Ticho před bouří? Rusové o biatlonovém dopingu mlčí. Stavidla by měl prolomit středeční kongres

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 2. 2017 6:13
Ve středu proběhne v Rakousku mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie, na kterém budou delegáti z 50 zemí projednávat zpřísnění antidopingových pravidel a také trestů pro ruské reprezentanty obviněné z účasti na systematickém dopování. Sami Rusové se k obviněním nevyjádřili.
Ruský fanoušek na biatlonu
Ruský fanoušek na biatlonu | Foto: ČTK

Fieberbrunn – Ve vzduchu je cítit velké očekávání. Ke středečnímu dni vzhlížejí biatlonisté i funkcionáři. Den před zahájením mistrovství světa se v rakouském Fieberbrunnu uskuteční mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU), aby projednal zpřísnění trestů za doping.

V první řadě ale všichni čekají, jak dopadne kauza kolem ruských reprezentantů a jejich centrálně organizovaného dopingu. Ruská strana dostala ultimátum vyjádřit se k obviněním do neděle pátého února. Termín je ovšem pryč a o nějakém vysvětlení ani vidu ani slechu.

"O ničem nevím, nic se ke mně nedostalo. Zkrátka až ve středu na kongresu se uvidí, kdo s jakými kartami hraje," řekl Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Mimořádný kongres IBU vyvolala hromadná iniciativa biatlonistů i funkcionářů z různých zemí během poslední zastávky Světového poháru v Anterselvě. Vadila jim liknavost unie v řešení ruského dopingu, do kterého bylo podle druhé zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) namočeno až 31 biatlonistů.

Zpráva vyšla v prosinci a od té doby IBU v čele s jejím norským prezidentem Andersem Bessebergem předběžně suspendovala pouze dvě údajné hříšnice Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovou, které už ale ukončily kariéru. U 22 případů pak unie zastavila řízení pro nedostatek důkazů a vyšetřování probíhá jen u zbylých sedmi. Ruská Ťumeň navíc v kalendáři stále figuruje jako pořadatel MS v roce 2021.

"Nedostatek důkazů? Materiálů je dost, kdo chce, tak ví, kdo nechce, tak lže," okomentoval kauzu Michal Polák z antidopingového výboru ČR.

A tak ani není divu, že se Michal Šlesingr, Francouz Martin Fourcade a Američan Lowell Bailey rozhodli sepsat petici, kde vyjádřili svou nespokojenost s opatrnými kroky IBU, a podepsalo se pod ni 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí.

Björndalen: Snad přijdou změny pravidel

Na mimořádném kongresu by nyní měli delegáti a funkcionáři ze zhruba 50 členských států projednat i celkové zpřísnění antidopingových pravidel. "Doufejme, že dojde ke změnám a do šampionátu už půjdeme s příslibem nových regulí," přeje si stále aktivní biatlonová legenda Ole Einar Björndalen. 

Zmiňovaná druhá zpráva WADA o státem řízeném ruském dopingu se týkala celkem 30 sportů. Biatlonová unie by se mohla inspirovat nekompromisním přístupem atletické IAAF, která v pondělí potvrdila, že suspendace ruských reprezentantů stále platí, a ti se tak s největší pravděpodobností nepředstaví ani v srpnu na londýnském mistrovství světa.

Na to konto se pak vyjádřil dlouholetý ministr sportu a nynější vicepremiér Ruska Vitalij Mutko. "Docházelo ke spoustě porušení pravidel. Dělali to sportovci a také mnoho trenérů, kteří neumějí pracovat bez využití dopingu. Ti už by měli odejít do důchodu," řekl pro státní agenturu R-Sport.

Nakolik se k přístupu IAAF přiblíží IBU, ukáže středeční den. Jisté je, že biatlonová unie je pod obrovským tlakem sportovců, kteří už v Anterselvě pohrozili, že budou bojkotovat závod s hromadným startem. "Nebýt toho, tak mimořádný kongres nemáme," uznává Hamza. A protest závodníků na mistrovství světa by měl pochopitelně ještě větší váhu.

 

Právě se děje

Další zprávy