Salač i přes angínu a antibiotika získal body, Marquez ukončil čekání na vítězství

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 1. 9. 2024 14:52
Filip Salač obsadil jedenácté místo v závodě Moto2 v rámci Velké ceny Aragonie silničních motocyklů a získal tak do hodnocení seriálu dalších pět bodů. Šestinásobný mistr světa MotoGP Marc Márquez ze Španělska vyhrál suverénně závod královské třídy a po 1043 dnech si připsal vítězství ve Velké ceně.
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Aragonie 2024
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Aragonie 2024 | Foto: ELF Marc VDS Racing Team

Dvaadvacetiletý Salač, jenž v Aragonii závodil s angínou a musel brát antibiotika, startoval v MotorLandu až z dvacátého místa. Brzy se však dostal na bodované pozice a také díky výpadkům soupeřů před sebou se v první polovině druhé desítky pohyboval celý závod.

"Byl to těžký víkend. V pátek mi nebylo dobře, protože jsem měl první den antibiotika, byl jsem na motorce celkově ztracený. V sobotu to bylo lepší, ale po startu z 20. místa jsem věděl, že bojovat o přední příčky nebude jednoduché, nebo spíš reálné," řekl Salač televizi Nova Sport. V kvalifikaci zajel sedmnáctý čas, ale byl penalizován za překážení soupeři v pátečním tréninku.

"S 11. místem jsem spokojený, postoupil jsem dopředu, tempo nebylo tak dobré, ale ani špatné. Ke konci závodu už jsem spíše bojoval sám se sebou, abych to dojel, protože jsem byl opravdu unavený. Navíc mě v posledních kolech trošku bolelo koleno," připomněl zranění z testování začátkem srpna právě v Aragonii, kde měl těžký pád.

"Máme před sebou necelý týden pauzu, tak doufám, že se dám do kupy a v Misanu už budu stoprocentní. Tam to mám moc rád, doufám, že už se konečně posuneme dopředu," dodal dvacátý muž MS.

Český jezdec v Alcaňizu navázal na desáté místo z předchozího závodu na Red Bull Ringu, letos bodoval zatím šestkrát.

Jedenáctou příčku, svůj letošní druhý nejlepší výsledek, vybojoval předtím také ve Španělsku, a to na trati v Jerezu, S 25 body je jezdec Elf Marc VDS Racing Teamu na dvacáté pozici průběžného pořadí.

Pro vítězství si dnes dojel z pole position Brit Jake Dixon před Italem Tonym Arbolinem, Salačovým kolegou z týmu Elf Marc VDS. Třetí byl Turek Deniz Öncü.

V čele průběžného pořadí zůstal Španěl Sergio García, jenž dnešní závod nedokončil a vede o 12 bodů před Japoncem Aiem Ogurou. Prvních šest jezdců MS dělí jen 50 bodů.

Jednatřicetiletý Márquez na své oblíbené trati po triumfu ve včerejším sprintu také hlavní závod. Stalo se tak poprvé od Velké ceny Emilie Romagny v říjnu roku 2021 a premiérově slavil na motocyklu Ducati, na který Španěl letos přesedlal ze své tradiční Hondy.

Téměř pět sekund za Márquezem, jenž si v královské třídě připsal 60. vítězství v kariéře, dojel lídr šampionátu Jorge Martín. Domácí stupně vítězů zkompletoval nováček Pedro Acosta.

Šest kol před cílem vypadli z boje o třetí pozici po nebezpečně vyhlížející kolizi mistr světa Francesco Bagnaia a Álex Márquez.

Rychleji jedoucí Ital se před mladšího z bratrů Márquezů v pravotočivé zatáčce dostal, ale v náklonu do něj Španěl najel a prakticky mu svým motocyklem přejel přes záda. Oba jezdci skončili v kačírku, z něhož odešli po svých.

V boji o mistrovský titul tak získal výrazně navrch Martín, jenž po 12 z 20 Velkých cen vede před dvojnásobným šampionem Bagnaiou o 23 bodů.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu:

Moto3: 1. Rueda (Šp./KTM) 34:51,635, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -1,985, 3. Lunetta (It./Honda) -3,556, 4. Alonso (Kol./CFMoto) -4,942, 5. Kelso (Austr./KTM) -8,503, 6. Furusato (Jap./Honda) -13,628.

Průběžné pořadí (po 12 z 20 závodů): 1. Alonso 237, 2. Veijer 162, 3. Ortolá (Šp./KTM) 157, 4. Holgado (Šp./GasGas) 156, 5. Muňoz (Šp./KTM) 117, 6. Rueda 99.

Moto2: 1. Dixon (Brit./Kalex) 35:54,402, 2. Arbolino (It./Kalex) -1,779, 3. Öncü (Tur./Kalex) -5,479, 4. López (Šp./Boscoscuro) -9,190, 5. González (Šp./Kalex) -11,098, 6. Čantra (Thaj./Kalex) -13,060, …11. Salač (ČR/Kalex) -24,737.

Průběžné pořadí (po 12 z 20 závodů): 1. García (Šp./Boscoscuro) 162, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) 150, 3. López 133, 4. Roberts (USA/Kalex) 130, 5. Dixon 119, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 112, …20. Salač 25.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:47,082, 2. Martín (oba Šp./Ducati) -4,789, 3. Acosta (Šp./KTM) -14,904, 4. B. Binder (JAR/KTM) -16,459, 5. Bastianini -18,776, 6. Morbidelli (oba It./Ducati) -20,549.

Průběžné pořadí (po 12 z 20 závodů): 1. Martín 299, 2. Bagnaia (It./Ducati) 276, 3. M. Márquez 229, 4. Bastianini 228, 5. Acosta 148, 6. B. Binder 145.