Ticho před bouří? Rusové o biatlonovém dopingu mlčí. Stavidla by měl prolomit středeční kongres

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 2. 2017 6:13
Ve středu proběhne v Rakousku mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie, na kterém budou delegáti z 50 zemí projednávat zpřísnění antidopingových pravidel a také trestů pro ruské reprezentanty obviněné z účasti na systematickém dopování. Sami Rusové se k obviněním nevyjádřili.
Ruský fanoušek na biatlonu
Ruský fanoušek na biatlonu | Foto: ČTK

Fieberbrunn – Ve vzduchu je cítit velké očekávání. Ke středečnímu dni vzhlížejí biatlonisté i funkcionáři. Den před zahájením mistrovství světa se v rakouském Fieberbrunnu uskuteční mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU), aby projednal zpřísnění trestů za doping.

V první řadě ale všichni čekají, jak dopadne kauza kolem ruských reprezentantů a jejich centrálně organizovaného dopingu. Ruská strana dostala ultimátum vyjádřit se k obviněním do neděle pátého února. Termín je ovšem pryč a o nějakém vysvětlení ani vidu ani slechu.

"O ničem nevím, nic se ke mně nedostalo. Zkrátka až ve středu na kongresu se uvidí, kdo s jakými kartami hraje," řekl Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Mimořádný kongres IBU vyvolala hromadná iniciativa biatlonistů i funkcionářů z různých zemí během poslední zastávky Světového poháru v Anterselvě. Vadila jim liknavost unie v řešení ruského dopingu, do kterého bylo podle druhé zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) namočeno až 31 biatlonistů.

Zpráva vyšla v prosinci a od té doby IBU v čele s jejím norským prezidentem Andersem Bessebergem předběžně suspendovala pouze dvě údajné hříšnice Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovou, které už ale ukončily kariéru. U 22 případů pak unie zastavila řízení pro nedostatek důkazů a vyšetřování probíhá jen u zbylých sedmi. Ruská Ťumeň navíc v kalendáři stále figuruje jako pořadatel MS v roce 2021.

"Nedostatek důkazů? Materiálů je dost, kdo chce, tak ví, kdo nechce, tak lže," okomentoval kauzu Michal Polák z antidopingového výboru ČR.

A tak ani není divu, že se Michal Šlesingr, Francouz Martin Fourcade a Američan Lowell Bailey rozhodli sepsat petici, kde vyjádřili svou nespokojenost s opatrnými kroky IBU, a podepsalo se pod ni 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí.

Björndalen: Snad přijdou změny pravidel

Na mimořádném kongresu by nyní měli delegáti a funkcionáři ze zhruba 50 členských států projednat i celkové zpřísnění antidopingových pravidel. "Doufejme, že dojde ke změnám a do šampionátu už půjdeme s příslibem nových regulí," přeje si stále aktivní biatlonová legenda Ole Einar Björndalen. 

Zmiňovaná druhá zpráva WADA o státem řízeném ruském dopingu se týkala celkem 30 sportů. Biatlonová unie by se mohla inspirovat nekompromisním přístupem atletické IAAF, která v pondělí potvrdila, že suspendace ruských reprezentantů stále platí, a ti se tak s největší pravděpodobností nepředstaví ani v srpnu na londýnském mistrovství světa.

Na to konto se pak vyjádřil dlouholetý ministr sportu a nynější vicepremiér Ruska Vitalij Mutko. "Docházelo ke spoustě porušení pravidel. Dělali to sportovci a také mnoho trenérů, kteří neumějí pracovat bez využití dopingu. Ti už by měli odejít do důchodu," řekl pro státní agenturu R-Sport.

Nakolik se k přístupu IAAF přiblíží IBU, ukáže středeční den. Jisté je, že biatlonová unie je pod obrovským tlakem sportovců, kteří už v Anterselvě pohrozili, že budou bojkotovat závod s hromadným startem. "Nebýt toho, tak mimořádný kongres nemáme," uznává Hamza. A protest závodníků na mistrovství světa by měl pochopitelně ještě větší váhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy