Angličané opět smutní. Španělsko poslal na evropský trůn Oyarzabal

14. 7. 2024 22:55
Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy Anglii 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak Albion nenapravil tři roky staré zklamání s finálového duelu s Itálií a dál čeká na první evropský titul. Jediné zlato z velkého turnaje vybojovala Anglie v roce 1966 na domácím mistrovství světa.
Španělé slaví titul mistrů Evropy po finále Eura 2024 Španělsko - Anglie
Španělé slaví titul mistrů Evropy po finále Eura 2024 Španělsko - Anglie | Foto: Reuters

Zápas na Olympijském stadionu v Berlíně gólově otevřel ve 47. minutě Nico Williams po asistenci Laminea Yamala, který v sobotu oslavil 17. narozeniny a stal se nejmladším vítězem v historii evropských šampionátů.

V 73. minutě vyrovnal střídající Cole Palmer, utkání o necelou čtvrthodinu později rozhodl jiný příchozí hráč z lavičky Mikel Oyarzabal. V závěru ještě španělský záložník Dani Olmo na brankové čáře hlavičkou zastavil zakončení Marca Guéhiho. "La Roja" na turnaji zvítězili ve všech sedmi utkáních, Anglie poprvé prohrála.

"Nemůžu mít větší radost, když vidím fanoušky, hráče. Už před utkáním jsem říkal, že jsem pyšný a teď jsem ještě pyšnější. Potvrzuje to, kým jsme. Jsme nejlepší tým na světě a dnes se to potvrdilo," citovala média španělského trenéra Luise de la Fuenteho.

První poločas v německé metropoli, kde Španělé před téměř měsícem zahájili Euro vítězstvím 3:0 nad Chorvaty, nabídl velmi opatrnou hru od obou týmů. První střelu na branku vyslal po standardní situaci až v nastavení Angličan Foden, jeho ránu z voleje ale gólman Simón chytil.

Obraz hry se změnil krátce po změně stran. Nejmladší debutant, střelec i finalista v dějinách Eura Yamal nahrál do vápna nabíhajícímu Williamsovi a ten střelou na zadní tyč otevřel skóre. Angličané prohrávali ve všech čtyřech duelech vyřazovací fáze, na rozdíl od soubojů se Slovenskem, Švýcarskem a Nizozemskem ale tentokrát vítězný obrat nedotáhli.

Vzápětí Williams přihrál do šestnáctky Olmovi, jenže ten z otočky zakončil vedle. V 61. minutě nečekaně vystřídal kapitán Anglie Kane. O chvíli později jeho spoluhráč Bellingham vystřelil těsně vedle, na opačné straně gólman Pickford vytáhl Yamalův přízemní pokus.

V 73. minutě Angličané srovnali. Sakovu nahrávku sklepl Bellingham na Palmera a ten přízemní střelou z 21 metrů překonal Simóna. Prvního gólu na turnaji se dočkal necelé tři minuty po příchodu na hřiště.

V 82. minutě se ve vápně odrazil míč k Yamalovi, na anglického brankáře ale znovu nevyzrál. O čtyři minuty později ale Cucurella nahrál před branku Oyarzabalovi, jenž se natáhl a špičkou kopačky zařídil Španělsku vítězství.

"Jsem pochopitelně nesmírně hrdý, že jsem dal rozhodující gól. Viděl jsem, že Cucurella nabíhá, takže jsem se chtěl dostat před branku. Pak tam dorazil balon a skončil v síti," prohlásil Oyarzabal.

Angličané ještě málem vyrovnali v 90. minutě po rohu. Riceho hlavičku nejprve vyrazil Simón, Guéhiho pokus hlavou zastavil na brankové čáře Olmo a Rice z další dorážky hlavičkoval nad.

Tým z Pyrenejského poloostrova potřetí za sebou na Euru vyhrál 2:1, ve čtvrtfinále tímto výsledkem zdolal po prodloužení pořadatelské Německo a v semifinále Francii. Španělé nad Angličany zvítězili ve třetím vzájemném duelu na ME poprvé.

"Jsem za všechny z nás zničený. Hráči byli naprosto neuvěřitelní, chyběl kousek. Nedařilo se nám držet balon, Španělé byli nejtěžším soupeřem. Po vyrovnání bylo momentum trochu na naší straně, v závěru jsme pak měli velkou šanci na vyrovnání. Ale když se na to podívám z pohledu celých 90 minut, asi jsme nebyli dostatečně dobří," řekl anglický kouč Gareth Southgate.

Mistrovství Evropy ve fotbale - finále:

Berlín: Španělsko - Anglie 2:1 (0:0)

Branky: 47. Williams, 86. Oyarzabal - 73. Palmer. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Olmo, Stones - Kane, Watkins. Diváci: 71.000 vyprodáno.

Španělsko: Simón - Carvajal, Le Normand (83. Nacho), Laporte, Cucurella - Olmo, Rodri (46. Zubimendi), Ruiz - Yamal (89. Merino), Morata (68. Oyarzabal), Williams. Trenér: De la Fuente.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo (70. Palmer), Rice, Shaw - Bellingham, Foden (89. Toney) - Kane (61. Watkins). Trenér: Southgate.