Oběd mají na samotce, potkávají se jen na tréninku. Biatlonisté nechtějí nic riskovat

mih mih
10. 11. 2020 6:13
Start sezony se kvapem blíží a domácí karanténu kvůli nákaze koronavirem si nikdo nemůže dovolit. I proto finišují čeští biatlonisté přípravu v přísném režimu. Ve Švédsku mají muži, ženy, trenéři oddělené apartmány a všichni se potkávají pokud možno jen na tréninku.
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Šlesingr, Puskarčíková, Davidová, Jislová)
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Šlesingr, Puskarčíková, Davidová, Jislová) | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Na sedm týdnů se čeští biatlonisté rozloučili s Českou republikou a vyrazili na první výpravu, která vyvrcholí zastávkami Světového poháru v Kontiolahti a v Hochfilzenu. 

Ještě před tím ale absolvují závěrečné soustředění ve švédském Idre, kam minulý týden ve středu přijeli. Podléhají ovšem přísnému režimu, aby během pandemie koronaviru zbytečně neriskovali nákazu. 

"Jsem moc rád, že všech 32 lidí prošlo testy a mohlo odcestovat do Švédska. Až mě to překvapilo. Snažili jsme se na všechny apelovat, aby byli aspoň pět dní před testy v izolaci a pak v ní zůstali až do odjezdu. Všichni k tomu přistoupili zodpovědně," pochvaloval si v rozhovoru pro web českého biatlonu sportovní ředitel a trenér mužů v jedné osobě Ondřej Rybář.

Přestože švédské středisko poblíž norských hranic obsadila celá česká biatlonová špička včetně juniorů, snaží se trenéři poskládat harmonogram tak, aby ke kontaktům na místě docházelo co nejméně.

"Každý bude mít jiný režim. Nechceme, aby docházelo ke zbytečnému míchání sportovců," dodal Rybář.

Tým s sebou vzal i vlastního kuchaře, ale společné posezení u oběda či večeře se nekoná. "Jídlo se roznáší, každý jí u sebe. Občas je nějaká krátká schůze, ale jinak se potkáváme více méně jen na tréninku," popsal systém asistent trenéra žen Jiří Holubec. 

Podmínky ve Švédsku si čeští trenéři pochvalují. "Navezli tu z depozitu zhruba pětikilometrový okruh. Sníh je poměrně tvrdý, i když teď moc nemrzne. Lyžovat se dá v pohodě," prohlásil Holubec.

Na trati se Češi střídají s domácí reprezentací. O víkendu pak všechny čekají testovací závody, které pořádají právě Švédové. "Uvidíme ale, kolik nám Švédové pustí lidí na start," dumá ještě Rybář.

Jisté je, že už 20. listopadu se musí většina reprezentace přesunout do finského Kontiolahti, kde o týden později odstartuje první zastávka Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy