymula vydal jen pár hodin poté, co v České televizi oznámil, že navrhne premiérovi Babišovi, aby se v zemi zavedla na dva až tři týdny striktní opatření a teprve poté se začala uvolňovat. 

Vratislav Mynář (horní řada) na utkání Slavia Praha - Leicester City
Vratislav Mynář (horní řada) na utkání Slavia Praha - Leicester City | Foto: Milan Kammermayer

"Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme," prohlásil Prymula a dodal, že "osobní odpovědnost, která nenastala posledních x měsíců, zásadním způsobem nezmění vývoj, který tady je".

Utkání Slavie sledovali s Prymulou přímo na stadionu také ředitel České televize Petr Dvořák, bývalý ministr Alexander Vondra, Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta Miloše Zemana, či tenistka Petra Kvitová.

Klub mohl na zápas pozvat několik stovek hostů s negativním testem na covid-19.

"Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Všichni hosté jsou dlouholetými fanoušky klubu, prošli PCR testy a netestujeme názorovou příslušnost našich fans," uvedl po zápase na twitteru šéf klubu Tvrdík. "Současná etapa pandemie v Česku však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritu. V tom jsme udělali obrovskou chybu," doplnil.

Video: Prymula na Slavii? Není to správně, jít špatným příkladem je vždy chyba, říká Blatný

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ráno navrhoval tvrdý lockdown. Večer vyrazil na fotbalový zápas. Je to špatný příklad, komentuje Blatný | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy