Dívčí biatlonová válka. Wiererová má v italském týmu protekci, stěžuje si Vittozziová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 2. 2020 12:01
Celou aktuální sezonu si biatlonoví odborníci lámou hlavu, kam se poděla forma loňské druhé ženy Světového poháru Italky Lisy Vittozziové. Nyní se ukázalo, že to bude z velké části dusnou atmosférou v týmu, kterou způsobila její rivalita s úřadující královnou startovního pole Dorotheou Wiererovou.
Dorothea Wiererová
Dorothea Wiererová | Foto: Reuters

Loni touto dobou byli italští biatlonoví fanoušci v sedmém nebi. Dvě závodnice s puškou z jejich reprezentace útočily na velký křišťálový glóbus. Vedoucí Dorotheu Wiererovou naháněla její týmová parťačka Vittozziová.

Nakonec ji nedostihla, rozdíl mezi nimi byl pouhých 22 bodů. Náskok, který se dá dohnat i ztratit v jediném závodě. O rok později se zdá, že devětadvacetileté Italce pomohly k triumfu i nadstandardní podmínky, které v týmu má.

Její o čtyři roky mladší kolegyně si totiž před nadcházejícím mistrovství světa v rozhovoru pro list Messaggero Veneto nebrala servítky a prozradila, jak to tehdy s bojem o body bylo.

"Na loňském mistrovství světa v Östersundu dostala Doro na štafetu volno tak, aby mohla odpočívat před závody s hromadným startem. Já jsem do štafety musela nastoupit," vypráví naštvaná Vittozziová.

Oficiální důvody, proč nejlepší italská biatlonistka chybí v nominaci na závod ženských kvartet, byly zdravotní. Italky bez vedoucí ženy Světového poháru braly až desáté místo. Wiererová pak naskočila do masáku a stala se mistryní světa.

"Že dostala takovou výhodu od trenérů, jsem vzala hodně špatně. Nesouhlasila jsem s tím a ztratila jsem potřebný klid," uvedla Vittozziová. 

Zároveň přiznala, že dusno v týmu ovlivnilo nejen konec minulého ročníku Světového poháru, ale i její vstup do sezony další. Vittozziová se dlouho hledala a až v posledních závodech se vytáhla alespoň do první desítky celkového hodnocení. 

"Věci, které se staly, mě ovlivnily pozitivně i negativně. Snažím se s tou situací srovnat a soustředit se na to, co je dobré pro mě i pro tým, protože zapšklost nevede k ničemu," vysvětlila. 

S krajankou a momentálně druhou ženou Světového poháru se ale dál nebaví. "Nejsme kamarádky, ten incident jsme spolu ani nijak zvlášť neprobíraly. Jsme prostě soupeřky, respektujeme se a jinak mě nezajímá," dodala Vittoziová. 

Dusno v italském týmu je o to peprnější, že letošní světový šampionát se odehraje na jeho domácí půdě v Anterselvě. Podle italských médií ani sama Wiererová nenese konflikt v týmu moc dobře, přitom by obě hlavní aktérky měly zahajovat mistrovství v závodu smíšených štafet.

Do kauzy se vložila i maminka Vitozziové Nadia Fontana a Wiererové se trochu překvapivě zastala. "Nebyla to její chyba, ale trenérského týmu, který situaci vůbec nezvládl. Vůbec neměli respekt k Lise," napsala na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy