Víc než tenis. Areál v Melbourne dusí hustý dým, drsňák Kyrgios pláče a pomáhá

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 1. 2020 16:03
Tenisová sezona nezačíná šťastně. Úvodní turnaje v Austrálii ovlivňují rozsáhlé požáry, které v posledních týdnech sužují jihovýchod kontinentu a vyžádaly si řadu lidských životů.
Nick Kyrgios.
Nick Kyrgios. | Foto: Reuters

Samotný sport jde stranou, už se ale objevují obavy z toho, zda přírodní katastrofa neohrozí úvodní grandslam sezony, který má v Melbourne začít 20. ledna.

Obrázky Melbourne Parku zahaleného v hustém dýmu nevěstí nic dobrého. A to mají teploty o víkendu sahat až k pekelným čtyřicítkám.

Není divu, že na tenis teď myslí málokdo, navzdory tomu, že ve čtvrtek odstartoval první ročník týmového ATP Cupu a za pár dnů už začínají první přípravné turnaje před očekávaným Australian Open.

"Tohle je víc než nějaký tenis. Je to reálná věc," prohlásil Nick Kyrgios.

Věčně zlobivé dítě světového tenisu, toho času v podmínce, jako první pozvedlo prapor pomoci. Rodák z Canberry vyzval australský svaz k uspořádání charitativní exhibice s výtěžkem pro ty, kterým požáry jakkoli zkomplikovaly život. Zároveň se zavázal věnovat za každé své eso 200 australských dolarů.

Sklízí za to chválu, obdiv, vylepšuje si pošramocenou reputaci. Potvrzuje, že za pózou otravného rebela stojí obyčejný kluk se srdcem na pravém místě.

"O nic z toho mi ale samozřejmě nejde," ujistil čtyřiadvacetiletý hráč na dvorci v Brisbane poté, co získal pro svou vlast bod za výhru nad Němcem Janem-Lennardem Struffem.

"Právě my máme možnost něco udělat. Disponujeme platformou, abychom pomohli. Moje město, Canberra, má v tuhle chvíli nejtoxičtější vzduch na světě. Je to těžké," vysvětloval Kyrgios, než jeho proslov ukončily emoce a slzy.

Jeho aktivita zafungovala jako domino. Přidali se další. Jiný obrovský talent australského tenisu a čerstvý přemožitel Alexandera Zvereva Alex de Minaur věnuje za každé eso dokonce 250 dolarů. Především proto, že jeho statistiky nechytatelných servisů nejsou tak bohaté.

Přidala se Samantha Stosurová i John Milman. Až se nakonec probudila také ATP a zavázala se, že za každé eso, které padne na prvním turnaji roku, věnuje 100 dolarů. Celkově by tak mužská tenisová asociace měla přispět přibližně 150 tisíci dolary.

Lavina, kterou Kyrgios pomohl strhnout, přitom přesahuje hranice tenisu. Pomoc chystají i kriket a fotbal. 

Úřady mezitím z jihovýchodu Austrálie evakuují tisíce lidí, státy Nový Jižní Wales i Victoria vyhlásily stav nouze. Požáry oblast sužují už několik týdnů, mluví se celkem o sedmnácti mrtvých, mnoho lidí se pohřešuje. Shořelo pět milionů hektarů půdy a úřady evidují skoro 1500 zničených domů. Námořnictvo dnes navíc zahájilo evaukaci tisícovky lidí uvězněných na pláži ve městě Mallacoota.

Na přelomu roku pomohlo hasičům chladnější počasí, o víkendu ale mají situaci znovu zhoršit tropické teploty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy