Baník vyhrál i v Arménii a v stvrdil postup v Konferenční lize. Stejně tak Boleslav

1. 8. 2024 18:54
Fotbalisté Ostravy vyhráli v odvetě 2. předkola Konferenční ligy v Jerevanu nad Urartu 2:0 a stvrdili hladký postup do další fáze kvalifikace. V úvodním duelu doma před týdnem zvítězili 5:1. Mladá Boleslav zvítězila 1:0 na hřišti litevského Transinvestu a také postoupila do dalšího předkola.
Radost fotbalistů Baníku.
Radost fotbalistů Baníku. | Foto: Roman Vlachynský / fcb.cz

Baník poslal na stadionu čtvrtého celku minulé sezony arménské ligy do vedení ve 22. minutě brazilský kapitán Ewerton a pojistku přidal krátce po změně stran Matěj Chaluš.

Ostravští si připsali teprve druhý postup ze sedmi pohárových dvojzápasů od rozdělení federace. Ve 3. předkole se utkají s FC Kodaň. Dánský favorit zdolal v domácí odvetě gibraltarský tým Magpies 5:1 a po výhře 3:0 venku hladce postoupil.

Kvůli zápasu s Kodaní Baník neodehraje v neděli ligové utkání v Karviné. Svěřenci trenéra Pavla Hapala již v úterý odcestují do Dánska k úvodnímu utkání 3. předkola, které je na programu ve středu.

Slezané nemuseli v odvetě ani část utkání prožít v obavách o postup. Trenér Pavel Hapal i vzhledem k tomu, že jeho tým bude mít v případě souboje s Kodaní odložený nedělní ligový zápas v Karviné, postavil v podstatě nejsilnější sestavu.

Pokud mělo Urartu nějaký plán na úvodní ofenzivu, hosté ho bez problémů eliminovali a sami více hrozili. Při chuti byl Ewerton, který nejprve prověřil sedmnáctiletého brankáře Kazarjana dělovkou z dálky, aby ve 22. minutě po průniku Buchty ze strany dorazil míč poskakující na malém vápně do sítě. Brazilský křídelník skóroval ve třetím soutěžním utkání po sobě, o víkendu zajistil Baníku ligovou výhru nad Jabloncem.

Jerevanský celek by v tu chvíli musel dát minimálně pět gólů bez jediného inkasovaného, aby dotáhl odvetu aspoň do prodloužení, a podle obrazu hry bylo zjevné, že to není v jeho silách. Hosté měli zápas pevně pod kontrolou.

Druhý gól mohl ve 41. minutě po pohledné kolmé akci Grygara s Kubalou přidat Buchta, ale na poslední chvíli jeho sólo překazil skluzem domácí obránce. Pak o sobě dal znovu vědět Ewerton, jehož ránu z přímého kopu s obtížemi vyrazil Kazarjan před sebe.

I ve druhé půli si Ostrava, kterou v daleké Arménii podporovaly na tři stovky fanoušků, jistě kráčela pro potvrzení postupu. Ve 49. minutě přečkala zcela ojedinělou příležitost Movsesjana, proti němuž v soutěžní premiéře za Baník zasáhl gólman Holec.

Za dvě minuty po rohu agilního Ewertona a voleji nepokrytého Chaluše zvýšili hosté své vedení na rozdíl dvou gólů. Šestadvacetiletý stoper se po letním příchodu dočkal první soutěžní branky za Slezany.

Rozdíl mezi týmy byl chvilkami výrazný. Baník dlouhé minuty kombinoval s míčem na útočné polovině a stejně jako v prvním utkání díky rychlejší hře soupeře nepustil prakticky k ničemu. Za stavu 2:0 pro Ostravu tempo opadlo, Slezané se spokojili s údržbou a pohodlně zápas dovedli do vítězného konce.

Rozhodl střídající Vojta

Mladá Boleslav navázala na domácí výhru 2:0. Ve Vilniusu dnes rozhodl jediným gólem v 78. minutě střídající útočník Matyáš Vojta.

Svěřenci kouče Davida Holoubka musejí na cestě do hlavní soutěže vyřadit ještě dva soupeře. Ve 3. předkole narazí na Hapoel Beer Ševa. Izraelský tým zvítězil v odvetě na hřišti Černo More Varna 2:1.

"Hráči si za celý dvojzápas postup zasloužili. Soupeř nás vlastně nijak neohrozil, ale i tak to bylo dost těžké utkání. Hráli jsme na umělé trávě, která nebyla pokropená, bylo to strašně pomalé, hodně soubojové," řekl Holoubek v klubové nahrávce pro média.

Předposlední tým litevské ligy nastoupil oproti prvnímu utkání se dvěma změny v základní sestavě, trenér Holoubek udělal tři. Zraněného kapitána Matějovského nahradili v záloze Langhamer a Mareček, autor všech tří branek v nedělním ligovém duelu se Slováckem. V útoku dostal poprvé šanci v A-týmu od začátku osmnáctiletý Buryán.

Transinvest přivítal Mladou Boleslav na umělé trávě na stadionu LFF ve Vilniusu, protože jeho hřiště nesplňuje podmínky UEFA. Zatímco doma český tým v úvodním dějství dvakrát skóroval, dnes se neprosadil, přestože zahrozili oba střelci z minulého týdne. Ve 12. minutě vyzkoušel Čupičovu pozornost přímo z rohu Kušej a vzápětí srbský gólman ani nemusel zasahovat proti Ladrově nepřesnému voleji z vyložené pozice na zadní tyči.

V 19. minutě se dostal k hlavičce domácí Pires, ani on však branku netrefil. V 26. minutě vypálil z velké dálky Mareček, Čupič byl ale dnes jistější než před týdnem, kdy velkou chybou nabídl soupeři úvodní gól. Krátce před pauzou neuspěl ani Kušej v podobné příležitosti jako v úvodu Ladra.

"Je škoda, že jsme v prvním poločase nedali gól, měli jsme tam asi tři šance. Kdybychom jednu proměnili, byli bychom v dalším průběhu uvolněnější, uklidnilo by nás to," podotkl Holoubek.

Domácí debutant v pohárech hrál s favoritem po změně stran vyrovnanou partii, nedostával se ale do gólových šancí, které by ho vrátily do hry o postup. Zkraje druhého poločasu to zkoušeli z dálky Devens s Piresem, jejich pokusům chyběla razance.

Nepříliš atraktivní průběh pokračoval a čtvrthodinu před koncem mohla přijít pro Mladou Boleslav komplikace. Brankář Trmal jen vyrazil před sebe dalekonosnou střelu Radčenka a nejlepší střelec litevské ligy Devens měl na noze gól, v pádu ale míč pořádně netrefil.

Jistotu přece jen dal favoritovi v 78. minutě Vojta, jenž zblízka z velkého úhlu nekompromisně o břevno překonal Čupiče. Dvacetiletý útočník, který jarní část minulé sezony strávil na hostování v druholigovém Varnsdorfu, si připsal premiérový zásah v A-týmu. V nastavení mohl skóre navýšit John, samostatnou akci ale zakončil střelou mimo.

"V něčem to bylo podobné jako domácí utkání, také jsme mohli dát více gólů, hlavně v prvním poločase. Hráli jsme tak, abychom hlavně neinkasovali, a věděli jsme, že šance ještě přijdou. Nakonec nám stačil jeden gól," uvedl obránce Jakub Fulnek.

Mladoboleslavští postupem přes vítěze Litevského poháru oslavili návrat do Evropy po pěti letech. Skupinu si zahráli pouze v sezonách 2006/07 a 2007/08 v někdejším Poháru UEFA.

FC Urartu Jerevan - Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 22. Ewerton, 51. Chaluš. Rozhodčí: Sarijev - Kalačjov, Labašov (všichni Kaz.). ŽK: Mirzojan - Kpozo. První zápas: 1:5, postoupila Ostrava.

Urartu: H. Kazarjan - Isaac, Simonjan, A. Kazarjan - Melkonjan, Aghasarjan (84. Mkrtčjan), Gilmore (66. Abou), Poljarus (70. Ajvazjan) - Mirzojan (66. Poljakov) - Movsesjan (66. Tarachčjan), Ignatěv. Trenér: Gunko.

Ostrava: Holec - Juroška (70. Fukala), Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula (38. Grygar), Šín - Buchta, Kubala (63. Klíma), Ewerton (63. Holzer) - Prekop (63. Tanko). Trenér: Hapal.

FK Transinvest - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 78. Vojta. Rozhodčí: MacDermid - Potter, Rae (všichni Skot.). ŽK: Malžinskas, Eduardo, Čivilis, Kiselevskis, Devens - Buryán, Kušej. První zápas 0:2, postoupila Mladá Boleslav.

Transinvest: Čupič - Čivilis, Šveikauskas, Malžinskas (79. Kaškelevičius) - Stočkunas, Eduardo (61. Kawači), Pilibaitis (79. Sakurai), Radčenko, Sato (61. Kiselevskis) - Pires (76. Kružikas), Devens. Trenér: Grudzinskas.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Fulnek - Vydra (84. Sakala), Langhamer - Buryán (46. John), Mareček (65. Mašek), Kušej (79. Stránský) - Ladra (65. Vojta). Trenér: Holoubek.