Böovo panování skončilo, SP vyhraje Fillon Maillet. Davidová v masáku doběhla desátá

Aktualizováno 12. 3. 2022 16:19
Biatlonista Quentin Fillon Maillet je poprvé celkovým vítězem Světového poháru. Devětadvacetiletý francouzský reprezentant si velký glóbus definitivně zajistil dnešním druhým místem v závodu s hromadným startem v estonském Otepää. Před závěrečnými třemi závody příští týden v Oslu má už nedostižný náskok.
Francouzský biatlonista Quentin Fillon Maillet na olympijských hrách v Pekingu.
Francouzský biatlonista Quentin Fillon Maillet na olympijských hrách v Pekingu. | Foto: Reuters

V Otepää nestačil Fillon Maillet v hromadném závodu pouze na Nora Vetleho Sjastada Christiansena, se kterým prohrál o necelých šest vteřin. Český biatlonista Michal Krčmář obsadil mezi třicítkou startujících po třech chybách na střelnici 24. místo.

V závodu žen dojela desátá Markéta Davidová. Vyhrála Švédka Elvira Öbergová a ještě tak stále může ohrozit v boji o celkový triumf v SP Norku Marte Olsbuovou Röiselandovou, která dojela v závodu třetí.

"Velký glóbus jsem měl víceméně jistý, stačilo mi dojet třiadvacátý, ale já jsem chtěl vyhrát. Proto jsem byl trošku frustrovaný, ale jinak je to krásný den," řekl pětinásobný medailista z her v Pekingu Fillon Maillet, který má na kontě 870 bodů a před druhým v pořadí Emilienem Jacquelinem vede o 245 bodů. "Spousta lidí mi říkala, že to pořádně oslavíme, ale ještě nás čekají závody a nechci je jen odjet. Raději trénuju a závodím než chodím na party," řekl Fillon Maillet.

Fillon Maillet tak ukončil tříleté panování Nora Johannese Thingnese Böa. Stal se čtvrtým celkovým francouzským vítězem SP mezi muži. Před ním uspěli Patrice Bailly-Salins (1994), Raphaël Poirée (2000, 2001, 2002, 2004) a Martin Fourcade (2012 až 2018).

Christiansen, druhý muž olympijského závodu s hromadným startem, ani jednou neminul a v posledním kole odrazil nápor Fillona Mailleta, který jel jeden trestný okruh. "Byl to perfektní den. Výborná trať, skvělí fanoušci a všechny trefené terče," řekl Nor po závodu v televizi.

Davidová byla po první střelbě a jednom trestném okruhu až šestadvacátá, ale výborně běžela. Měla pátý čas, ve zbylých třech střeleckých položkách chybovala už jen jednou a vytáhla se na desáté místo. "Mě to dneska bavilo. Udělala jsem, na co jsem měla, a bohužel to letos nestačí na bednu, ale desáté místo beru všemi deseti," řekla Davidová v České televizi.

Jessica Jislová na trati po kolizi s Norkou Ingrid Landmark Tandrevoldovou spadla, po závěrečné stojce musela na dvě trestná kola a dojela čtyřiadvacátá. Elvira Öbergová se do čela dostala po poslední stojce a vyhrála o 4,5 vteřiny před Němkou Denise Herrmannovou, která v závěru odsunula na třetí místo Olsbuovou Röiselandovou.

SP v biatlonu v Otepää (Estonsko) - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Christiansen (Nor.) 34:29,6 (0 trest. okruhů), 2. Fillon Maillet (Fr.) -5,9 (1), 3. Bakken (Nor.) -15,5 (1), 4. Guigonnat (Fr.) -30,5 (0), 5. Lesser (Něm.) -38,6 (1), 6. Hofer (It.) -46,4 (2), 7. Andersen (Nor.) -49,9 (2), 8. Jacquelin (Fr.) -52,5 (1), 9. Samuelsson (Švéd.) -55,7 (1), 10. Laegreid (Nor.) -1:01,9 (3), …24. Krčmář (ČR) -2:37,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 22 závodů): 1. Fillon Maillet 870, 2. Jacquelin 625, 3. Samuelsson 596, 4. Christiansen 594, 5. Laegreid 574, 6. T. Bö (Nor.) 545, …28. Krčmář 274, 64. Václavík 45, 65. Štvrtecký (oba ČR) 44.

Ženy (12,5 km): 1. E. Öbergová (Švéd.) 34:41,6 (1), 2. Herrmannová (Něm.) -4,5 (2), 3. Röiselandová (Nor.) -4,8 (1), 4. Perssonová (Švéd.) -5,9 (1), 5. Preussová -8,1 (1), 6. Voigtová (obě Něm.) -13,8 (0), 7. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -15,2 (3), 8. Eckhoffová (Nor.) -17,4 (2), 9. H. Öbergová (Švéd.) -27,1 (2), 10. Davidová -40,4 (2), …24. Jislová (obě ČR) -2:26,7 (2).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 22 závodů): 1. Röiselandová 807, 2. E. Öbergová 725, 3. H. Öbergová 618, 4. Alimbekavová (Běl.) 589, 5. Hauserová (Rak.) 577, 6. Wiererová (It.) 548, …12. Davidová 454, 19. Jislová 365, 70. Charvátová 33, 72. Puskarčíková 30, 88. Voborníková a Vinklárková obě 12, 98. Teplá (všechny ČR) 5.