Dívčí biatlonová válka. Wiererová má v italském týmu protekci, stěžuje si Vittozziová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 2. 2020 12:01
Celou aktuální sezonu si biatlonoví odborníci lámou hlavu, kam se poděla forma loňské druhé ženy Světového poháru Italky Lisy Vittozziové. Nyní se ukázalo, že to bude z velké části dusnou atmosférou v týmu, kterou způsobila její rivalita s úřadující královnou startovního pole Dorotheou Wiererovou.
Dorothea Wiererová
Dorothea Wiererová | Foto: Reuters

Loni touto dobou byli italští biatlonoví fanoušci v sedmém nebi. Dvě závodnice s puškou z jejich reprezentace útočily na velký křišťálový glóbus. Vedoucí Dorotheu Wiererovou naháněla její týmová parťačka Vittozziová.

Nakonec ji nedostihla, rozdíl mezi nimi byl pouhých 22 bodů. Náskok, který se dá dohnat i ztratit v jediném závodě. O rok později se zdá, že devětadvacetileté Italce pomohly k triumfu i nadstandardní podmínky, které v týmu má.

Její o čtyři roky mladší kolegyně si totiž před nadcházejícím mistrovství světa v rozhovoru pro list Messaggero Veneto nebrala servítky a prozradila, jak to tehdy s bojem o body bylo.

"Na loňském mistrovství světa v Östersundu dostala Doro na štafetu volno tak, aby mohla odpočívat před závody s hromadným startem. Já jsem do štafety musela nastoupit," vypráví naštvaná Vittozziová.

Oficiální důvody, proč nejlepší italská biatlonistka chybí v nominaci na závod ženských kvartet, byly zdravotní. Italky bez vedoucí ženy Světového poháru braly až desáté místo. Wiererová pak naskočila do masáku a stala se mistryní světa.

"Že dostala takovou výhodu od trenérů, jsem vzala hodně špatně. Nesouhlasila jsem s tím a ztratila jsem potřebný klid," uvedla Vittozziová. 

Zároveň přiznala, že dusno v týmu ovlivnilo nejen konec minulého ročníku Světového poháru, ale i její vstup do sezony další. Vittozziová se dlouho hledala a až v posledních závodech se vytáhla alespoň do první desítky celkového hodnocení. 

"Věci, které se staly, mě ovlivnily pozitivně i negativně. Snažím se s tou situací srovnat a soustředit se na to, co je dobré pro mě i pro tým, protože zapšklost nevede k ničemu," vysvětlila. 

S krajankou a momentálně druhou ženou Světového poháru se ale dál nebaví. "Nejsme kamarádky, ten incident jsme spolu ani nijak zvlášť neprobíraly. Jsme prostě soupeřky, respektujeme se a jinak mě nezajímá," dodala Vittoziová. 

Dusno v italském týmu je o to peprnější, že letošní světový šampionát se odehraje na jeho domácí půdě v Anterselvě. Podle italských médií ani sama Wiererová nenese konflikt v týmu moc dobře, přitom by obě hlavní aktérky měly zahajovat mistrovství v závodu smíšených štafet.

Do kauzy se vložila i maminka Vitozziové Nadia Fontana a Wiererové se trochu překvapivě zastala. "Nebyla to její chyba, ale trenérského týmu, který situaci vůbec nezvládl. Vůbec neměli respekt k Lise," napsala na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy