Čechy srazila Krejčího penalta, s Ukrajinou remizovali. I tak vedou tabulku

před 2 hodinami
Čeští fotbalisté ve čtvrtém utkání Ligy národů remizovali v polské Vratislavi s Ukrajinou 1:1 a před závěrečnými dvěma zápasy skupiny B1 poskočili do čela tabulky.
Ladislav Krejčí marně protestuje proti penaltě, kterou zavinil a z níž Ukrajina vyrovnala na 1:1 | Foto: Reuters

Kouč české reprezentace Hašek udělal jedinou změnu v základní sestavě oproti pátečnímu utkání s Albánií. Do zahajovací jedenáctky se po vypršení trestu za žluté karty vrátil obránce Krejčí místo Holeše.

Také Ukrajinci nastoupili v porovnání s pátečním vítězným duelem proti Gruzii s jedinou změnou v sestavě, po zranění naskočil Stepanenko. Ve stoperské dvojice znovu dostal šanci Talovjerov, bývalý hráč Slavie, Českých Budějovic, Liberce a sparťanské rezervy.

Ukrajince na neutrální půdu do Vratislavi dorazilo podpořit poměrně velké množství fanoušků, stadion pro 45 tisíc diváků byl zaplněný zhruba z poloviny. Za českým týmem přijelo jen pár stovek příznivců.

Český celek potřetí za sebou vyrukoval v rozestavení se čtyřmi obránci a stejně jako proti Albánii začal hodně aktivně, první velkou šanci ale měli Ukrajinci.

Mudryk utekl po levé straně a připravil dobrou možnost pro Šaparenka, který přestřelil. Na opačné straně v 10. minutě po Coufalově přiťuknutí vypálil Šulc, ale brankář Trubin nadvakrát zasáhl.

Za dalších osm minut už Haškův výběr vedl. Po rohovém kopu se do odvráceného míče těsně za vápnem z voleje opřel Červ a napálil ho přesně k tyči. Plzeňský záložník se ve čtvrtém utkání za reprezentační "áčko" dočkal premiérové branky.

Těsně před gólem se ve vápně v souboji srazil Huculjak se Součkem a viditelně otřesený po dlouhém ošetřování musel vystřídat.

Ve 34. minutě vypálil nad aktivní Černý a chvíli nato zamířil vedle autor první branky Červ.

Na opačné straně Dovbyk sám před brankářem Kovářem zakončil z ofsajdu, pak se ve vápně nechal přetlačit Souček, ale další z ukrajinských hvězd Mudryk vypálil jen do gólmana.

Na konci druhé minuty nastavení první půle vytáhl Chorého pokus Trubin jen k dorážejícímu Vitíkovi, ovšem trefa kvůli ofsajdu neplatila.

Pět minut po změně stran zahrál Krejčí ve vápně rukou a španělský rozhodčí Cuadra nařídil penaltu, kterou s přehledem proměnil útočník AS Řím Dovbyk. Krejčí zavinil pokutový kop i v předchozím duelu s Gruzií.

V 67. minutě po Červově centru v tísni hlavičkoval vedle Chorý a nenavázal na dvě branky z pátečního duelu s Albánií.

O deset minut později zblízka nepřekonal Trubina střídající Kliment, jenž se vrátil do reprezentace po sedmi letech, patrně ale stejně stál v těsném ofsajdu.

Na opačné straně Kovář s problémy vyrazil Zubkovův pokus z přímého kopu z dálky. V hektickém závěru už branka nepadla a týmy i po sedmém vzájemném duelu mají vyrovnanou bilanci dvou výher a porážek a tří remíz.

Haškovi svěřenci sice nenavázali na páteční domácí vítězství 2:0 nad Albánií a Ukrajinu po zářijovém domácím triumfu 3:2 podruhé porazit nedokázali, ve skupině ale potřetí za sebou neprohráli.

V tabulce mají o bod více než Gruzie s Albánií, s nimiž se utkají v listopadových závěrečných zápasech.

Do elitní divize A postoupí přímo vítěz skupiny, druhý tým bude čekat dvojzápas play off.

Liga národů zároveň dává reprezentacím dodatečnou šanci zahrát si o účast na vrcholných turnajích.

Čtvrtý ročník je propojen s bojem o mistrovství světa v roce 2026. Čtyři nejlepší celky, které neuspějí v klasické kvalifikaci, se dostanou do play off o šampionát.

Fotbalová Liga národů - 4. kolo skupiny B1 (hráno ve Vratislavi):

Ukrajina - Česko 1:1 (0:1)

Branky: 53. Dovbyk z pen. - 18. Červ. Rozhodčí: Cuadra - Porrasová, Prieto - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: Kryskiv - Chorý, Červ, Kliment, Lingr.

Ukrajina: Trubin - Konoplja (80. Tymčyk), Zabarnyj, Talovjerov, Matvijenko - Stepanenko (64. Kaljužnij) - Huculjak (22. Zubkov), Šaparenko (64. Kryskiv), Sudakov, Mudryk - Dovbyk (80. Jaremčuk). Trenér: Rebrov.

Česko: Kovář - Coufal, Vitík, Krejčí, Bořil (70. Zmrzlý) - Souček, Červ - Černý (58. Lingr), Šulc (90.+1 Kuchta), Provod (58. Hložek) - Chorý (70. Kliment). Trenér: Hašek.

Gruzie - Albánie 0:1 (0:0)

Branka: 48. Asllani.

1. Česko 4 2 1 1 7:7 7
2. Gruzie 4 2 0 2 5:3 6
3. Albánie 4 2 0 2 3:4 6
4. Ukrajina 4 1 1 2 5:6 4