Život švédské hvězdy přervala nehoda. Rodiče dali souhlas k odpojení od přístrojů

Rudolf Černík Rudolf Černík
24. 5. 2024 17:18
Měl našlápnuto mezi největší hvězdy nejen švédského, ale i světového hokeje. Život famózního brankáře Pelleho Lindbergha, který se narodil 24. května 1959, tedy přesně před 65 lety, však přervala tragická nehoda. Den po ní dali rodiče tehdy šestadvacetiletého hokejisty souhlas se synovým odpojením od přístrojů a poskytnutím jeho orgánů k transplantaci.
Pelle Lindbergh v dresu Philadelphie
Pelle Lindbergh v dresu Philadelphie | Foto: Profimedia

Rodák z Hammarby od mládí směřoval k velké kariéře. V roce 1976 a 1977 ho vyhlásili nejlepším brankářem evropského juniorského šampionátu, stejné ocenění pobral i na mistrovství světa nadějí o rok později.

Plynule zvládl přechod i do dospělé kategorie a na olympiádě v Lake Placid v roce 1980 získal bronz. Chytal i v utkání proti domácímu celku USA.

Pro tehdejší legendární Zázrak na ledě, jak se přezdívá triumfu domácího celku (a natočen o něm byl i stejnojmenný slavný film), byla remíza 2:2 jedinou ztrátou v turnaji.

Zámoří pak pro Lindbergha znamenalo další logický krok. V roce 1979 ho jako 35. v pořadí draftovala do NHL Philadelphia, Švéd se ale nejprve obouchával ve farmářské soutěži.

A úspěšně, jak bylo jeho zvykem. V roce 1981 získal cenu pro nejlepšího brankáře i hráče celé AHL.

V elitní NHL zakotvil od sezony 1982/1983. A v přespříštím ročníku dovedl Philadelphii k vítězství v základní části soutěže, sám převzal jako vůbec první Evropan v historii Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře.

Flyers dovedl až do finále Stanley Cupu, a přestože v něm podlehli skvostnému celku Edmontonu s Waynem Gretzkym, Jarrim Kurrim či Jaroslavem Pouzarem, měla to být jen předzvěst dalších skvělých let Philadelphie.

Do ročníku 1985/1986 vstoupil Lindbergh ve své tradiční poněkud děsivé bílé masce šesti vítězstvími z osmi startů. Dne 7. listopadu 1985 pomohl 18 úspěšnými zásahy týmu k výhře 6:2 nad Chicagem.

Byl to jeho poslední zápas.

O tři dny později narazilo v 5:41 ráno jeho upravené Porsche 930 Turbo do zdi před základní školou v New Jersey, když se vracel z týmové party.

Lindbergh, v jehož krvi analýza odhalila 0,24 promile alkoholu (povolená hranice tehdy v New Jersey byla 0,1), utrpěl kritická zranění, dva další pasažéři byli zraněni vážně.

Zničené Porsche 930 Turbo Pelleho Lindbergha:

Hokejista byl převezen do nemocnice ve Stratfordu a o pár hodin později byla konstatována mozková smrt.

Lindberghovi rodiče dali souhlas k odpojení od přístrojů a 11. listopadu v 9:15 byl švédský hokejista prohlášen za mrtvého.

Jelikož rodiče zároveň dali souhlas k darování orgánů, jeho srdce bylo ještě udržováno v chodu do 12. listopadu, kdy byly orgány odebrány a připraveny k transplantaci.

Lindbergh se stal prvním hráčem v americkém profesionálním sportu, jehož fanoušci posmrtně vybrali do Zápasu hvězd.

Druhým se stal o 22 let později hráč amerického fotbalu Sean Taylor, jenž utrpěl smrtelné střelné zranění poté, co jeho dům přepadli ozbrojení lupiči.

Lindberghovo tělo bylo uloženo k poslednímu odpočinku na hřbitově ve Stockholmu.

Po hokejistovi byla pojmenována ulice v rezidenční čtvrti Filadelfie, a přestože klub číslo 31 nikdy oficiálně nevyřadil, od Lindberghovy smrti ho nikdo v klubu na dresu nenosí.

 

Právě se děje

Další zprávy