Basketbalisté porazili Turecko a ME je už velmi blízko

27. 8. 2012 22:18
Čeští basketbalisté v evropské kvalifikaci porazili vicemistry světa z Turecka 82:64.
Další zápas čeká české reprezentanty ve čtvrtek. Postaví se Bělorusku
Další zápas čeká české reprezentanty ve čtvrtek. Postaví se Bělorusku | Foto: ČTK

Chomutov  - Cenný skalp si připsali čeští basketbalisté v evropské kvalifikaci.

Porazili totiž vicemistry světa z Turecka 82:64. K výhře vykročili hlavně díky výkonu ve druhém poločase.

Po triumfu v Chomutově se v přímém souboji udrželi na druhém místě skupiny F a zvýšili naděje na postup na ME ve Slovinsku v příštím roce.

Turečtí favorité ukázali sílu i bez svých největších hvězd a respekt si v Chomutově snažili vydobýt ostrým nástupem, kdy si rychle získali pětibodové vedení.

Karta se začala obracet ve chvíli, kdy na hřiště v páté minutě naskočil Welsch.

Ten za šest minut nasbíral osm bodů, stejný kousek předvedl i pivot Benda, který si od koše tradičně chytře odskakoval do volných střeleckých pozic.

Kudláček odehrál životní zápas

Když Češi přidali i výbornou obranu, v níž proti obrovitému Erdenovi vynikal Balvín, a na začátku druhé desetiminutovky soupeře přinutili k pěti rychlým ztrátám, drželi sedmibodové vedení.

Turci sílící český nápor před poločasem utnuli, když na hřiště z lavičky poslali tahouny Erdena s rozehrávačem Gülerem.

Horší konec poločasu si domácí vynahrazovali od třetí čtvrtiny.

K velkému výkonu se vypjali hlavně Benda s rozehrávačem Kudláčkem, který odehrál asi životní zápas.

Češi rychle vedli o deset bodů, skórovali z rychlých brejků i vypracovaných akcí.

Povedenými akcemi se blýskli Pumprla s rozehrávačem Satoranským, po jejichž koších už nebylo o triumfu domácích pochyb.

Český tým má nyní bilanci tří výher a jedné porážky, na šampionát by za jistých okolností mohl postoupit i ze třetí pozice.

Další zápas sehrají ve čtvrtek opět v Chomutově s Běloruskem.

Výsledek:

ČR - Turecko 82:64 (21:19, 35:30, 57:48)

Nejvíce bodů: Satoranský 16, Benda, Welsch a Kudláček po 14 - Erden a Gönlüm po 13, Cetin 12, Preldžič 10. Rozhodčí: Lottermoser (Něm.), Mažič (Srb.), Hordov (Chorv.). Fauly: 18:19. Trestné hody: 22/15 - 9/7. Trojky: 3:7. Diváci: 1200.

Portugalsko - Bělorusko 75:82 (15:28, 37:44, 57:58)