Salač si dojel pro nejlepší výsledek sezony, Bagnaia zdramatizoval boj v čele MotoGP

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2024 14:44
Filip Salač obsadil sedmé místo ve Velké ceně San Marina silničních motocyklů třídy Moto2. Český jezdec si tak o tři místa vylepšil dosavadní letošní maximum.
Fliip Salač
Fliip Salač | Foto: ELF Marc VDS Racing Team

Salač byl zatím nejlépe desátý v polovině srpna na rakouském Red Bull Ringu.

Český jezdec se dnes po startu ze čtvrté řady držel v Misanu na dohled od první desítky.

V úvodní fázi závodu bojoval o 11. příčku se španělským závodníkem Marcosen Ramirezem. Jezdec týmu Elf Marc VDS Racing  v polovině závodu svého rivala předjel a v té chvíli začal Salačův útok na top 10.

Netrvalo dlouho a dostal se i před Američana Joea Robertse, což znamenalo desátou příčku průběžného pořadí.

"Jsem moc spokojený," řekl Salač v rozhovoru pro Nova Sport. "V první polovině závodu bylo těžké dostat se před Ramíreze s Robertsem, protože s plnou nádrží byl problém zastavit motorku," uvedl.

Tím ale apetit 22letého jezdce nekončil. Nabral rychlost a během několika kol se dostal za zadní kolo Alberta Arenase. Pět kol před koncem Španěla předjel.

Poté přišel pád Celestina Viettiho ze čtvrtého místa a Salač si "podal"  Dioga Moreiru z Brazílie, takže se rázem ocitl na sedmé pozici.

"Jel jsem svůj rytmus, vylepšoval sektory a myslím, že mi chyběla dvě kola a předjel bych Aldeguera," přidal Salač, který za šestým Španělem zaostal o devět desetin.

Pro vítězství si dojel nový lídr šampionátu Ai Ogura z Japonska. Na první příčce má japonský jezdec náskok devíti bodů před Španělem Sergiem Garcíou, jenž v Misanu dojel až na 12. příčce.

V průběžném pořadí šampionátu si Salač po třináctém závodě z dvaceti polepšil na 17. místo.

V závodě MotoGP si pro druhé vítězství po sobě dojel Marc Marquez na Ducati týmu Gresini.

Druhý Francesco Bagnaia, tovární jezdec italské značky, ukrojil notnou část z náskoku lídra a vítěze včerejšího sprintu Jorgeho Martina.

Španěl v barvách stáje Pramac vsadil na špatnou strategii. Krátký deštík ho přiměl vyměnit svoji Ducati za stroj s pneumatikami se vzorkem. To se mu ale nevyplatilo a v cíli mu patřila až 15. pozice. V čele tak má k dobru už jen sedm bodů.

V nejslabší třídě slavil první triumf v kariéře 17letý nováček Angel Piqueras. Španěl vyhrál, i když musel dvakrát absolvovat trest long lap, tedy průjezd delší zatáčkou než soupeři za výjezd mimo vytyčenou trať.

V čele seriálu zůstává suverénní Kolumbijec David Alonso, který byl dnes sedmý.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Piqueras (Šp./Honda) 34:02,766, 2. Holgado (Šp./Gasgas) -0,035, 3. Ortolá (Šp./KTM) -0,226, 4. Furusato (Jap./Honda) -0,259, 5. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,491, 6. Kelso (Austr./KTM) -0,977.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Alonso (Kol./CFMoto) 246, 2. Holgado 176, 3. Ortolá 173, 4. Veijer 173, 5. Muňoz 117, 6. Rueda (oba Šp./KTM) 99.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Boscoscuro) 35:26,583, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -0,609, 3. Arbolino (It./Kalex) -4,639, 4. González (Šp./Kalex) -6,948, 5. Dixon (Brit./Kalex) -10,863, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -12,642, 7. Salač (ČR/Kalex) -13,524.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Ogura 175, 2. García (Šp./Boscoscuro) 166, 3. Roberts (USA/Kalex) 133, 4. López (Šp./Boscoscuro) 133, 5. Dixon 130, 6. Aldeguer 122, …17. Salač 34.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Ducati) 41:52,083, 2. Bagnaia -3,102, 3. Bastianini (oba It./Ducati) -5,428, 4. Binder (JAR/KTM) -14,185, 5. Bezzecchi (It./Ducati) -16,725, 6. Á. Márquez (Šp./Ducati) -17,582.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Martín (Šp./Ducati) 312, 2. Bagnaia 305, 3. M. Márquez 259, 4. Bastianini 250, 5. Binder 161, 6. Acosta (Šp./KTM) 152.