Oběd mají na samotce, potkávají se jen na tréninku. Biatlonisté nechtějí nic riskovat

mih mih
10. 11. 2020 6:13
Start sezony se kvapem blíží a domácí karanténu kvůli nákaze koronavirem si nikdo nemůže dovolit. I proto finišují čeští biatlonisté přípravu v přísném režimu. Ve Švédsku mají muži, ženy, trenéři oddělené apartmány a všichni se potkávají pokud možno jen na tréninku.
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Šlesingr, Puskarčíková, Davidová, Jislová)
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Šlesingr, Puskarčíková, Davidová, Jislová) | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Na sedm týdnů se čeští biatlonisté rozloučili s Českou republikou a vyrazili na první výpravu, která vyvrcholí zastávkami Světového poháru v Kontiolahti a v Hochfilzenu. 

Ještě před tím ale absolvují závěrečné soustředění ve švédském Idre, kam minulý týden ve středu přijeli. Podléhají ovšem přísnému režimu, aby během pandemie koronaviru zbytečně neriskovali nákazu. 

"Jsem moc rád, že všech 32 lidí prošlo testy a mohlo odcestovat do Švédska. Až mě to překvapilo. Snažili jsme se na všechny apelovat, aby byli aspoň pět dní před testy v izolaci a pak v ní zůstali až do odjezdu. Všichni k tomu přistoupili zodpovědně," pochvaloval si v rozhovoru pro web českého biatlonu sportovní ředitel a trenér mužů v jedné osobě Ondřej Rybář.

Přestože švédské středisko poblíž norských hranic obsadila celá česká biatlonová špička včetně juniorů, snaží se trenéři poskládat harmonogram tak, aby ke kontaktům na místě docházelo co nejméně.

"Každý bude mít jiný režim. Nechceme, aby docházelo ke zbytečnému míchání sportovců," dodal Rybář.

Tým s sebou vzal i vlastního kuchaře, ale společné posezení u oběda či večeře se nekoná. "Jídlo se roznáší, každý jí u sebe. Občas je nějaká krátká schůze, ale jinak se potkáváme více méně jen na tréninku," popsal systém asistent trenéra žen Jiří Holubec. 

Podmínky ve Švédsku si čeští trenéři pochvalují. "Navezli tu z depozitu zhruba pětikilometrový okruh. Sníh je poměrně tvrdý, i když teď moc nemrzne. Lyžovat se dá v pohodě," prohlásil Holubec.

Na trati se Češi střídají s domácí reprezentací. O víkendu pak všechny čekají testovací závody, které pořádají právě Švédové. "Uvidíme ale, kolik nám Švédové pustí lidí na start," dumá ještě Rybář.

Jisté je, že už 20. listopadu se musí většina reprezentace přesunout do finského Kontiolahti, kde o týden později odstartuje první zastávka Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy