Neodbytný Rybář nakonec trenérskou hvězdu uhnal. A další Nor se mu přihlásil sám

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 11. 2018 8:01
"Pro tohoto muže není ne odpověď," vyprávěl Nor Egil Gjelland o novopečeném sportovním řediteli českého biatlonu Ondřeji Rybářovi na tiskové konferenci před nadcházející sezonou. Právě někdejší šéftrenér české reprezentace lákal zahraniční posilu do ženského týmu a nakonec uspěl.
Ondřej Rybář.
Ondřej Rybář. | Foto: Milan Kammermayer

"Nevím, jestli jsem byl tak neodbytný, ale jsem rád, že tady Egila máme. V tu chvíli, kdy jsem to řešil, jsem chtěl jen to nejlepší, co může být. Na druhou stranu, on byl jednou z těch voleb, co jsme měli v hlavě, a vyšlo to, takže asi jsem přesvědčivý byl," řekl Aktuálně.cz Ondřej Rybář.

Norský biatlonový trenér mu ale na první nabídku opravdu řekl "ne". Chtěl si totiž od kolotoče Světového poháru odpočinout. Olympijský vítěz ze štafety z roku 2002 totiž nejprve vedl norskou reprezentaci žen a poté i mužů. Předloni skončil, cítil, že potřebuje pauzu, ale dlouho mu to nevydrželo.

"Když jsme se s Egilem setkali, byl to měsíc různých schůzek, probrali jsme náš biatlon od začátku do konce. I jeho pohled na to, jak by to mělo vypadat. Od prvního setkání ale bylo jasné, že tu cestu najdeme a dohodneme se," vypráví Rybář.

Pětačtyřicetiletý Gjelland se tak ujal české ženské reprezentace, absolvoval se závodnicemi první soustředění a zatím jsou slyšet ze všech stran samé kladné ohlasy.

"Je to člověk, který má velký nadhled. Profík, který mezi naše trenéry zapadl, nemá problémy, aby s nimi fungoval. Není to tak, že by byl on tím, co si dupne a chce to tak, ale dá se s ním mluvit a problémy komunikovat," říká sportovní ředitel svazu. 

Vedení ženského kolektivu není jednoduché, ale s tím má Gjelland bohaté zkušenosti. "Má doma tři dívky, dvě dcery a ženu, takže se ženami to bude zvládat dobře. Stejně jako Jirka Holubec, který má taky dvě dcery. Jsou tam trenéři, kteří by ženskému kolektivu mohli rozumět," směje se Rybář.

I tak si musel norský kouč zvykat na českou mentalitu i podmínky. "Věděl, že v Česku to bude jiné než v Norsku. Ze spousty věcí byl ale příjemně překvapený, asi měl pocit jako spousta lidí, že pořád patříme lehce k východu. Jsem rád, že poznal, že to tak není," dodává.

Vedle Gjellanda angažoval pro změnu do trenérského týmu mužů jiného Nora, Anderse Magnuse Bartliho, který nyní dělá asistenta Zdeňku Vítkovi.

"S Andersem jsem se potkal na Světovém poháru. Je to mladý kluk, který sám napsal na svaz dopis, že by měl zájem pracovat s českým biatlonem. Je jedním z těch, kteří mají zájem a chtějí něčím pomoct. Věděl, že budeme po sezoně měnit trenéry, tak se ozval. Je na něm vidět, že chce pracovat, a v Norsku tolik prostoru nedostane," vysvětlil Rybář.

"Já doufám, že jsme měli šťastnou ruku a že jsme v Norsku vybrali ty trenéry, kteří nejsou povýšení a necítí se jako velmoc biatlonu, ale berou to jako velkou výzvu," říká.

Že by to i v sezoně mohlo někdy skřípat v tom, že závodníky a trenéry dělí jazyková bariéra, toho se nebojí. 

"Sportovní hantýrka je daná, trošku byly obavy v detailech a v psychologii trenéra. Přece jen ne všechno se dá v cizím jazyce říct. Ale já tomu dávám přidanou hodnotu, protože když si sportovec musí něco přeložit, víc nad těmi věcmi přemýšlí. Rozhodně v tom nevidím překážku," myslí si Rybář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Další zprávy