České Budějovice odvrátily blamáž a v nastavení otočily, Karviná nakročila k záchraně

30. 5. 2024 19:36
Fotbalisté Karviné zvítězili v prvním zápase baráže o první liguv drnovickém azylu vyškovského MFK 1:0. Z vítězství se radovali také fotbalisté Českých Budějovic, kteří po dramatickém průběhu přehráli Táborsko 2:1.
Zdeněk Ondrášek v souboji s obranou Táborska
Zdeněk Ondrášek v souboji s obranou Táborska | Foto: ČTK

Hosté, jakožto třetí nejlepší celek z druhé ligy, v jihočeské derby vedli, když se před přestávkou trefil z penalty Bojan Dordič. Za Dynamo, které se do baráže dostalo jako předposlední tým z první ligy, vyrovnal ve druhé půli rovněž z pokutového kopu Jan Suchan. Rozhodující branku vstřelil v nastaveném čase Matouš Nikl.

České Budějovice byly po celý první poločas lepší. Potvrzovaly roli favorita, když více kontrolovaly hru a také se dostávaly častěji k zakončení, ale hosté se mohli spolehnout na připraveného brankáře Pastornického.

Nejprve zlikvidoval střelu Šiguta ve třetí minutě, Suchanovu ránu v 11. minutě a ve 27. minutě předvedl skvělý zákrok opět proti Šigutovi. Domácí ve 23. minutě poprvé varoval Dordič, když jeho střelu zneškodnil českobudějovický brankář Šípoš.

Útočník Táborska pak v nastaveném čase dokonce poslal svůj tým do vedení. Obránce Dynama Králik zastavil pronikajícího Šašinku faulem v pokutovém území a Dordič z penalty vstřelil první gól.

Domácí se hned v úvodu druhé půle na soupeře dotáhli. Po faulu Nováka na Ondráška Dynamo srovnalo také z penalty, kterou proměnil Suchan. V soutěžní sezoně dal 12. branku.

I ve druhé části byli Českobudějovičtí aktivnější, ale už si tolik šancí jako do přestávky nevypracovali. V 88. minutě přesto mohli domácí rozhodnout, střídající Tranziska však hlavou těsně minul. Nakonec rozhodl v nastavení po prodlouženém rohu Nikl. V soutěžním ročníku se prosadil podruhé.

O tom, kdo bude hrát v příští sezoně nejvyšší soutěž, se rozhodne v neděli. V Táboře přivítají fotbalisté Silonu s jednogólovým mankem z dnešního střetnutí v odvetě baráže českobudějovický tým od 17:30.

Rozhodl Čavoš

Jedinou branku Karviné dal na konci první půle Patrik Čavoš. Slezané v součtu s první ligou vyhráli třetí duel z posledních čtyř a vytvořili si před nedělní odvetou dobrou pozici k setrvání v nejvyšší soutěži.

Naopak Vyškov nevyhrál šestý soutěžní zápas po sobě. Do baráže šel ze čtvrté pozice ve druhé lize jen zásluhou toho, že druhé "béčko" Olomouce o postup usilovat nemohlo.

Do první příležitosti v opatrném začátku se dostal karvinský Mikuš, jehož střelu ve 12. minutě zlikvidoval vyškovský brankář Stejskal. Iniciativu převzali domácí, jejichž rychlé kontry po levé straně zaměstnaly hostující obranu, ale nikoliv tak výrazně, aby z nich hrozil gól.

Karviná se snažila o dlouhé nákopy před šestnáctku především na rychlého Ezeha. Vzešly z toho vždy jen rohové kopy, které pozorná vyškovská obrana bez problémů zlikvidovala.

Před brankou na opačné straně hřiště toho v prvním poločase také nebylo mnoho k vidění. Střela zambijského Mafwenty skončila vysoko nad a Lotyše Krollise zase vedle.

Závěr půle patřil Slezanům. Nejprve Stejskal pokryl nebezpečnou střelu Budínského, aby pak na vyškovského gólmana vyzrál Čavoš, který hlavičkou po měkkém centru Raspopoviče otevřel skóre. V soutěžní sezoně zaznamenal čtvrtou trefu.

Vyrovnání měl na hlavě Fomba, jenže zblízka trefil jen náruč Ciupy. Vyškov po přestávce přidal na útočném úsilí. Blízko ke gólu měl opět Fomba a také stoper Straalman, jenže Ciupa byl vždy na svém místě.

Karviná krátký nápor přežila bez úhony. Čavoš po hodině hry mířil přesně pod břevno a jen skvělý zákrok Stejskala zabránil druhé domácí pohromě.

V závěru se domácí do výraznějšího náporu nedostali, zkušenější tým Karviné poctivě bránil a sám si ještě vytvořil střelecké možnosti. Vyškov tak v součtu se dvěma barážovými duely v minulém ročníku stále čeká na svůj první gól v této prolínací soutěži.

Baráž o účast v první fotbalové lize - úvodní utkání:

MFK Vyškov - MFK Karviná 0:1 (0:1)

Branka: 42. Čavoš. Rozhodčí: Černý - Paták, Macháč - Kocourek (video). ŽK: Fomba - Ražnatovič, Žák, Ciupa. Diváci: 2134.

Vyškov: Stejskal - Akerbane (71. Ilko), Straalman, Štěpánek, Kayondo - Svoboda (71. Diallo), Mafwenta (82. Delferriere), Lahodný (87. Sylla), Fomba - Krollis, Bayo (82. Mbonu). Trenér: Kameník.

Karviná: Ciupa - Raspopovič, Svozil, Bergqvist, Fleišman - Mikuš (56. Regáli), Moses (80. Žák), Čavoš, Ražnatovič (69. Memič) - Budínský, Ezeh (69. Akinyemi). Trenér: Vlk.

Dynamo České Budějovice - Silon Táborsko 2:1 (0:1)

Branky: 49. Suchan z pen., 90.+4 Nikl - 45.+2 Dordič z pen. Rozhodčí: Pechanec - I. Nádvorník, Kříž - Zelinka (video). ŽK: Táborský (vedoucí mužstva), Skalák, Trummer - Sojka, Kateřiňák. Diváci: 5892

Č. Budějovice: Šípoš - Skalák (73. Nikl), Králik, Poulolo, Trummer - Čermák (67. Hubínek), Hellebrand, Suchan - Šigut, Ondrášek (67. Tranziska), Alli. Trenér: Lerch.

Táborsko: Pastornický - Plachý, Novák, Kone, Tusjak - Bláha, Sojka (78. Kopáček, 90.+3 Mach), Kateřiňák - Varačka, Šašinka, Dordič (89. Zeman). Trenér: R. Nádvorník.