Zlatou přilbu vyhrál už po čtrnácté Dán. Kvěch ovládl malé finále

Radek Vičík Radek Vičík
Dánský plochodrážní jezdec Rasmus Jensen vyhrál 76. ročník Zlaté přilby v Pardubicích. Podobně jako loni český jezdec ve finále chyběl. Jan Kvěch obsadil konečnou sedmou příčku, když vyhrál malé finále.
Dánský plochodrážní jezdec Rasmus Jensen
Dánský plochodrážní jezdec Rasmus Jensen | Foto: Warner Bros. Discovery Sports Europe

Jensenův finálový triumf znamená, že už po čtrnácté cenná trofej zamířila do Dánska. Naposledy se to stalo před 14 lety, kdy zvítězil Nicky Pedersen.

Druhý před více než 12 000 diváky skončil Polák Robert Chmiel a třetí dojel teprve 19letý norský závodník Mathias Pollestad.

Rozhodující jízdu dne po startu vedl Ryan Douglas, ale Australanovi v jízdě na netradičních šest kol docházely síly a nakonec skončil pátý.

Kvěch po výborných výkonech ve vylučovací skupině a čtvrtfinále nezískal v semifinále ani bod, ale v boji o sedmou příčku dokázal vyhrát. Pomohl mu k tomu i technický problém vedoucího Poláka Patryka Dudka, který musel odstoupit.

Pardubičtí pořadatelé měli, jako téměř vždy v historii Zlaté přilby, štěstí na počasí. I když to nebylo tradiční babí léto, nad oválem ve Svítkově dnes nepršelo, což je pro plochou dráhu vždycky dobře.

Dnešní závod byl vrcholem třídenní série plochodrážních závodů. V páteční Grand Prix Challenge neuspěl Kvěch. Obsadil deváté místo a letošní stálý účastník bojů o titul mistra světa může doufat už jen v zisk divoké karty od promotéra seriálu.

Čtyři místa mezi elitou získali Australané Brady Kurtz a Max Fricke, Dán Anders Thomsen a Dominik Kubera z Polska.

V sobotu se jel jubilejní 50. ročník Zlaté stuhy juniorů, kterou ovládl teprve 17letý domácí Adam Bednář. Ve finále za sebou udržel Pollestada a Leona Flinta z Velké Británie.

Grand Prix Challenge, finále kvalifikace o postup do seriálu Grand Prix v roce 2025: 1. Kurtz (Austr.) 13 b., 2. Thomsen (Dán.) 12, 3. Kubera (Pol.), 4. Fricke (Austr.) oba 11, …9. Kvěch 6, 17. Macek (oba ČR) 0.

Zlata stuha juniorů - finále: 1. Bednář (ČR), 2. Pollestad (Nor.), 3. Flint (Brit.), 4. Blödorn (Něm.), 5. Andersen (Dán.), 6. Kowalski (Pol.).

76. ročník Zlaté přilby - finále: 1. Jensen (Dán.), 2. Chmiel (Pol.), 3. Pollestad (Nor.), 4. Lahti (Švéd.), 5. Douglas (Austr.), 6. Blödorn (Něm.).
Malé finále: 1. Kvěch (ČR), 2. Iversen, 3. Hansen (oba Dán.), 4. Riss (Něm.), 5. Berge (Fr.), 6. Dudek (Pol.).
Další pořadí: Adam Bednář vyřazen ve čtvrtfinále, Daniel Klíma, Hynek Štichauer, Jan Macek a Jan Jeníček (všichni ČR) vyřazeni ve vylučovacích skupinách.