Jsem na sebe hrdá, dojala se Strýcová. V transu viděla, že soupeřce selhávají nervy

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 7. 2019 17:52
Obrovskou euforii prožívá Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. Třiatřicetiletá Češka v All England Clubu nadchla fantastickým obratem proti Belgičance Elise Mertensové.
Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu.
Barbora Strýcová po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

"Je to úžasný pocit. Jsem úplně vyždímaná, ale hrozně šťastná," řekla Strýcová. Prohrávala 5:7 a 2:5, byla krůček od vyřazení. "Nějak jsem to otočila. Ne nějak. Prostě jsem to zvládla," dodala.

Češka vyzdvihla vlastní výkon, zároveň ale přiznala, že jí k obratu pomohla chybující soupeřka. Jednadvacátá hráčka světového žebříčku tváří v tvář životnímu úspěchu fatálně znervózněla.

Proměněný mečbol Barbory Strýcové:

"Viděla jsem, že začala být opravu velmi nervózní. Dělala spoustu jednoduchých chyb," vysvětlila Strýcová, proč za nepříznivého stavu na své hře nic zásadního neměnila. 

Když snížila na 4:5 a seděla na lavičce, promlouvala sama k sobě. 

"Oukej, zkus trefit první podání a soustřeď se na každý míč. Jen ho vrať do kurtu. Prostě jsem cítila, že je opravdu, opravdu nervózní. Tohle byl klíč," uvedla česká tenistka, která dobyla své druhé kariérní čtvrtfinále grandslamu. Poprvé se mezi osm nejlepších dostala před pěti lety rovněž v Londýně.

Strýcová popsala, jak se v kritických chvílích dostala do transu. 

"Úplně jsem se uzavřela. Přestala jsem se zaměřovat na svůj tým. Cítila jsem, že kolem mě není nikdo jiný. Existovala jsem jen já a míček," usmívala se na tiskové konferenci.

S každým vyhraným míčkem, s každou vyhranou hrou její sebevědomí rostlo. A nůžky se rychle rozevíraly, protože Mertensová naopak prohlubovala totální herní krizi. Strýcová vyhrála osm her v řadě a zápas rozhodla.

Ačkoli za stavu 5:2 ve třetím setu sama také znervózněla. Na malý moment ji napadlo, že by mohla zopakovat selhání, které ve druhé sadě postihlo soupeřku.

"Bylo to tak, abych byla upřímná. Hlavně při mečbolu," přiznala Češka. Opět použila vnitřní dialog. "Opakovala jsem si, že musím jen udeřit do míčku a jít dopředu. To mi moc pomohlo," konstatovala.

Na přechody k síti a úspěšné voleje se znovu mohla spolehnout. 39 náběhů k síti skončilo úspěchem ze 77 procent, přičemž od chvíle, kdy v osmé hře druhé sady započala obrat, neuspěla na síti až do konce zápasu pouze jednou.

"V prvním setu to nebylo ono, občas jsem couvala zpátky, nebyla to správná hra. Pak jsem si řekla, že nemám co ztratit, a byla jsem odvážnější. Styl servis-volej potom zase fungoval."

Zvláštní stav transu pomohl Strýcové i s nepříjemným zdravotním problémem. Do volné neděle se probudila se zablokovaným krkem. "Létali jsme po doktorech, kteří mě dali do kupy," řekla českým novinářům v Londýně. "Při zápase mi hodně pomohl adrenalin, zapomněla jsem na to," pochvalovala si. 

Na otázku, zda jde o její poslední Wimbledon, odpověděla Strýcová neurčitě. "Mohl by být. Je mi už třiatřicet," prohlásila. A znovu zopakovala, jak moc si letošní oblíbený grandslam užívá.

"Koukám se na to jinak, užívám si tenis i všechno okolo, mnohem víc než dřív. Každý den chodím kolem kurtů, říkám si: Tady jsem hrála jako juniorka. A jsem na sebe hrdá," vyprávěla Strýcová.

"Jsem tady už posedmnácté a jsem šťastná za to, co dělám. Jsem šťastná, že jsem ve čtvrtfinále."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Dalších 80 zatčených. V Turecku vydali nové zatykače na vojáky kvůli puči z roku 2016

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků, má být z armády vyloučeno. Informovala o tom agentura Anadolu.

Nynější zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80 000 lidem. Dalších 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20 000 vojáků, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy