Davidová si snad zkrátila trať, jak byla rychlá. Češi velkolepě probudili naději

av av
14. 1. 2019 9:57
Nejlepší výsledky štafet za poslední roky. Ženy skončily v neděli v Oberhofu třetí, muži finišovali na čtvrté pozici. Český biatlon se dokázal prakticky zničehonic vrátit do světové špičky.
Šťastné české biatlonistky v cíli oberhofské štafety.
Šťastné české biatlonistky v cíli oberhofské štafety. | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Na takovou neděli čeští biatlonoví fanoušci dlouho čekali. A dočkali se v Oberhofu, ve chvíli, kdy něco podobného nemohl čekat snad ani ten největší optimista. Úspěchy štafet jsou o to cennější, že byly založené na odvážných experimentech. A jejich význam nemůže znehodnotit ani fakt, že některé hvězdy do nedělních klání nenastoupily.

Trenérům absolutně vyšlo netradiční složení. Charvátová a Moravec na prvních úsecích. Premiéroví finišmani Puskarčíková a Krupčík. Vše zafungovalo na podtrženou jedničku.

Český biatlon může velebit hned několik nadstandardních individuálních výkonů. Tu nejsladší smetanu v podobě chvály ze všech stran ale v neděli slízli servismani národního týmu.

"Musím je vyzdvihnout. Strávili celý den v tom mokru, ale odvedli naprosto perfektní práci. Všechna čest," hodnotil asistent trenéra žen Jiří Holubec na svazovém webu Tomáše Žídka a jeho pomocníky.

Jeden z hrdinů mužské štafety Tomáš Krupčík se v posledním úseků běžecky držel na podobné úrovni jako Francouz Martin Fourcade. I on dával hlavní zásluhy českému servisu. "Cítil jsem se dobře, to ano. Ale musím říct, že jsme měli skvěle připravené lyže. To hodně pomohlo," zdůraznil.

Právě Krupčík, který se vrátil k závodění po nemoci, může být jedním ze symbolů českého obrození. Sám neskrývá vysoké ambice poté, co si skvěle zajetou štafetou zvýšil sebevědomí. "Už se těším do Ruhpoldingu. Rád bych atakoval body, ne-li něco vyššího," prohlásil cílevědomě.

V Oberhofu se ukázal nejen on. Vynikající výkon předvedl také Ondřej Moravec a bravurně si na třetím úseku vedl dvacetiletý Jakub Štvrtecký. Nebýt trestného kola Michala Krčmáře, mohli Češi vystoupat na stupně vítězů. Ovšem to, že by v těžkých podmínkách nikdo střelecky neselhal, nebylo příliš pravděpodobné.

To samé platilo u českých žen. Lucie Charvátová na prvním úseku zvládla úvodní ležku bez jediného dobíjení, ve stoje ale musela na trestné kolo. Výraznou ztrátu to tentokrát neznamenalo, protože podobně si vedla i celá řada dalších biatlonistek.

O to výjimečnější byl výkon dalších Češek. Veronika Vítková pouze dvakrát dobíjela, Eva Puskarčíková jen jednou a Markéta Davidová odpálila biatlonovou bombu dechberoucím střeleckým představením bez jediného omylu.

"Koukal jsem jako blázen. Ty podmínky nebyly tak dobré, že by v nich měl někdo zastřílet čistě nebo s jedním dobíjením. Byly fakt těžké. Smekám," nemohl Holubec nechválit. 

Největší pozornost na sebe strhla Davidová. "Ta si snad zkrátila trať, to není možné," smála se její spolubydlící a kamarádka Puskarčíková. Dvaadvacetiletá biatlonistka pak prozradila svou taktiku, která vlastně spočívala v absenci jakékoli taktiky: "Snažila jsem se netaktizovat. Na té rovince před střelnicí sice hodně foukalo a bylo výhodnější jet za někým. Ale já jsem si říkala, že pojedu, jako bych jela sprint a nebudu se na nikoho ohlížet."

Střelbu měla na svém úseku nejrychlejší a běžecky se jí dokázala vyrovnat jen Francouzka Justine Braisazová. Davidová tak svým výkonem znovu rozdmýchala naděje vztahující se k její (snad) zářivé budoucnosti.

"Jsem moc ráda, že se mi to povedlo. Před štafetami bývám nervóznější než před individuálními závody," prozradila. I ona musela podtrhnout své skvěle připravené lyže. Stejně jako Puskarčíková, další z hrdinek, která nakonec dovezla Češky k šokujícímu bronzu.

S výkonnostní krizí se nadále srovnává Veronika Vítková. Bronzový úspěch ze štafety by ale pro ni mohl být správný odrazovým můstkem. 

"Chtěla bych být ještě trochu jinde a štafetě víc pomoct, ale dělala jsem, co jsem mohla, a dopadlo to dobře," řekla Vítková České televizi. "Věřím, že pro Verču bude dnešní medaile povzbuzením, že bude mít zase víc radosti z biatlonu," dodal Holubec.

Tu teď mají i fanoušci. Český biatlon se stejně jako loni probudil hned v úvodu nového roku. Od středy budeme moci sledovat, zda bude návrat na vrchol pokračovat i v Ruhpoldingu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy