Davidová si snad zkrátila trať, jak byla rychlá. Češi velkolepě probudili naději

av av
14. 1. 2019 9:57
Nejlepší výsledky štafet za poslední roky. Ženy skončily v neděli v Oberhofu třetí, muži finišovali na čtvrté pozici. Český biatlon se dokázal prakticky zničehonic vrátit do světové špičky.
Šťastné české biatlonistky v cíli oberhofské štafety.
Šťastné české biatlonistky v cíli oberhofské štafety. | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Na takovou neděli čeští biatlonoví fanoušci dlouho čekali. A dočkali se v Oberhofu, ve chvíli, kdy něco podobného nemohl čekat snad ani ten největší optimista. Úspěchy štafet jsou o to cennější, že byly založené na odvážných experimentech. A jejich význam nemůže znehodnotit ani fakt, že některé hvězdy do nedělních klání nenastoupily.

Trenérům absolutně vyšlo netradiční složení. Charvátová a Moravec na prvních úsecích. Premiéroví finišmani Puskarčíková a Krupčík. Vše zafungovalo na podtrženou jedničku.

Český biatlon může velebit hned několik nadstandardních individuálních výkonů. Tu nejsladší smetanu v podobě chvály ze všech stran ale v neděli slízli servismani národního týmu.

"Musím je vyzdvihnout. Strávili celý den v tom mokru, ale odvedli naprosto perfektní práci. Všechna čest," hodnotil asistent trenéra žen Jiří Holubec na svazovém webu Tomáše Žídka a jeho pomocníky.

Jeden z hrdinů mužské štafety Tomáš Krupčík se v posledním úseků běžecky držel na podobné úrovni jako Francouz Martin Fourcade. I on dával hlavní zásluhy českému servisu. "Cítil jsem se dobře, to ano. Ale musím říct, že jsme měli skvěle připravené lyže. To hodně pomohlo," zdůraznil.

Právě Krupčík, který se vrátil k závodění po nemoci, může být jedním ze symbolů českého obrození. Sám neskrývá vysoké ambice poté, co si skvěle zajetou štafetou zvýšil sebevědomí. "Už se těším do Ruhpoldingu. Rád bych atakoval body, ne-li něco vyššího," prohlásil cílevědomě.

V Oberhofu se ukázal nejen on. Vynikající výkon předvedl také Ondřej Moravec a bravurně si na třetím úseku vedl dvacetiletý Jakub Štvrtecký. Nebýt trestného kola Michala Krčmáře, mohli Češi vystoupat na stupně vítězů. Ovšem to, že by v těžkých podmínkách nikdo střelecky neselhal, nebylo příliš pravděpodobné.

To samé platilo u českých žen. Lucie Charvátová na prvním úseku zvládla úvodní ležku bez jediného dobíjení, ve stoje ale musela na trestné kolo. Výraznou ztrátu to tentokrát neznamenalo, protože podobně si vedla i celá řada dalších biatlonistek.

O to výjimečnější byl výkon dalších Češek. Veronika Vítková pouze dvakrát dobíjela, Eva Puskarčíková jen jednou a Markéta Davidová odpálila biatlonovou bombu dechberoucím střeleckým představením bez jediného omylu.

"Koukal jsem jako blázen. Ty podmínky nebyly tak dobré, že by v nich měl někdo zastřílet čistě nebo s jedním dobíjením. Byly fakt těžké. Smekám," nemohl Holubec nechválit. 

Největší pozornost na sebe strhla Davidová. "Ta si snad zkrátila trať, to není možné," smála se její spolubydlící a kamarádka Puskarčíková. Dvaadvacetiletá biatlonistka pak prozradila svou taktiku, která vlastně spočívala v absenci jakékoli taktiky: "Snažila jsem se netaktizovat. Na té rovince před střelnicí sice hodně foukalo a bylo výhodnější jet za někým. Ale já jsem si říkala, že pojedu, jako bych jela sprint a nebudu se na nikoho ohlížet."

Střelbu měla na svém úseku nejrychlejší a běžecky se jí dokázala vyrovnat jen Francouzka Justine Braisazová. Davidová tak svým výkonem znovu rozdmýchala naděje vztahující se k její (snad) zářivé budoucnosti.

"Jsem moc ráda, že se mi to povedlo. Před štafetami bývám nervóznější než před individuálními závody," prozradila. I ona musela podtrhnout své skvěle připravené lyže. Stejně jako Puskarčíková, další z hrdinek, která nakonec dovezla Češky k šokujícímu bronzu.

S výkonnostní krizí se nadále srovnává Veronika Vítková. Bronzový úspěch ze štafety by ale pro ni mohl být správný odrazovým můstkem. 

"Chtěla bych být ještě trochu jinde a štafetě víc pomoct, ale dělala jsem, co jsem mohla, a dopadlo to dobře," řekla Vítková České televizi. "Věřím, že pro Verču bude dnešní medaile povzbuzením, že bude mít zase víc radosti z biatlonu," dodal Holubec.

Tu teď mají i fanoušci. Český biatlon se stejně jako loni probudil hned v úvodu nového roku. Od středy budeme moci sledovat, zda bude návrat na vrchol pokračovat i v Ruhpoldingu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy