Davidová doběhla čtrnáctá, Krčmář chyboval vleže a skončil až ve třetí desítce

18. 12. 2022 12:49
První závody s hromadným startem v aktuální sezoně Světového poháru českým biatlonistům nepřinesly umístění v první desítce. Nejlépe si ve francouzském Annecy vedla Markéta Davidová, která po třech trestných kolech obsadila 14. příčku. Jediný Čech mezi muži Michal Krčmář si závod pokazil třemi chybami hned při úvodní položce vleže a skončil jednadvacátý.
Michal Krčmář
Michal Krčmář | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Trať už nebyla tak ledovatá jako při sobotních stíhačkách, kdy se na ní řada závodníků včetně Davidové hodně trápila. Tentokrát aktuální jednička českého týmu Davidová držela dvě kola kontakt s nejlepšími, ale pak udělala při druhé položce dvě chyby a propadla se do druhé desítky.

Nula v závěru ji posunula na čtrnáctou příčku, na které i po závěrečném kole zůstala. Druhá Češka Jessica Jislová obsadila se dvěma chybami kvůli druhému nejpomalejšímu běhu 24. příčku.

Davidová ztratila rovnou minutu na vítěznou Hauserovou, která v závodě bez čisté střelby chybovala jen jednou. Vítězná Rakušanka nechala o 12,3 sekundy za sebou vedoucí ženu SP Julii Simonovou. Třetí k radosti domácích fanoušků skončila jiná Francouzka Anais Chevalierová-Bouchetová.

Krčmář musel hned po první položce na tři trestná kola a propadl se na chvost pole. "Měl jsem celé grupetto (položku) vytažené nahoru na dvanáct hodin, takže jsem na druhou položku pak cvakal dolů," komentoval střelecký nezdar v České televizi. Za nepřesnostmi viděl zřejmě problémy s dýcháním. "První kolo jsem jel na hraně, abych držel kontakt s čelem, tak jsem to možná pak neprodýchal správně," dodal.

Pak byl Krčmář dvakrát přesný a udělal jednu chybu na závěrečné stojce, takže se posouval pořadím vzhůru. Nakonec skončil těsně za druhou desítkou. Ztratil minutu a tři čtvrtě na vítězného Daleho, který se z triumfu v závodě Světového poháru radoval více než po dvou letech.

Stejně jako v sobotu byly stupně vítězů čistě norské. Dale ve finiši porazil vítěze stíhačky Sturlu Holma Laegreida, třetí znovu skončil lídr SP Johannes Thingnes Bö. Celkem reprezentanti této biatlonové velmoci získali v mužských závodech v Annecy osm z devíti medailí.

Biatlonisty nyní čeká vánoční pauza. Světový pohár bude pokračovat od 5. do 8. ledna zastávkou ve slovinské Pokljuce.

SP v biatlonu v Annecy (Francie) - závody s hromadným startem - muži (15 km): 1. Dale 35:02,2 (2), 2. Laegreid -0,3 (2), 3. J.T. Bö (všichni Nor.) -10,6 (3), 4. Fabien Claude (Fr.) -17,2 (3), 5. Christiansen -19,1 (3), 6. T. Bö (oba Nor.) -20,6 (2), … 21. Krčmář (ČR) -1:45,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 599, 2. Laegreid 565, 3. Jacquelin (Fr.) 319, 4. Christiansen 285, 5. Fabien Claude 275, 6. Ponsiluoma (Švéd.) 273, …15. Krčmář 200, 35. Štvrtecký 59, 40. Mikyska (oba ČR) 41.

Ženy (12,5 km): 1. Hauserová (Rak.) 33:54,1 (1), 2. Simonová -12,3 (2), 3. Chevalierová-Bouchetová (obě Fr.) -14,3 (1), 4. E. Öbergová (Švéd.) -15,8 (2), 5. Chauveauová -22,6 (2), 6. Jeanmonnotová (obě Fr.) -27,2 (2), …14. Davidová -1:00,0 (3), 24. Jislová -1:56,2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 21 závodů): 1. Simonová 471, 2. E. Öbergová 395, 3. Vittozziová (It.) 373, 4. Hermannová-Wicková (Něm.) 356, 5. Tandrevoldová (Nor.) 349, 6. Perssonová (Švéd.) 328, …8. Davidová 293, 34. Jislová 68, 53. Voborníková 19, 63. Václavíková 2.