Boston ovládl páté finále a získal rekordní osmnáctý titul v NBA

18. 6. 2024 6:12
Basketbalisté Bostonu vyhráli páté finále NBA nad Dallasem 106:88 a po triumfu v sérii 4:1 na zápasy získali rekordní osmnáctý titul. Jsou tak nejúspěšnější organizací v historii soutěže, když se dosud dělili o první místo s Los Angeles Lakers.
Jayson Tatum a jeho oslava
Jayson Tatum a jeho oslava | Foto: Reuters

Pro většinu hráčů je to ale první titul, jelikož Boston předtím naposledy uspěl před 16 lety.

Pouze Jrue Holiday už měl na kontě titul z roku 2021 s Milwaukee. Poprvé naopak slavil veterán Al Horford, který před prvním titulem odehrál 186 play off utkání, což je nejdelší čekání v historii soutěže. První oslavy zažívají i hvězdy týmu Jayson Tatum a Jaylen Brown, který byl zvolen nejužitečnějším hráčem finálové série. Získal trofej Billa Russella pojmenovanou po legendě Bostonu a majiteli 11 titulů.

"Je to úspěch celého týmu. Podělím se o trofej se svým bratrem a parťákem Jaysonem Tatumem," řekl Brown, který měl v sérii průměr 20,8 bodů na zápas. Tatum byl lepší s průměrem 22,2 body, ale pro Browna hovořil zejména výkon v klíčovém druhém finále, kdy zajistil Bostonu vítězství.

Znovu se tak potvrdilo, že nikdy v historii NBA se nestalo, aby tým dokázal otočit sérii, ve které prohrával 0:3 na zápasy. Dallas sice vysokou výhrou ve čtvrtém finále vystrčil drápky, ale Boston doma žádné překvapení nedovolil a potvrdil, proč byl nejlepším týmem základní části.

Celtics vedli od úvodních minut a diktovali tempo. Už v poločase měli náskok 21 bodů a nedali Dallasu sebemenší šanci. V úvodu třetí čtvrtiny dokonce odskočili na 26 bodů a pak si v klidu hlídali náskok kolem dvaceti bodů. Když téměř čtyři minuty před koncem zvýšili na 106:80, už pomalu začali slavit a ve zbytku zápasu už ani nepotřebovali skórovat, jen čekali na závěrečný hvizd.

Pro Boston to bylo druhé finále za poslední tři roky a celkově už třiadvacáté. Pouze Los Angeles Lakers byli ve finále častěji. Boston však pouze pět finálových sérií prohrál a má už 18 titulů, o jeden více než Lakers. Celtics tak jsou nejúspěšnější týmem historie NBA.

Finále play off NBA - 5. zápas:

Boston - Dallas 106:88 (28:18, 67:46, 86:67)

Nejvíce bodů: Tatum 31, Brown 21, Holiday 15 - Dončič 28, Irving 15, Green 14. Konečný stav série: 4:1.