Český biatlon má novou královnu, svazovou anketu poprvé vyhrála Voborníková

30. 8. 2024 20:00
Tereza Voborníková poprvé vyhrála svazovou anketu Biatlonista roku. Díky výsledkům v uplynulé sezoně vystřídala na trůnu Markétu Davidovou, která ovládla předchozích pět ročníků. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo dnes v Letohradu, kde se o víkendu uskuteční mistrovství republiky v letním biatlonu.
Tereza Voborníková
Tereza Voborníková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Čtyřiadvacetiletá Voborníková v celkovém hodnocení Světového poháru obsadila jako nejlepší Češka 16. příčku. Třikrát se dostala do první desítky, jejím maximem byla pátá příčka ve vytrvalostním závodě v Oslu.

V sezoně se poprvé od ročníku 2009/10 žádný z českých reprezentantů nedostal na stupně vítězů ve Světovém poháru ani na mistrovství světa. Dvojnásobná juniorská mistryně světa z roku 2022 vyhrála i hlasování čtenářů serveru iDNES.cz.

Trenérem roku se stal Jindřich Šikola. Ten aktuálně pracuje u výběru juniorek, které sbíraly úspěchy i na mezinárodních akcích.

Zazářily především dorostenky Heda Mikolášová a Ilona Plecháčová. Druhá jmenovaná vyhrála na zimních olympijských hrách mládeže vytrvalostní závod na 10 kilometrů.

Mikolášová získala ve svazové anketě ocenění pro Naději roku. V uplynulé sezoně přivezla medaili ze všech vrcholných akcí, kterých se zúčastnila. Se smíšenou štafetou vybojovala bronz na mládežnické zimní olympiádě v Koreji, kde navíc v závodech jednotlivců přidala dvě čtvrtá místa.

Jako dorostenka dosáhla na senzační bronz ve vytrvalostním závodě na otevřeném mistrovství Evropy juniorů v polských Jakuszycích. Sezonu završila dvěma třetími místy na mistrovství světa dorostu v Otepää.

Do Síně slávy Českého biatlonu vstoupili in memoriam průkopníci biatlonu na našem území, úspěšní trenéři a vizionáři František Majvald, Čeněk Suchomel a Zdeněk Škrabal.

Anketa o nejlepšího českého biatlonistu sezony 2023/24 (hlasování členů Českého svazu biatlonu):

Biatlonista roku: Tereza Voborníková.

Trenér roku: Jindřich Šikola.

Naděje roku: Heda Mikolášová.

Síň slávy: František Majvald, Čeněk Suchomel a Zdeněk Škrabal.

Hlasování fanoušků na serveru iDNES.cz: 1.Tereza Voborníková, 2. Markéta Davidová, 3. Heda Mikolášová, 4. Tomáš Mikyska, 5. Michal Krčmář.